Advert

Mardin –Trabzon aileler kardeşliği

Mardin –Trabzon aileler kardeşliği
Mardin –Trabzon aileler kardeşliği Ekspres
Bu içerik 2240 kez okundu.
Yaşar bey çerez Advert

Mardin –Trabzon aileler kardeşliği

Mardin-Trabzon arasında kardeşlik köprüsü bu seferde Mardinli ve Trabzonlu aileler arasında pekişti.

 

Mardin Kızıltepe bundan kısa bir süre önce Trabzonlu aileleri Kızıltepe’de  ağırlamıştı. Şimdide Trabzonlu ailelere misafir olmak için yola çıktı. 3 gün boyunca Trabzon’u gezmek için yola çıkan Mardin Kızıltepeli  aileler  Trabzon Maçka’da horonla karşılandı. Trabzon’da üç gün boyunca gezen aileler son gece Trabzonlu ailelere misafir olmak için tekrar yemekte bir araya geldiler. Gecenin sonunda kardeşlik türküsünü berber söyleyerek el ele tutuşup sahneye çıkan Mardinli-Trabzonlu aileler kardeşlik türküsü ile duygu dolu anlar yaşadı.

 

Trabzon gezisinde Trabzon’un çeşitli ilçelerini gezip, Trabzon’un yöresel tatlarını tadarak geziyi sonlandıran aileler,

Son gece Trabzon evlerine misafir olarak , Trabzon misafirperverliği ile ağırlandılar. Mardinli aileler Son gün 14 Mayısta Mardin’e dönmek için vedalaşarak  yola koyuldular.

 

‘’Trabzon’da bizim Mardin’de bizim’’

Bu projelerin daha iyi yerlere gelmesi için belediye Başkanlarımızdan daha fazla fedakarlık bekliyoruz.  Diyen Mardin Federasyon Başkanı aynı zamanda Mardin Kızıltepe Trabzon Taraftarlar Dernek Başkanı  İbrahim Aydın, Bu tür projeler, insanlar bir birine dokunduğu için daha güzel şeyler ortaya çıkıyor. Trabzon Mardin’e gelmeden önce farklı düşünüyordu. Mardin’de Trabzon’a gelmeden önce farklı düşünüyordu. Bu iki şehir anladı ki aralarında hiçbir fark yok. Trabzon’da bizim Mardin’de bizim. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Dedi

 

‘’Bu kardeşlik  projesinde herkesin ismi var’’

Trabzon’daki bu güzel günde Maçka’da horunla o yağmurun altında bekleyen Trabzon halkının samimi duyguları karşısında adeta şok oldum. Diyerek konuşmalarını sürdüren Mardin Federasyonu Onursal Başkanı- Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Şerif Öter: Bu projede herkesin ismi var. Buna dokunmuş, gönül vermiş, Trabzon halkının, Mardin halkının herkesin emeği var ve onlar sayesinde buraya kadar geldi. 2014 yılında bir dokunuş oldu. Şu anda bu programı destekleyen İçişleri Bakanlığımıza ve  Dernekler dairesine teşekkür ediyorum diye konuştu. Öter,   Projenin yürütme şekli Trabzon’dan kaynaşma, dayanışma bu projenin güçlenmesi için aileleri Mardin’e davet etmek Bizim Trabzon’a gelmemiz. Trabzonlu ailelerimiz Mardin’e gelip misafir olmuşlardı bizde burada misafir olacağız. Dedi.

 

‘’Sizi Mardin’in ruhuyla  selamlıyorum’’

 Kainatın en değerli varlığı insandır. İnsanlar için olmazsa olmaz vazgeçilmez en büyük hazine sevgidir. Asırlardır Mardin’de tarihi medeniyeti olan bir kent, kardeşçe birlikte Dünya’ya örnek olan ve birlikte yaşayan Süryani’si, Arap’ı, Türk’ü, Kürt’ü ve diğer tüm etnik gruplar berber yaşıyor. Bu tamamen sevgiye dayalı bir birlik beraberliktir. Biz bu beraberliğe Mardin’in ruhu diyoruz. Bende sizi Mardin’in ruhuyla selamlıyorum. 

2014 yılında Federasyonumuzun bileşeni olan Mardin Kızıltepe Trabzon Taraftarlar Derneği o vesile ile biz Trabzon’a gelmiştik. Gezide dostları, sivil toplum kuruluşlarını ve köyleri ziyaret ettik. Ve baktık ki Trabzon kardeşlerimiz ve Mardin insanlarımız olumsuz algılar oluşturulmuş. Bu olumsuz algıları yıkmak için bir araya geldik. Bu kardeşliği sürdüreceğiz. Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

‘’  yıllardır bizi ayrıştıran tabuları Yıkacağız’’

İyi ki Trabzon’dayız iyi ki sizlerle kardeş olduk diyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi: İnşallah Allah’ın izni ile bu bir başlangıçtır. Bundan sonra sık sık görüşeceğiz. Siz Mardin’e geleceksiniz biz buraya Trabzon’a geleceğiz. Yıllardan beri halk birbirinden ayrıştırıldı şu bu diye ama artık bu tabuları yıkacağız. Bizler Ülkemize sahip çıkarak huzur ve refahı getireceğiz. Kendi ve çocuklarımızın geleceğini birlik ve beraberlik içerisinde ve kardeşçe, hak ve hukuklarımıza sahip çıkarak refahı oluşturacağız. Dedi.

 

‘’Dini, dili, ırkı değil bizim için insan olması önemli’’

Bize ne Amerikalısı ne İsrail’i ne Fransa’sı  huzur getirmez. Bu Türk’tür bu Kürt’tür bu Arap’tır diye ayrıştırmamalıyız. Biz herkese saygı gösteriyoruz. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun bizim için insan olması önemlidir. Biz Mardin’den buraya kadar geldik. Siz Mardin’e geldiniz bu sevgiyi bu muhabbeti gördükten sonra Allah’ın izni ile bundan sonrada öyle olacak ve bunun olması için dua edeceğiz. Trabzon’da olduğum için çok mutluyum. Allah hepinizden razı olsun kucak açtınız bizlere. Diye konuştu.

 

‘’Bir yüzün ayrılmaz iki yanaklarıyız’’

Bu kardeşliğin yapılan en önemli faaliyetlerden biri olduğunu vurgulayan

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu da ; İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun Önderliğinde, STK ve basınımızın yardımları ile beraber yürüttüğümüz bu proje çok önemli. Murat Çavga Başkanım  Mardin’imizden Belediyemize  bizi ziyarete gelen Dernek Başkanlarımız ile beraber bizde o hafta Doğu ve Güneydoğu’dan gelen 180 tane öğrencimizi misafir etmiş ve göndermiştik dedi.

Sağıroğlu, Arkadaşlarıma dedim ki 2004 yılında Belediye Başkanı seçilmiştim,  3. Dönemizi devam ediyoruz. Belki de bu güne kadar Belediye Başkanlığımızda yaptığımız en iyi önemli ve hayırlı hizmettir. Sizin bölgenizin Mardin’in ne kadar misafirperver olduğunu da biliyorum. Biz sizin kadarda misafirperver değiliz.  Biz bir yüzün ayrılmaz iki yanaklarıyız. Kürt’ü ile, Laz’ı ile Çerkez’i ile biriz,. Bunlar Ülkenin mozaikleridir. Tek Vatan, tek Devlet, tek Milet, tek Bayrak. Hepimiz hep beraber Türkü’yeyiz. Bu akşam burada Mardin’den gelen vatandaşlarımızla, arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle beraber olmaktan büyük mutluluk duydum. Sizlere teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

 

‘’Mardin; Tarih, kardeşlik ve medeniyet şehri’’

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ise  19-20 Nisanda Mardin’deydi Mardin’e ilk defa gelmiş bir genç kardeşiniz olarak gerçekten çok etkilendim. Mardin’i üç kelime ile özetleyecek olursam; bir tarih şehri, bir kardeşlik şehri, bir medeniyet şehri ve hepsinden önemlisi bir hoşgörü şehri. Üç tane dinin bir arada olduğu. Cami ile kilisenin duvarının bir olduğu bir şehir. Herkesin iç içe, kol kola, kardeşçe yaşadığı bir yer. Mardin’i gördüğümde Türkiye’nin ne kadar büyük bir kültüre, ne kadar büyük bir hoş görüye ve ne kadar büyük bir medeniyete sahip olduğunu bir örneğini de Mardin’de gördüm. Mardin ve Trabzon’un burada kol kola kardeşçe oturmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Dedi.

Haber&fotoğraf: Diler Erbeyi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yürümek ağrıları azaltır, yaratıcı düşünmeyi yükseltir
Yürümek ağrıları azaltır, yaratıcı düşünmeyi yükseltir
Geçen Yıl 3 Bin 218 Kişi Trafik Kazalarında Yaşamını Yitirdi
Geçen Yıl 3 Bin 218 Kişi Trafik Kazalarında Yaşamını Yitirdi