Advert
Advert

19 Mayıs Kızıltepe’de törenlerle kutlandı

19 Mayıs Kızıltepe’de törenlerle kutlandı
19 Mayıs Kızıltepe’de törenlerle kutlandı Ekspres
Bu içerik 2004 kez okundu.
Advert

 

19 Mayıs Kızıltepe’de törenlerle kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 99. Yılı Kızıltepe ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

 

Mardin Kızıltepe ilçeisnde Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan kutlamalara Atatürk Spor salonunda devam edildi.

Kızıltepe'de ki 19 Mayıs kutlama törenlerinin ilki yeni Hükümet Konağı bahçesinde bulunan Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Kızıltepe Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürü Mahmut Akdağ tarafından yapılan çelenk sunumunun ardından Atatürk anıtı önündeki tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla tamamlandı.


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 99. Yılı kutlama törenlerine daha sonra Kızıltepe Atatürk kapalı Spor salonunda devam edildi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törenlere Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye başkan vekili Ahmet Odabaş, Askeri ve sivil Erkan, Sivil Toplum Kuruluşları, Oda ve Siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.


Kızıltepe Atatürk kapalı Spor salonunda yapılan kutlama programı, Kızıltepe Gençlik Hizmetleri ilçe Müdürü Mahmut Akdağ’ın günün anlam ve önemini anlatan açılış konuşmasıyla başladı. Akdağ açış konuşmadsına;

“Mustafa Kemal gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek…

Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21.yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda, Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu.

 Böyle bir dünyada, o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir.
Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletinin kalbine sonsuza dek taht kurmuştur.

Yalnızca 19 Mayıslar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.
Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.
Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.

Sevgili gençler..!

Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Ebediyete intikal etmiş tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. “ şeklinde günün manasını anlatan sunuş yaptı.

 

Öğrenciler tarafından günün anlamını anlatan şiirlerin okunmasıyla devam eden 19 Mayıs kutlamalarında Kızıltepe Gençlik Merkezi Wushu Gösterisi, Mezopotamya Ortaokulu Öğrencilerinin Jimnastik ve Judo Gösterileri, Karakuyu Ortaokul Arbane Gösteri ekibinin Tef sunumu ve Anafartalar Ortaokulu Halk oyunları Ekibinin folklor Gösterisinin ardında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği Gençlerden Geleceğe Mektup yarışmasında 14-18 Yaş Kategorisinde İl birinci olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Uğur Ceylan tarafından okunan mektuptan sonra kutlamalarda, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında Düzenlenen Spor Müsabakalarında dereceye giren Sporculara Ödülleri Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye başkan vekili Ahmet Odabaş ve protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Düzenlenen Spor Müsabakalarında dereceye giren Sporcular:

Atletizm Branşında Yıldız Erkeklerde 5 Türkiye Şampiyonluğu 2017 Balkan Şampiyonu, 2018 Balkan 2.’si Umut Temel, Genç Erkeklerde 4 Türkiye Şampiyonluğu, 5 Türkiye Rekoru sahibi 2017’de Balkan 3.’sü, 2018’de Balkan 4.’sü Azad Ertaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün düzenlediği Gençlerden Geleceğe Mektup yarışmasında 14–18 Yaş Kategorisinde İl birinci olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencimiz Uğur Ceylan ve 19-24 Yaş Kategorisinde Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Emine Bakaç ödüllerini almasıyla birlikte tamamlanan kutlamalar, Kızıltepe Spor Lisesinin hazırlamış olduğu kapanış Gösterisiyle sona erdi.


 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor