Advert

Tarımsal kalkınmaya destek devam ediyor

Tarımsal kalkınmaya destek devam ediyor
Tarımsal kalkınmaya destek devam ediyor Ekspres
Bu içerik 814 kez okundu.
Advert

 

Tarımsal kalkınmaya destek devam ediyor

Vali/Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, “Dünyanın en verimli toprakları üzerinde bulunan çiftçilerimizin tarımsal kalkınması için desteklerimiz devam ediyor.”

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en verimli topraklarına sahip olan şehirde, çiftçilerin tarımsal kalkınmasına katkı sunmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, özellikle kırsal mahallelerde ki yoksul ailelerin geçimlerinin sağlayabilmeleri ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde, “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programını” hayata geçirdi. Dut ağaçları ile bilinen Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde 33 kişi programdan faydalanacak.

 

Vali/Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, “Dünyanın en verimli toprakları üzerinde bulunan çiftçilerimizin tarımsal kalkınması için desteklerimiz devam ediyor”

Yaman, “Büyükşehir Belediyesi olarakçiftçilerimizin tarımsal kalkınmasına destek olmak amacıyla, atıl durumda ki Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığını daha da güçlendirerek faaliyete geçirdik. 2017 yılında başarılı bir çalışma dönemi geçiren dairemiz, kırsaldaki çiftçilerimizin ekonomik kalkınması için çalışmalarını 2018 yılında da artırarak devam ettiriyor.” dedi.

 

Tarımsal kalkınma için belediye olarak üzerlerine düşen görevi layığı ile yerine getirdiklerini aktaran Yaman, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda kırsalda sıvat göletlerin temizliklerini yaptığımız gibi yeni sıvat göletlerinin yapımına başladık. Önemli tarım gelirlerinden biri olan Derik zeytini için çok kapsamlı bir çalışmayı hayata geçirdik. Zeytin popülasyonunu artırdık. Bal üreticilerine 3 bin arı kovanı dağıttık. Hindi dağıtımı, çayır ve mera alanlarının ıslahı, ahır ve barınaklara dezenfektan malzeme dağıtımı, çilek yetiştiriciliği, organik tarım, fide dağıtımı, sera bahçeleri ve fıstık ağacı dağıtımı gibi projeleri de başlattık ve devam ediyoruz.” dedi.

Yaman, şöyle devam etti: “Dut ağaçları ile tanınan Savur ilçemiz ve Başkavak mahallemizin sahip olduğu değerler üzerinden ekonomik olarak kalkındırmak için “İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Programını” hayata geçirdik. Ön başvuruların alınmasından sonra 33 vatandaşımıza gereken destekleri vereceğiz. Doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması açısında güzel bir proje oldu. Bu projeye öncü olmak güzel oldu. Çiftçilerimizin bu projeyi daha da geliştireceklerine inanıyoruz. Şimdiden çiftçilerimiz için hayırlı olsun.”


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı