Advert
Advert

Ramazan’ın ilk cumasında camiler doldu taştı

Ramazan’ın ilk cumasında camiler doldu taştı
Ramazan’ın ilk cumasında camiler doldu taştı Ekspres
Bu içerik 541 kez okundu.
Advert

Ramazan’ın ilk cumasında camiler doldu taştı

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk cuma namazında Mardin’de camiler doldu taştı. Camilerde yer kalmayınca cemaat, namazlarını cami dışında kılmak zorunda kaldı.

Ramazan ayının ilk Cuma namazına tüm İslam âleminde olduğu gibi Mardin ve ilçelerinde de yoğun katılım sağlandı. Cami içerisinde yer bulamayan cemaat, cami bahçesi ve ara sokaklara seccadeler sererek namaz Cuma namazını eda ettikleri görüldü.

Kentin büyük camilerinden olan Fuat Yağcı, Ulu Camii ve Kuba Camii, Kızıltepe Yeni Camii ve diğer camiler Ramazan'ın ilk cuma namazını kılmak için gelen insanlarla doldu taştı.

Kızıltepe Yeni Camii İmam Hatibi Mehmet Salih Çalka, Diyanet İşleri Başkanlığının "Dinmeyen Yaramız: Kudüs" başlıklı hutbesini okudu.

Çalka, "Kudüs, insanlığın kadim şehridir. Dokunulmazdır; saygınlığını çiğnemek, güvenliğine el uzatmak haramdır. İslam’ın ilk kıblesi olan bu kutsal şehir, tarihte pek çok peygambere ev sahipliği yapmıştır. Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarında dolaşan kandır. Kudüs, İslam ümmetinin vahdet binasında kilit taşıdır. Kudüs, sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin emanetidir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının gözbebeği ve insanlığın ortak değeridir. Bugün ise Kudüs, Müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve ahlak sınavıdır." dedi.

"Peygamberler diyarında silahlar susmamakta, kan, gözyaşı ve çile saçmaya devam etmektedir"

Tarih boyunca "Dârü’s-Selâm", yani barışın ve huzurun merkezi olarak anılan Kudüs’ün, bugün barbarca bir işgal ile karşı karşıya kaldığına vurgu yapan Çalka, şöyle devam etti:

"Kudüs ve çevresinde yaşayanlar, her gün baskı ve şiddete uğramakta, insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmaktadır. Mübarek Ramazan-ı şerifin arifesinde, Gazze’de, elinde ve yüreğinde iman ve cesaretinden başka bir şey olmayan onlarca masum insan, bütün dünyanın gözü önünde acımasızca şehit edilmiştir. Peygamberler diyarında silahlar susmamakta, kan, gözyaşı ve çile saçmaya devam etmektedir. Kudüs sınavı karşısında her birimize düşen vazife, yaşanan vahşete asla rıza göstermemektir. Dünyanın neresinde olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın, zulme ve haksızlığa boyun eğmemektir. İnsanların yaşama ve inanç özgürlüğüne insafsızca müdahale edilirken, vahiyle mübarek kılınan şehirde ezanlar susturulurken sessiz kalmamaktır. Aziz milletimiz her zaman olduğu gibi bugün de zalimin karşısında mazlumun yanında yer alacaktır. Ama tarih, pervasızca yapılan bu saldırıları kara bir leke olarak kaydedecek, huzura ve barışa kastedenler er geç cezasını çekecektir."

"Kudüs’e sahip çıkmak hepimizin üzerinde farzdır"

Filistin konusunda tüm İslam devleti liderlerine çağrı yapan cami cemaatinden Sabri Aslan, "Filistin konusunda herkes elinden geleni yapsın. Kudüs’e sahip çıkmak hepimizin üzerinde farzdır. Filistinliler Müslüman oldukları için zulüm altındadır. Onları barbarca katlediyorlar, yaralıyorlar mallarına el koyuyorlar, ikinci kıblemizi işgal ediyorlar." diye belirtti.

"Kudüs’ün kurtuluşu için tüm Müslümanların birlik olması lazım"

Başta Filistin’de bulunan Müslümanlar olmak üzere tüm Müslümanları dua ederek konuşmasına başlayan Selahaddin Güneş ise " Kudüs’ün kurtuluşu için tüm Müslümanların birlik olması lazım. Bu konuyla sadece Türkiye ilgileniyor başka kimse ilgilenmiyor. Bu Müslümanlık mıdır, bu İslamiyet midir? Suudi, Amerika’nın emri altındadır, israili destekliyor." diye konuştu.

"Elimizden bir şey gelmiyorsa dualarımızla onların yanında olalım"

Ramazan’ın ilk cumasını kılmanın çok güzel olduğunu söyleyen, Bünyamin Adın, "Filistin’deki kardeşlerimize yardım konusunda elimizden bir şey gelmiyorsa dualarımızla onların yanında olalım. Allah Filistinli kardeşlerimizin hakkını bırakmasın. Allah büyüktür, elbette bunu onların yanında bırakmaz." dedi.

Ramazan’ın ilk Cuma namazını kıldıkları için mutlu olduklarını belirten Ömer Demir, Amerika’nın Kudüs’u sözde israilin başkenti ilan etmesini ve siyonist terör şebekesinin katliamlarını şiddetle kınadığını söyledi.

Demir, "Aynı şekilde komşu Müslüman ülkeleri de kınıyorum çünkü Türkiye dışında hiç biri ayaklanmamış. Bu da içler acısı bir durum. Müslümanların yapacağı çok basit: Bir olmak. Bir olduklarında ne kimse Kudüs’ü Müslümanlardan alabilir ne de kimse mabetlerimize el uzatabilir. Ama ne yazık ki; biz Müslümanlar olarak bir değiliz." ifadelerini kullandı. (Mehmet Aslan- İLKHA)

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor