Kardeşlik Köprüsünün bu seferki misafirleri Trabzonlu aileler oldu

Kardeşlik Köprüsünün bu seferki misafirleri Trabzonlu  aileler oldu
Kardeşlik Köprüsünün bu seferki misafirleri Trabzonlu  aileler oldu Ekspres
Bu içerik 1201 kez okundu.

Kardeşlik Köprüsünün bu seferki misafirleri Trabzonlu  aileler oldu

Mardin ve Trabzon’da 2014 yılından beridir süregelen iki şehir arasındaki kardeşliğin  bu seferki Mardin misafirleri Trabzonlu aileler oldu. 

Mardin Kızıltepe’de 3 Mayıs ile 6 Mayıs arasında Trabzon’dan gelen 18 aile Mardin Kızıltepe’de misafir ediliyor. Bu süre içerisinde Mardin’in ilçeleri gezdirilen misafirler bölgedeki tarihin ve kültürün tadını çıkardılar. Gezi bitiminden sonra akşam yemeği için otelde bir araya gelen misafirleri Kızıltepe’nin meşhur yemeği teşt ve çiğ köfte ziyafeti bekledi. Ziyafetin ardından sıra gecesi ile gece boyunca eğlenen Trabzonlular,  bu durumdan oldukça keyif aldıkları gözlerden kaçmıyordu. 

Gezinin 2. Gününde Mardin Kızıltepe Hububat ticaret merkezini de ziyaret eden misafirler, Trabzon Mardin kardeşlik  ağacının önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

 

Bu bölgenin medeniyetinde kadim halk var Türkler, Kürtler, Süryaniler ve Araplar var. Diyerek söze başlayan Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter;

‘’Atalarımız birlikte bu topraklar için can verdi.’’

Biz birbirimizle akraba olmuşuz. Çanakkale’de Dumlupınar’da ve birlikte bu Vatan toprakları için canlarını feda eden birlikte kanlarını aynı mevziye akıtan bütün ülke insanını göreceksiniz. Bu Ülke oyun ve entrikalara rağmen hala dimdik ayakta ise o gün  kardeşlik duygularıyla Atalarımız birlikte  o mevzilerde can verirken,  kanları oluk oluk akarken işte biz o kanın yüzü suyu hürmetine bu gün ayaktayız. Biz asırlardır kardeşiz. Bu gün Dünyanın hiçbir yerinde böylesine kozmopolitik bir ülkede insanlar içi içe girmiş akraba olmuş göremezsiniz. Bir birimizi her yönüyle kardeş olmalıyız. Diye konuştu.

 

‘’Bizi birbirimize yanlış tanıttırdılar.’’

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi  ise , 20 yıla Aşkındır Muhtarlık yapıyorum  her ay bir ilimizde muhtarlarımızla bir araya geliyorduk ve tabi başka illerden de Muhtarlarımız Mardin’e geliyordu. Çözüm sürecinde hep beraber güvercinlerimizi uçurtmuştuk Mardin’de ve bu kardeşlik köprüsünü  aynı duygularla devam ettirdik. Bizi hep birbirimize yanlış tanıttırdılar. O yüzden bu ön yargıları biz bir araya gelerek birbirimizi tanıyarak yıkacağız. Siz burada yaşadıklarınızı buradaki insanları gidip Trabzon’a anlatacaksınız. Biz Trabzon’a gelirsek buraya Trabzon’u anlatacağız böylece aslında bütün ön yargıları yıkmış olacağız diye konuşan Erbeyi, bir araya gelip birbirimizi tanımak ve kaynaşmak için böyle organizasyonlara ihtiyacımız var. Dedi. 


‘’Bu kardeşlik köprüsü 2014 yılında başladı ve İç işeri Bakanımız Süleyman soylu ile resmiyet kazandı.’’

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı ve Mardin Kızıltepe Trabzon taraftarlar Derneği Başkanı İbrahim Aydın da Mardin ve Tarbzon arasındaki kardeşilk projesinin başlangıç tarihinden başlayarak konuşmasını yaptı.  Bu Mardin ile Trabzon arasında kardeşlik projesi  2014 yılında başladı. Bizi 2014 yılında burada Trabzon sporumuzun Derneği oluşunun nedeni ile  Trabzon’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdik.  Biz ilk önce Ortahisar Belediye başkanını ziyaret ettik daha sonrada esnafı ziyaret ettik. Sonrada Trabzon Valimizi ziyaret ettik bu projenin ilk ayaklarını o zaman atmıştık. Ondan sonra bu proje devam etti. iç işleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun büyük destek verdiği bu kardeşlik projesinin resmiyete geçti. Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü.  Derik şehit Kaymakamımız Muhammed Fatih Safi Türk’ün  Derneğimizi ziyaret yazısı ile bu proje daha da bir anlam kazandı. Bu günde gördüğünüz gibi Trabzon’dan 18 Belediyenin her belediyeden  2 kişi alarak 36 ailelerden olmak üzere toplamda 45 kişiyi Mardin Kızıltepe’de ağırlıyoruz.  . Mardin Kızıltepelilerin misafirperverliğini özelliğiyle göstermek istiyoruz. O yüzden otelde iki gün ağırladıktan sonra onları evlerimizde de misafir edeceğiz. Bölgeyi misafirlerimize gezdireceğiz. Umarım güzel vakit geçirirler. Daha sonra 50 kişi Mardin Kızıltepe’den Trabzon’a gideceğiz. Buda tahminen 9-10 Mayıs arasında olacak.  Böylece kardeşlik köprüsünün ilk ayağını tamamlamış olacağız. Ve bu devam edecek.  Zaten Türkiye’de Mardin ve Trabzon kardeşliği  örnek şehirler oldu. Dedi.

Haber-Fotoğraf:Diler Erbeyi

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’nin Yüzde 83,8’i Evden İnternete Erişebiliyor
Türkiye’nin Yüzde 83,8’i Evden İnternete Erişebiliyor
Kızıltepe Umut Kervanından “kurban bağışı” çağrısı
Kızıltepe Umut Kervanından “kurban bağışı” çağrısı