Advert

DİKA Ortadoğu Pazarını Bağdat’ta Gözlemledi

DİKA Ortadoğu Pazarını Bağdat’ta Gözlemledi
DİKA Ortadoğu Pazarını Bağdat’ta Gözlemledi Ekspres
Bu içerik 699 kez okundu.
Advert

DİKA Ortadoğu Pazarını Bağdat’ta Gözlemledi

DİKA, 31 Mart- 03 Nisan 2018 tarihinde Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) ile birlikte gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde Irak Yönetimi’nin başkenti Bağdat kentinde düzenlenen “Türkiye-Irak Ticaret Forumu”na katıldı.

 

Programa başta yakın bölge olmak üzere ülke genelinde iş adamlarının katılımıyla 25 kişilik heyet olarak ticaret ile ilgili birçok kurum ve Türkiye Bağdat Büyükelçiliği ile Bağdat Ticaret Odası ziyaret edildi.

Bağdat Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki toplantıda söz alan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajansı tanıtarak; Ajans özellikle yatırımlar ve yatırımcılar için gerekli çalışmaları yapmak, riskleri bertaraf etmek varsa fırsatları değerlendirmek için yoğun bir çaba sarf etmektedir. Bu kapsamda ihracat konusunda vazgeçilmez kapı komşumuz Irak’ı, ticaretini, iş adamlarını ve kurumlarını önemsiyoruz, beraberce geldiğimiz iş adamlarımızdan da burada yeni ticari ilişkiler geliştirmelerini ümit ediyoruz’ diyerek Ajansın yatırımcılara verdiği öneme değinerek kendilerini ağırlayan kurumlara teşekkürlerini iletti.

DİKA Genel Sekreteri Altındağ, Ajansın Irak ziyaretinde bulunmasının esas sebebi olarak bölgedeki mevcut yatırımcılar ile Destek Programları sonrası yeni kurulacak sanayilerin ihracat potansiyelini artırmak, İkili ticari ilişkileri yakından görmek ve Irak Bölgesiyle olan ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu vurguladı.
Karşılıklı soru-cevapların da olduğu toplantılarda Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Fatih Yıldız Irak’a giden konuklarla yakından ilgilenip heyetin çoğu programına dahil oldu. Büyükelçi Yıldız; Türk yatırımcıların Irak’taki potansiyeline, büyük yatırımlarımıza değinerek,‘Türk yatırımcıları bölgemize yatırım yapmaya bekliyoruz, Türk İş Adamlarımız bizim bölgede güçlü olmamızın en büyük sebeplerindendir’ şeklinde ifade etti.

Ziyaret ile ilgili DİKA’dan yapılan açıklamda, “Bölgemizde ve ülkemizde Irak ile aramızda artmasını hedeflediğimiz işbirliği altyapısını oluşturmak ve bölgemizin ticaret kapasitesini sektörel çeşitlenmeyi artıracak şekilde geliştirmek maksatlarıyla katıldığımız bu programdan somut çıktılar oluşmasını beklemekteyiz.” açıklamasına yer verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!