Advert

HDP Mardin Milletvekili Atalan’dan enerji kesintileri ile ilgili Soru Önergesi

HDP Mardin Milletvekili Atalan’dan enerji kesintileri ile ilgili Soru Önergesi
HDP Mardin Milletvekili Atalan’dan enerji kesintileri ile ilgili Soru Önergesi Ekspres
Bu içerik 3413 kez okundu.
Yaşar bey çerez Advert

 

HDP Milletvekili Atalan’dan Kızıltepe'deki toplu enerji kesintileri ile ilgili Soru Önergesi

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan Kızıltepe kırsalında yaşanan toplu elektrik kesintileri ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması isteği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesinde bulundu.


HDP Mardin Milletvekili Atalan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak tarafından yanıtlanmasını istediği ile önergesinde şu sorulara yer verdi;

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından hizmet verilen Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı köylerde 18 Mart 2018’den itibaren devam etmekte olan toplu enerji kesintileri yaşanmaktadır. Kesintilerden önce DEDAŞ tarafından yapılan bilgilendirmede, günlük 16 saat kesinti yapılacağı ve 8 saat enerji verileceği söylenmiş olmasına rağmen, sadece geceleri ortalama 2 saat kadar enerji verildiği için, içme suyu ihtiyacı başta olmak üzere günlük ihtiyaçlar karşılanamaz duruma gelmiştir.

Bölge çiftçileri de, tarlalarını sulayamadıkları için ekinlerinin kuruyacağını, ekinleri kuruduğu takdirde çiftçilerin ciddi bir borç batağına ve iflasa sürükleneceğinin kaçınılmaz olduğunu ifade etmiştirler.

Bu bağlamda;

Mardin’de 18 Mart 2018 tarihi itibariyle hangi ilçe ve köylerde ve ne kadar süreyle elektrik kesintisi yaşanmıştır? Söz konusu yerlerde günlük toplam kaç saat ve kaç faz enerji verilmiştir?

Bölgede tarımsal sulamaya ihtiyaç duyulan şu günlerde elektriklerin kesilmesinin gerekçesi nedir?

Yıllık 30 bin TL’ye varan abone ücreti ödediği halde, 40 bin TL’ye varan ‘kaçak elektrik’ cezası kesilen çiftçiler olduğu doğru mudur?

Elektrik kesintisinden dolayı arazilerini sulayamayan ve iflasın eşiğine gelen çiftçilerin mağduriyetini gidermek için bir çalışma yapılacak mıdır?

Tarım arazilerindeki elektrik ücretlendirmesi için farklı şehirlerde ‘dönüm başı’ ya da ‘yıllık abone’ ücretlendirmesi yapılırken, Kızıltepe’de sayaç üzerinden ücretlendirme yapılmasının sebebi nedir?

Kızıltepe’deki tarım arazileri için enerji ücretlendirme tarifesini değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

Tarımsal kalkınmayı güçlendirmek ve çiftçilerin yükünü hafifletmek için bir çalışmanız var mıdır?

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yürümek ağrıları azaltır, yaratıcı düşünmeyi yükseltir
Yürümek ağrıları azaltır, yaratıcı düşünmeyi yükseltir
Geçen Yıl 3 Bin 218 Kişi Trafik Kazalarında Yaşamını Yitirdi
Geçen Yıl 3 Bin 218 Kişi Trafik Kazalarında Yaşamını Yitirdi