Advert

ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan 5 Haziran Mesajı

ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan 5 Haziran Mesajı
ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan 5 Haziran Mesajı Ekspres
Bu içerik 679 kez okundu.
Advert

ÇEV-GÖN BAŞKANI ÇAKARDAN 5 HAZIRAN MESAJI

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili bu mesajı yayınladı.

5-Haziran Dünya Çevre Gününü Kutlayan ÇEV-GÜN Başkanı Çakar yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi:

 Yaşadığımız Çevreyi bir emanet olarak görüp korumak istikbale bırakmak yaşatmak hepimizin görev sorumluluğudur.

Bu vesile ile Tabii zenginliklerimizin korunmasına ve doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetilmesine imkan sağlayacak tedbirleri hayata geçirmek bizler için hayati öneme sahiptir.

Çevreye karşı duyarlı olmalıyız son olan gelişmeler Mevsimler altüst oldu İklim değişikliği Teori değil yaşadığımız bir gerçek onun için küresel ısınmaya karşı duyarlı olmalıyız

Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak 2007 yılından bu yana her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolaysıyla kutlama ve etkinlikler yapıyorduk.

Son dönemlerde Çalışma ve faaliyetlerimiz için yapacağımız projeler için Derneğimize yardım destek sunmak için Mardin Valisinden üç sefer Kızıltepe kaymakamlığından da iki sefer randevu almak istedik bize görüşme randevusu verilmedi.

Bizde derneğimizin çalışma ve faaliyetlerimizi sıfır bütçe ile kıt imkanlarla  imkanlarımız içinde çalışma ve faaliyetlerimizi halkımızla kamuoyu ile paylaşarak yapıyoruz..

Bu mesajım geçmiş dönem Vekillere Şu anki Vekillere ve şu an Aday olan Vekillere de bir çağrım var.

İlçemizin Çevre sorunları başını alıp gidiyor Verimli toprağımız betonlaşmaya devam ediyor..

GAP’ın ihmale bırakılması Çevre yolunun zamana bırakılması bu da İlçemizin çevre ve doğa gelişmesi bakımdan çok büyük bir eksikliktir.

 

Son aylarda Dedaş çalışması Marsu ve Doğal gaz hatların çekimi için ilçeyi cehenneme çevirmişler caddeler çukurlarla dolu yıkılan tahrip yerlerin yapılmaması zamana bırakılması halkı esnafları mağdur perişan ediyor.

Çevremizde istediğimiz ağaç dikimlerin olmaması çıplak dağlarımızın ağaçlandırılması her yerleşim merkezinde ağaç dikimli parkların oluşması yapılan bina ve konutların arasında yeteri kadar Ağaç dikme parkların bulundurulmaması oto parkların olmaması çarpık kentleşmenin olması ilçenin imajını görüntüsüne kütü bir imaj bırakılıyor.

 Mevsim değişiklerin oluşu yağış ve sıcaklıkların yer değişmesi tehlike sinyalleri çalıyor Küresel ısınmaya karşı duyarlı olmalıyız..

 

Her yıl ilçemizdeki Anız yangınları doğaya Çevreye zarar verildiği halde her yıl çağrı ve açıklamalarımıza rağmen bu ihmal halen devam ediliyor Çiftçilerimiz halkımız mağdur oluyor bu önlemin alınması için yetkililere çağrımız var her an itfaiye ve Emniyetteki Tomaların da su söndürme için hazır bulunmalarını öneriyoruz halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

İlçemizde bulunan Tarihi eserlere yeteri kadar korunmaya alınmadığını ihmal edildiğini bu ihmaller bu on yıllardır devam edıyor

İlçemizde bir Kilise var İlçemizde Şahkulu bey Kumbeti Tarihi taş Köprü  büyük ulu Cami Ws buraların korunmaya tanıtmaya açılmasını diliyoruz

İlçemiz Kızıltepe TEPE si bu on yıllardır işgal edildi yutuldu tarihi Kızıltepe Tepesi ekolojik tarihi bir yer bu Tepenin etrafına nasıl binalar yapıldı 5-6-7- hata 8 katlı Apartmanlar yapıldı.

 Binalara nasıl yapma ruhsat izni verildi buna anlam veremiyorum buranın korunmaya alınması için sit alanı olması için tüm ilgililere yetkililerde her yıl rapor sunuyorduk

 Biz bunu on yıllardır gündeme taşıyoruz en sonun da  bu 3-4 yıl evvel Tepe sit alanı kapsamına alındı dayatmalarımızla  ama ne faydaki tepe işgal edildi yeteri kadar bina konutlar yapıldı ondan sonra şimdi de sit alanı olsa ne fayda ve biz gene de direniyoruz.

Hiç olmasa  kalan yerin korunmaya alınması için sit alanına yakışır bir şekilde yapılması tel örgülerle değil tarihi taşlarla yapılmalı bu ilçeye yakışır bir şekilde yapılmalı ilçenin tanıtma tarihi tabelaların yerleştirilmesi ve korunmaya alınmalı..

Şu an Tepe nin Askeri yenin bulunduğu alanı da şu ana kadar Askeriye sayesinde korunmuş  oldu yoksa orası da şimdi bina ve konutlarla çevirmiş olacaktı.

Şimdi isteğim ilgililerden yetkililerden Askeriye nın buradan alıp ilçe dışına çıkartılmalı ve buraya güzel donanımlı bir ekolojik alan bu onurlu halka yakışır bir şekilde park alanı yada tanıtma alanının olmasını arz ediyoruz..

İlçemiz Çevre konusundaki ikinci can alıcı sorun Kızıltepe ZERGAN Deresinin ıslahı için bu on yıllardır bunu ıslahı için mücadele ediyoruz bu 5-6 yıl evvel Vekil Mehmet Halit Demir ın ve Belediye ile diyalog ve çalışma sonucu çabalarıyla ilk para dilimi çıkartıp çalışmalar başlatıldı.

Hatta sayın Mehmet Halit Demir o zamanın Bakanı Kızıltepe Belediye ye getirerek bu soruna çözüm bulmak için istişareler yapıldı.

Ardından seçimler oldu ilçemiz Vekilli Sayın Vekilimiz A.Rahim Akdağ geldi çağrı ve önerilerimize önem verildi girişimlerde bulundu Allah razı olsun ama bu Zergan Deresini ihalesi yapıldı kamulaştırmak için ıslah etmek için etrafı korunmaya almak için İhale yapıldı ws ama ne hikmetse bu 6-7 yıldır halen Zergan Deresi ıslahı yapılmadı korunmaya alınmadı yapılan çalışma ve faaliyetlerin yüzde ellisi yapılmış görünüyor şu anda çalışma ve faaliyet durmuş noktasında müteahhit kim niye çalışma durmuş bu ihale nerde kimin zamanında yapıldı niye çalışma durmuş bunun akıbetini öğrenmek benim hakım ve bu halkta bilmek öğrenmek istiyor.

 Bunun takipçisi olacağız bu konuyu Başbakanlık Bimer hatına da gönderdik

 

 Bu halk perişan kokudan Dereye akan lağımlar biriken pis pislikler çevreye kütü görünüm ve Bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor Kızıltepe Belediyesi bazen kendi imkanlarıyla Dereyi temizliyor ama bu yeterli değil köklü bir çözüm bulmak lazım.

Buradan çağrım yetkililere bunu araştırılmasını bunun akıbeti ne bir ana evvel bu çalışma ve faaliyetlerin çalışmasını diliyorum hele yaz geldi sıcaklar dolaysıyla bu halk çok eziyet çekecektir gereğinin yapılmasını diliyorum..

Çevremizi Temiz tutalım yerlere çöp ve izmarit atmayalım suyumuzu boşa harcamayalım Ağaç dikelim var olan ağaçlara sahip çıkalım Erozyonla mücadele edelim.

Tarihi eserlerimize Ekolojimiz sahip çıkalım buralar tarihtir tarihini bilmeyen anlamayan ihmal edenler.

 Geleceğini sağlam temeller üzerinde inşa edemezler..

Tarihi boğmak yıkmak insanlığı boğmakla eş değerdir.

Dünya Çevre günü kutlu olsun ..

Bilgi-Yani 5 Haziran Çevre Gününü Evde kutlıyacağız maddi destek ve de hiç bir yerden yardım destek gelmediği içn Derneğimizin kirasını vermekten zorlandık Derneğmizi eve almişız bizleri ziyaret eden olursa  buyrun evimize

Menduh Çakar-Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor