Advert

Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi

Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi
Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi Ekspres
Bu içerik 1396 kez okundu.

Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi

Mardinde “Tarih, Miras ve Mekân” başlıklı bir panel gerçekleştirdiler. Kamu kurumu temsilcileri, yerel araştırmacılar, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı ve  “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” 2 gün sürecek.


Tarih Vakfı, Dicle Kalkınma Ajansı ve Mardin Müzesi oratklığında yürütülen ve British Council’in Kültürel Mirası Koruma programı çerçevesinde hibe verdiği “Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi”nin açılış toplantısı 21 Şubat 2018 Çarşamba günü Dicle Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğine gerçekleşti.

Ankara’da bulunan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın hoşgeldin mesajının okunmasının ardından Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Ö. Alkan ilk açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Tarih Vakfı’nın geçmişte Mardin’de yaptığı çalışmalara değinen Alkan, projenin başarıyla bitirilmesi halinde, Türkiye çapında uygulanacak bir modelin oluşabileceğini ifade etti. Ardından söz alan Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, kurumlarında hayata geçirdikleri somut olmayan kültürel miras etkinliklerini aktararak her geçen gün üzerinde titizlikle çalışılan bir öğeyle bu etkinliklerin zenginleştiğini belirtti. Daha sonra Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu uygulanmakta olan projenin günümüz koşullarında önemine vurgu yaparak somut olmayan kültürel miras öğelerinin yaşatılmasının insanlığın sağlıklı bir biçimde yol alabilmesi için gerekliliğini aktardı.  Sayın Orhan Miroğlu, vakit buldukça projenin diğer faaliyetlerine de katılmak istediğini belirterek proje için başarı dilekleriyle sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından, tarihçi Esra Danacıoğlu’nun moderatörlüğünde Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Ö. Alkan ve Touch TD’den kültürel miras uzmanı Julie Scott, “Tarih, Miras ve Mekân” başlıklı bir panel gerçekleştirdiler.  Siirt, Şırnak, Mardin ve Batman illerinden gelen kamu kurumu temsilcileri, yerel araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler günün geri kalanında 2 gün sürecek “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı”na katıldılar.

 


Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En Çok Biz Unutuyoruz
En Çok Biz Unutuyoruz
GÜNDE ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZON İZLİYORUZ
GÜNDE ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZON İZLİYORUZ