Advert

HDP Mardin’de Kadın aday yoğunluğu

En genç kadın aday başvurusu yapıldı...

HDP Mardin’de Kadın aday yoğunluğu
HDP Mardin’de Kadın aday yoğunluğu Ekspres
Bu içerik 3443 kez okundu.

HDP Mardin’de Kadın aday yoğunluğu.

Halkların Demokratik Partisi Mardin teşkilatında süren milletvekilliği aday adaylık başvurularında kadın aday yoğunluğu yaşanırken en genç kadın aday başvurusu da yapıldı.

 

24 Haziran tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri için HDPde 30 Nisan tarihinde başlayan adaylık başvuru kabulleri devam ederken 8 Mayıs tarihine uzatılan başvurularda kadın adayların yoğun ilgisi dikkat çekerken 21 yaşında adaylığa başvuran Renaz Aburşu en genç kadın aday oldu. HDP Mardin Kadın meclisi de kadınlara çağrıda bulunarak “HDP Kadın partisidir, gençlerin partisidir ve herkesimden kadınları HDP’ye davet ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

HDP’de 3 Nisan da başlayan ve 8 Mayıs tarihinde sona erecek aday adaylık başvuruları ile ilgili HDP Mardin il başkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre yoğun adaylık başvurusunun yaşandığı Mardin il teşkilatında kadın aday sayısının beklentilerin üzerinde olduğu öğrenildi. Bu başvurular arasında en dikkat çekici aday profili ise 21 yaşındaki Renaz Aburşu oldu. Anadolu Üniversitesi son sınıf öğrencisi Aburşu şu ana kadar yapılan kadın aday başvuruları arasında en genç aday durumunda.

HDP Mardin Kadın meclisi’de devam eden adaylık başvuruları ile ilgili yaptığı açıklamada, özellikle kadın ve gençleri partiye davet ederek, “Mardin HDP Kadın meclisi olarak tum gençlere ve özellikle kadınlara çağrımız, HDP Kadın partisidir, gençlerin partisidir herkesimden kadınları HDP ye davet ediyoruz." ifadelerine yer verilen açıklamada; 

"HDP'nin her kademesinde eşit temsil, eşit yetki ve sorumluluk ilkeleri, HDP’nin kadın kimliğini açığa çıkaran paradigmasi HDP'nin bir kadın partisi olduğunun açık göstergesidir. HDP kadın meclisleri ile kadınların politikada dolayısıyla kendi yaşamları üzerinden doğrudan söz ve karar sahibi olması için siyasete aktif katılımını sağlamak amacıyla tüm kesimlerden kadınları HDP'ye katılmalarını ve 24 Haziranda yapılacak erken genel secimler çerçevesinde milletvekili aday adaylığı için başvuru yapmaya davet ediyoruz. Mardin'in mozaik yapısı, kadın boyutunda da renkliliği bize gelen yoğun genç kadın aday adaylığı başvuruları ile o renkliliği tüm heyecanı ile hissetmemize neden oluyor. Bu da HDP Kadın meclisimiz ve bu doğrultuda kadın mücadelemiz açısından değerli bir kazanımdır aslında.

Kadınlar yaşamın ve toplumsallaşmanın öncü gücüdür. Siyasette yaşamın bir parçası olduğundan; kadın öncülüğünde bir siyaset yaşama, barışa, eşitliğe dayalı bir siyasetin temelidir.”

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye En Çok Eğitimi Önemsiyor
Türkiye En Çok Eğitimi Önemsiyor
Gıda Sürdürülebilirliğinde 58’inci Sıradayız
Gıda Sürdürülebilirliğinde 58’inci Sıradayız