Advert

KGC Gazeteciler Günü kutlama Mesajı

KGC Gazeteciler Günü kutlama Mesajı
KGC Gazeteciler Günü kutlama Mesajı Ekspres
Bu içerik 368 kez okundu.

 

KGC Çalışan Gazeteciler Günü kutlama Mesajı


Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Halit Solhan 10 Ocak gazeteciler günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Basın emekçilerine, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan çalışma koşullarını düzenleyen 212 sayılı kanunun 1961 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana kazanımların yitirildiğini ve Gazetecilik mesleğinin zor şartlara mahkûm edildiğini söyledi.


KGC yönetimi adına açıklamada bulunan Cemiyet başkanı Mehmet Halit Solhan, 1961 yılında çıkarılan kanun ile gazetecilerin kazandıkları çalışma haklarının yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı.

“ 1961 yılında kendi imkan ve emekleri ile gazete patronlarına karşı çıkardıkları gazete sonrasında Basın emekçilerine, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan çalışma koşullarını düzenleyen 212 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi nedeniyle o tarihten bu yana kutlanan gazeteciler bayramı ne yazık yaşanan darbe ve zorluklardan sonra bayram olarak kutlanacak bir durumu kalmadığından daha sonra çalışan gazeteciler günü olarak kutlanması üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ne yazık ki her hangi bir iyileştirme yapılmadığı gibi şartlar daha zorlaşmakta.

Kamuoyuna objektif ve hızlı bir şekilde aktarma görevlerini hep ön planda tutan gazeteciler  geçen yarım yüzyıllık zaman dilimine rağmen hala yetersiz ekonomik ve sosyal haklar ile halkı bilgilendirme görevlerini sürdürmekteler.

Her yasama yılında ve her yıl kutlanan Gazeteciler günlerinde her ne kadar mesleki sorunlar gündeme getirirse ve sözler verilse de olumlu gelişmeler yaşanmadığı mevcut sorun ve sıkıntılar eklenmekte. Yerel gazeteleri ayakta tutan resmi ilanlar ile ilgili sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Sosyal medya ve internet medyacılığına düzenleme getirecek yasaların çıkmamış nedeniyle emek sarf eden gazetecileri zor durumda bırakmakta. Herkesin gazeteci olduğu bu teknolojik çağda kamuoyu yalan yanlış ve algı haberler yapılmakta okuyucu ve izleyicide güven sorunu yaşatılmakta.

Halkın menfaatini gözetmek, kamuoyunun yaşananlardan haberdar olması için toplum adına hareket eden ve demokratik toplumların vazgeçirmezlerinden birisi olan gazetecilik  mesleğinin doğru, güvenilir ve ilkeli yapılması için yeni düzenlemeler yapılmasının yanında basın emekçilerine sosyo-ekonomik olarak da daha iyi çalışma şartları sağlanıp haber alma önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Cemiyet başkanı Solhan, “ Zor şartlar altında günün 24 saatini kamuoyunu bilgilendirmek için haber peşinde koşan tüm gazeteci ve basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar başarılarının devamını dilerim.” Açıklamasında bulundu.


 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Ben Deli Değilim' tiyatro oyunu Kızıltepe'de sahnelenecek.
“Ben Deli Değilim' tiyatro oyunu Kızıltepe'de sahnelenecek.
Sezaryen Doğumda Avrupa Birincisiyiz
Sezaryen Doğumda Avrupa Birincisiyiz