Türkiye'nin ilk yerli buğday tohumu Mardin'de toprağa ekildi


Bu haber 2017-12-26 19:49:54 eklenmiş ve 588 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye'nin ilk yerli buğday tohumu Mardin'de toprağa ekildi

 

Mezopotamya'nın en eski durum buğday tohumu Sorgül, Mardin Ovası'nda yerel ve mülteci kadın çiftçiler ile tekrar hayat buluyor. Hazırlanan proje kapsamında Türkiye'nin ilk yerli tohumu toprakla buluştu.

 

TBMM İdare Amiri Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı himayelerinde, Mardin Artuklu Belediyesi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Hayatım Yenibahar Ekonomik Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği ve Tarımsal Kalkınma kooperatifleri iş birliği ile ortaklaşa yürütülen "Topraktan Tabağa: Yaşayan Toprak, Yerel Tohum" projesi hayata geçirildi.

'Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'

Projenin ilk buğday ekimi, Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Eryeri Mahallesi'nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Törene; TBMM İdare Amiri Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Milletvekili Orhan Miroğlu, AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, Eski Milletvekili Abdrurahim Akdağ, AK Parti MKYK üyesi Zeynep Alkış, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, kurum müdürleri, davetliler ve köylüler katıldı.

Proje kapsamında; toprağın korunması, iyi tarım uygulamaları, yerel tohumların bulunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması, yerel ürünlerle geleneksel gıda üretimi, yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin toplumsal entegrasyonu ve istihdamı için mesleki ve iş başı eğitim faaliyetleri hedefleniyor.

35 yerel, 35 mülteci kadın çiftçi ile başlayan projede 2 ilçede kurulan 'Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi' gibi Kooperatiflerinin sayısı 2018 yılı içerisinde artırılarak Mardin'in tüm ilçelerinde kurulması hedefleniyor.

Ceyda Bölünmez Çankırı, törende yaptığı konuşmada, toprağa uyumlu ata tohumunu geleneksel tarım uygulamaları ile toprakla buluşturarak, kadın istihdamına dayalı bir tarım modeli oluşturmak, iyi ürün ve sağlıklı gıdaya ulaşmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda Mardin'den başlayarak, önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, sonra tüm Türkiye'de yayma gayretinde olduklarını söyledi.

"Ekilen tohumları Mardinli kadınlar dünyaya tanıtacak,"

Mardin'in ekonomisi, ticareti ve tarımının güçleneceğine inandığını kaydeden Çankırı, "Bugün ekilen ilk tohumları Mardinli kadınlar dünyaya tanıtacak, bu çok önemlidir. İnşallah, bu tohumun satışını ve tanıtımını yapacağız. Gelecek nesillere daha kaliteli bir üretim yapabilmelerine olacak sağlanacak." dedi.

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk ise üretim ile tüketim aşamasında çok ciddi fiyat farkları meydana gelebildiğini söyledi. Öztürk, "Üreticiler kooperatifleşemedikleri ve güç birliği yapamadıkları için ciddi kâr kayıpları ile maliyetler ortaya çıkıyor. Onun buradaki projenin önemli saç ayağı da kooperatifleşmedir. İki tane kooperatif kuruluyor ve bu sayı artırılacak." diye konuştu.

Milletvekili buğday ekti, traktör sürdü

Törende AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, MKYK üyesi Zeynep Akış ve AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri de birer konuşma yaptılar.


Yapılan konuşmaların ardından tohum ekimine geçildi. 10 dönüm tarım arazisinde ilk tohumlar ekildi. Milletvekili Bölünmez Çankırı, buğdaylık tohumları tarlaya serpti. Serpmeden sonra Milletvekili Bölünmez Çankırı traktörü sürerek tohumların ekilmesini sağladı. (M. Salih Keskin – İLKHA)


 

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Kızıltepe Ekspres Haber
© Copyright 2018 Kızıltepe Ekspres Haber . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
mardin,kızıltepe,koser,
EKONOMİ
mardin, kızıltepe, koser, Qoser, döviz, para, finans, ekonomi,büyükşehir
RÖPORTAJ
MAGAZİN
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
mardin,kızıltepe,koser,
SAĞLIK
mardin,kızıltepe,koser,
YAŞAM
mardin,kızıltepe,koser,
DÜNYA
Ortadoğu,asya,avrupa,
EĞİTİM
mardin,kızıltepe,koser,
A.Ö.L.
SİYASET
mardin,kızıltepe,koser,
SPOR
mardin,kızıltepe,koser,
GÜNCEL
mardin,kızıltepe,koser,