Advert

Kızıltepe'de yağmur sevinci.

Kızıltepe'de yağmur sevinci.
Kızıltepe'de yağmur sevinci. Ekspres
Bu içerik 1901 kez okundu.
Advert

Kızıltepe'de yağmur Sevinci.

Uzun zamandır yağış olmayan ve beklentinin yaşanmadığı Kızıltepe ovasında dün gece ve bugün öğleden sonra yaşanan yağış bölgede sevinçle karşılandı.


Bu yıl mevsim normallerinin altında kalan yağışların ardından yaşanan elektrik sıkıntısının ardından başta çiftçileri olmak üzere bölge insanını tedirgin ediyordu. Yağan yağmur ile birlikte başta çiftçi olmak üzere bölge insanını mutlu etti.Yağış nedeniyle ilçe merkezinde bazı cadde ve sokaklar yağan yağmur suyu ile dolduğu görüldü.


Nisan ayı ile beraber sıcak havaların etkisine giren Kızıltepe ilçesinde bu yıl yetersiz olan yağışlar Nisan ayının ilk bölümünde yerini yağmura bıraktı. Dün gece aralıklarla yağan yağmur bugün öğleden sonra havanın gündüz saatinde kararmasının ardından yerini yağışa bıraktı.  Yağan yağmurun ile birlikte yaklaşık bir milyon dekar ekili alana sahip Kızıltepe Ovası'nda geçimlerini çiftçilikle sağlayan vatandaşların umutları yeşerdi.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi şunları söyledi; Çok uzun süredir çiftçilerin beklediği yağış çok şükür geldi. Bir nebzede olsa çiftçilerimizi sevindirdi ama yeterlimi değil. İnşallah devamı gelir, ama tam da Dicle Elektrik’ın borçtan dolayı Çiftçinin enerjisini kestiği ve Çiftçinin çaresiz kaldığı bir zamanda yüce yaradan Çiftçinin üzerine rahmetini yağdırması çiftçileri sevindirdi. Enerjisi kesilen 52 köyün bir kısım çiftçilerinin Buğdayları zarar gördü, bunlara da yapılacak bir şey kalmadı. Verimde düşme olacak, inşallah Allah daha çok yağış verir fazla mağdur olmaz çiftçilerimiz. Ayrıca Çiftçilerimizin hem enerji kesintisinden dolayı, hem kuraklık, hem de suyu yetersiz olan çiftçilerimizin ilerdeki bir tarihte il ve ilçe tarıma zarar ziyan ve afet için başvurulacak. Bundan dolayı bu sürede bu durumda olan çiftçilerimizin hasar tespiti için ne tarlarını sürsünler nede otlatsınlar.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!