Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi


Bu haber 2018-02-22 15:33:21 eklenmiş ve 513 kez görüntülenmiştir.

Mardin'de “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” düzenlendi

Mardinde “Tarih, Miras ve Mekân” başlıklı bir panel gerçekleştirdiler. Kamu kurumu temsilcileri, yerel araştırmacılar, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı ve  “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı” 2 gün sürecek.


Tarih Vakfı, Dicle Kalkınma Ajansı ve Mardin Müzesi oratklığında yürütülen ve British Council’in Kültürel Mirası Koruma programı çerçevesinde hibe verdiği “Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi”nin açılış toplantısı 21 Şubat 2018 Çarşamba günü Dicle Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğine gerçekleşti.

Ankara’da bulunan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın hoşgeldin mesajının okunmasının ardından Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Ö. Alkan ilk açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Tarih Vakfı’nın geçmişte Mardin’de yaptığı çalışmalara değinen Alkan, projenin başarıyla bitirilmesi halinde, Türkiye çapında uygulanacak bir modelin oluşabileceğini ifade etti. Ardından söz alan Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, kurumlarında hayata geçirdikleri somut olmayan kültürel miras etkinliklerini aktararak her geçen gün üzerinde titizlikle çalışılan bir öğeyle bu etkinliklerin zenginleştiğini belirtti. Daha sonra Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu uygulanmakta olan projenin günümüz koşullarında önemine vurgu yaparak somut olmayan kültürel miras öğelerinin yaşatılmasının insanlığın sağlıklı bir biçimde yol alabilmesi için gerekliliğini aktardı.  Sayın Orhan Miroğlu, vakit buldukça projenin diğer faaliyetlerine de katılmak istediğini belirterek proje için başarı dilekleriyle sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından, tarihçi Esra Danacıoğlu’nun moderatörlüğünde Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Ö. Alkan ve Touch TD’den kültürel miras uzmanı Julie Scott, “Tarih, Miras ve Mekân” başlıklı bir panel gerçekleştirdiler.  Siirt, Şırnak, Mardin ve Batman illerinden gelen kamu kurumu temsilcileri, yerel araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler günün geri kalanında 2 gün sürecek “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı”na katıldılar.

 


ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Kızıltepe Ekspres Haber
© Copyright 2018 Kızıltepe Ekspres Haber . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
mardin,kızıltepe,koser,
EKONOMİ
mardin, kızıltepe, koser, Qoser, döviz, para, finans, ekonomi,büyükşehir
RÖPORTAJ
MAGAZİN
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
mardin,kızıltepe,koser,
SAĞLIK
mardin,kızıltepe,koser,
YAŞAM
mardin,kızıltepe,koser,
DÜNYA
Ortadoğu,asya,avrupa,
EĞİTİM
mardin,kızıltepe,koser,
A.Ö.L.
SİYASET
mardin,kızıltepe,koser,
SPOR
mardin,kızıltepe,koser,
GÜNCEL
mardin,kızıltepe,koser,