Kızıltepe’de Yeni Ürün Arpa Çıktı


Bu haber 2018-05-04 18:30:12 eklenmiş ve 815 kez görüntülenmiştir.

 Kızıltepe’de Yeni Ürün Arpa Çıktı

Mardin Kızıltepe’de sezonun ilk ürün hasadını yapan çiftçiye hububat merkezi başkanı Öter çeyrek altını ile ödüllendirdi.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yeni hasat arpa çıktı.  Bu sabah satılmak üzere Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezine getirilen ilk ürün arpa  Öğrencik köyü (Harapkürka) Çiftçilerinden Selam Çam tarafından getirildi. Zahireci Hasan Kalkan Tarafından Arpa Tüccarı Ramazan Gür ‘e  Kg. 1 TL. Bir liradan satıldı.

 

Yeni mahsul Arpa hasadı dolayısıyla açıklamada bulunan Kızıltepe Hububat Ticaret merkezi ve Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif Öter. “ Bu sene kuraklık nedeniyle arpa hasadı birkaç gün erken yapıldı. Ovamızda kuru alandaki ekim büyük oranda telef olmuş durumda. Bölge çiftçilerimiz başta olmak üzere hepimizin umudu tahminen yüzde 80 sulu alandaki mahsule bağlı kalmış. Bu gün Hububat Ticaret Merkezimize gelen 7000 kg. arpa 50 dönümden hasat yapılmış. Dönüm başına 140 kg.a tekabül ediyor. Normalde Kızıltepe ovamızda dönümde 400-500 kg. a kadar arpa verimi elde edilirdi. Bu yılın İlk hasadını yapan Çiftçi Selman Çam kardeşimizi Çeyrek altın ile ödüllendirdik.  İnşallah sulu alandaki mahsulümüz iyi olacak ve velinimetimiz çiftçilerimiz emeğinin karşılığını alacağı bir sezon olacak. “Dedi.

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Kızıltepe Ekspres Haber
© Copyright 2018 Kızıltepe Ekspres Haber . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
mardin,kızıltepe,koser,
EKONOMİ
mardin, kızıltepe, koser, Qoser, döviz, para, finans, ekonomi,büyükşehir
RÖPORTAJ
MAGAZİN
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
mardin,kızıltepe,koser,
SAĞLIK
mardin,kızıltepe,koser,
YAŞAM
mardin,kızıltepe,koser,
DÜNYA
Ortadoğu,asya,avrupa,
EĞİTİM
mardin,kızıltepe,koser,
A.Ö.L.
SİYASET
mardin,kızıltepe,koser,
SPOR
mardin,kızıltepe,koser,
GÜNCEL
mardin,kızıltepe,koser,