Advert

Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme 1- Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme 1- Kitabının Tanıtımı Yapıldı
Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme 1- Kitabının Tanıtımı Yapıldı Ekspres
Bu içerik 706 kez okundu.
Advert

Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme 1- Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyetinde yapılan Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme 1- Kitabının tanıtımı törenine Mardin valisi ve Büyükşehir belediye başkan vekili Mustafa Yaman, Kızıltepe kaymakamı ve belediye başkan vekili Ahmet Odabaşı, Artuklu kaymakamı ve belediye başkan vekili Şakir Öner Öztürk, Derik kaymakamı ve belediye başkan vekili Hakan Kafkas, Ak parti il başkanı Nihat Eri, İl Milli eğitim müdürü Yakup Sarı, Kızıltepe ilçe milli eğitim müdürü Mehmet Ali Az ve STK başkanları katıldı.


Açılış konuşmasını yapan barış Aktivisti ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Cemil Aydoğan Mezopotamya tarihi ile beraber Nuh tufanı sonrası yeniden yaratılış dönemini anlatı. Tüm insanlığın Nuh’un Çocukları olan Sam, Ham ve Yafet’in çocukları olduğunu ve kardeş olduğunu söyledi. Tarihini bilmeyen ülkelerin geleceklerini bilmeleri mümkün değildir. Bu tarihleri bilen insanların ırkçılık ve milliyetçilik yapması mümkün değildir. Şeklinde konuşan bulunan ve ilkçağ öncesi Dünya dengesini değiştiren Hz. Süleyman ve Hititler arasında cereyan eden ve berabere kalan Ankara savaşında örnekler veren Aydoğan, Bin yıllık Türk ve Kürt halkının Tarihi kardeşliğini dile getirdi. “Ortadoğu da Malazgirt savaşında Selçuklu sultanı Alpaslan Mervani Kürtlerinin desteğiyle Bizansı yenerek Anadolu kapılarını açtı. Çaldıran savaşında sunni Kürtlerin desteğiyle Şah İsmaili yenerek Anadolu Halklarının birliğini Osmanlıda bir arada tutmasını sağladı. Bu halklar Kurtuluş mücadelesinde omuz omuza vererek bu Cumhuriyeti beraber kurdular. Bu ülkede bölünmenin zemini yoktur. iç içe bin yıl yaşayan bu coğrafyada federasyon ve konfederasyon zemini de mevcut değildir. Bu ülkede herkesin kendi kimliği, dili ve kültürel talepleri doğal vazgeçilmez talepler olarak karşımızda bulunmaktadır. “ İfadelerini kullanan Aydoğan, işte bu amaçları hayatta geçirmek amacıyla Mezopotamya kitabını donanımlı bazı yazar arkadaşlarınun destekleriyle hayatta geçirdikleri söyledi.


Ak Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri’de Barış ve kardeşliğin önemine değinerek, bu ülkenin birlik ve beraberliğini amaç eden barış ve kardeşliğin bu coğrafyada egemen olmasına hizmet edecek tüm kitapları önemsediğini açıkladı. İl başkanı Eri Barış Aktivisti Cemil Aydoğan'ın Barış ve Demokrasi hizmetlerinden haberdar olduğunu ve bu mücadelesinde önemli bedeller verdiğini söyledi. Eri, şahsi menfaatleri amaç etmeyen, inanca dayalı toplumsal davaların peşinden koşan Cemil kardeşimize başarılar diliyorum açıklamasında bulundu.


Tanıtım ve açılış programında konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman ise Barış Aktivisti Cemil Aydoğan’ın ülkemizde ve bölgede Barış mücadelesindeki hizmetlerini takip ettiklerini ve cesaret ile dik duruşunu takdir ettiğini belirtti. “Mardin yukarı Mezopotamya’nın Merkezini temsil etmektedir. Mezopotamya siyasi sosyal ve değerlendirme kitabı ülkemizde tarihsel kültürlere ve toplumsal barışa katkı sunmak amacı ile tüm yazar arkadaşlara başarılar diliyorum.” Açıklamasında bulundu.

Açılışa katılanlara Mezopotamya siyasi ve toplumsal değerlendirme kitabının 1.sayısı hediye edildi.

Dünaysır otelinde verilen öğle yemeğiyle program sona erdi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı