Advert

DEDAŞ ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo tespit etti

DEDAŞ ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo tespit etti
DEDAŞ ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo tespit etti Ekspres
Bu içerik 945 kez okundu.
Advert

DEDAŞ ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo tespit etti

Son dönemlerde kaçak kontrollerini sıklaştıran Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo yakaladıklarını ve bunlardan birisinin ise milyon liralık yatırımla yapılan serada olduğu belirtildi.

 

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından konuyla ilgili açıklanan basın bülteninde şu bilgilere yer verildi:

Mardin’de yıllara dayanan birikmiş elektrik borçlarına ödeme yapılması için 1 hafta daha süre tanınırken, diğer yandan saha kontrollerine devam eden Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri 2 günde kaçak kullanılan 15 trafo yakaladı. Trafolardan birinin Kızıltepe’de yaklaşık bir milyon lira harcanarak kurulan modern bir seraya kaçak elektrik temin etmek için kullanılması dikkat çekti.

Dicle Elektrik, 2016’dan bu yana ödenmeyen 400 milyon liranın üzerindeki borç nedeniyle yasa ve yönetmeliklerin kendisine tanıdığı hakkı kullanarak borçlu abonelerin elektriğini kesmek için saha çalışmasını genişletti. Kontrolleri artıran ekipler 2 gün içinde, daha önce güvenlik sorunu yüzünden girilemeyen yerlerde 15 adet kaçak elektrik trafosu tespit ederek, tümüne el koydu. Ele geçirilen kaçak trafoların en az bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu belirtildi.

 

Milyonluk Serada Kaçak Elektrik Trafosu

Ekiplerin kontrolleri sırasında ele geçirilen 15 adet kaçak trafolardan birinin, yaklaşık bir milyon lira harcanarak kurulan modern bir seranın sulama ihtiyacını gidermek üzere kurulduğu ortaya çıktı. Kızıltepe ilçesinin Suriye sınırında bulunan Şenyurt Mahallesi kırsalında denetim yapan Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, sebze ve meyve üretmek üzere yaklaşık 10 dönüm alan üzerinde yaklaşık bir milyon lira harcanarak kurulan seraya elektrik sağlayan trafonun kayıt dışı olduğunu tespit etti. Yapılan incelemede, 160 KVA gücündeki kaçak trafo ile yeraltından su çekerek seranın sulama ihtiyacının karşılandığı ortaya çıktı. Ekipler, yıllık tüketimi 200 bin kWh’yi aşan trafoya el koyarken, sera sahipleri hakkında gerekli yasal işlemlere başlandı.

 

Dicle’den ‘Kaçak Kullanmayın’ Çağrısı

Dicle Elektrik yetkilileri, enerji kalitesinin düşmemesi ve borcunu düzenli ödeyenlerin mağdur olmaması için bölge halkına kaçak elektrik kullanmamaları çağrısını yineledi. Yetkililer, tüketilen elektriğe ait borçların ödenmemesinin de benzer mağduriyetler yarattığına dikkat çekerek, ‘’Borcu bulunan çiftçilerimize de, kendilerine tanınan 1 haftalık süre dolmadan borçlarını ödemeleri çağrısında bulunuyoruz’’ dediler.


Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir!
Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir!
İlk Cemre Havaya Düştü
İlk Cemre Havaya Düştü