Advert

Eri: Mardin’imize hizmet için vira bismillah

Eri: Mardin’imize hizmet için vira bismillah
Eri: Mardin’imize hizmet için vira bismillah Ekspres
Bu içerik 1687 kez okundu.

Eri: Mardin’imize hizmet için vira bismillah

 

Ak Parti Mardin il başkanlığı görevine getirilen Nihat Eri il başkanı olarak ilk beyanını sosyal medya üzerinden duyurdu.

 

Ak Parti Mardin il başkanlığı için Ak Parti genel merkezine davet edilen 3 aday arasından Ak Parti İl başkanlığı görevine getirilen AK Parti Mardin Kurucu İl Başkanı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri göreve getirilmesinin ardından ilk açıklamasını Sosyal medya hesabından yaparak, “Ak Partimizin ve güzel Mardin'imizin hizmetinde bir amele gibi çalışmak için vira bismillah diyorum. Cenab-ı Allah bizleri utandırmasın.” Açıklamasına yer verdi.

 

40 aşkın aday adayının il başkanlığı için yaptığı başvurunun ardından AK Parti Kurucu İl Başkanı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, AK Parti Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman, AK Parti Milletvekili Adayı ve Kızıltepe eski İlçe Başkanı Cengiz Demirkaya, Ak Parti Genel Merkezine davet edilerek Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti. Parti Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Mustafa Ataş’ın eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşme ve değerlendirmenin ardından AK Parti Mardin İl Başkanlığı görevine kurucu il başkanı ve eski Milletvekili Nihat Eri getirilmişti.

 

Ak Parti il başkanlığı görevine getirilmesinin ardından dün sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Eri şu ifadelere yer verdi; Ak Parti Genel Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan değerlendirmede, Mardin İl Başkanlığı görevi tarafıma tevdi edildi. Kuruluşundan beri içinde yer aldığım Ak Partimizin ve güzel Mardin'imizin hizmetinde bir amele gibi çalışmak için vira bismillah diyorum. Cenab-ı Allah bizleri utandırmasın.

AK Parti Mardin il teşkilatında kurucu il başkanlığı görevinde bulunan Ak parti Mardin il Başkanı Nihat Eri TBMM 22. Dönem Ak Parti Mardin Milletvekili olarak görev yapmıştı.

 

Nihat Eri Kimdir?
1948 yılında Midyat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Midyat’ta, Liseyi, parasız yatılı olarak, sırasıyla Mardin Lisesi, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde birer yıl okuyarak bitirdi.

Üniversiteye Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde başladı; burada iki yıl okuduktan sonra ayrılıp, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne geçti. 1974 yılında buradan eczacı olarak mezun oldu. Mardin Midyat İlçesinde serbest eczacılık yaptı.

Refah ve Fazilet Partilerinde, İlçe Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı gibi görevler üstlendi.

Ak Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, kurucu il başkanı olarak Mardin İl Teşkilatını kurdu. 2002 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Mardin Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. Dışişleri Komisyon Üyeliği yaptı.

Milletvekilliğinin sona erdiği 2007 yılından beri, sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında, Bölge sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların içerisinde yer aldı

Marev (Mardin Eğitim Vakfı) onur üyeliği, Marsev Vakfı Kurucu Mütevelli Heyet Üyeliği, Dakav (Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı) Danışma Kurulu Üyeliği, Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurul Başkanlığı, Güneydoğum Derneği Başkan Yardımcılığı, İnsanım-Der Kurucu Başkanlığı gibi görevler yürütmektedir.

2007 yılından beri, Başkan yardımcısı olduğu “Güneydoğum Derneği”nin çatısı altında, GAP Projesi kapsamındaki dokuz il ve ilçeleri ile Antalya, İstanbul, Adıyaman ve Ankara'da; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ve dolayısıyla Türkiye’nin temel sorunları olan İç Göç, Eğitim, Sağlık, Su ve Kuraklık, Sokak Çocukları, Erken Yaş Evliliği, Güneydoğuda Genç Kızların İntiharı, Hayvancılık, Göçerlerin Sosyal Haklara Erişimi, Şanlıurfadaki Mağara Besiciliği, Güneydoğu Sınır Mayınları, Karacadağ Göçerleri, Güneydoğu İllerinde Sürdürülebilir Kalkınma, Engellilerin Yaşam Kalitesi, Kadınların İş Hayatına Katılımı, Kalkınmanın önündeki engeller ve çözümler, Şiddet, Uyuşturucu, İstanbul’un Kayıp Çocukları, Toros Yörükleri, Deprem, Doğu ve Güneydoğu’nun Enerji Kaynakları, Suriye’li Sığınmacılar vs. gibi konuların tartışılması ve bunlara çözümler üretilmesi için; Bölge Üniversiteleri, Kamu Kuruluşları, STK'lar, Yerel Yönetimler, Meslek Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri ile birlikte, Panel, sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmesinde, konuşulanların raporlaştırılmasında, bir çoğunun kitaplaşmasında aktif rol oynadı.

Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı'nda görevini yürütmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En Çok Biz Unutuyoruz
En Çok Biz Unutuyoruz
GÜNDE ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZON İZLİYORUZ
GÜNDE ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZON İZLİYORUZ