Advert

LİDAŞ Buğday Üreticilerinin iddiaalarını yanıtladı

“Buğday alımımız sürüyor…”

LİDAŞ Buğday Üreticilerinin iddiaalarını yanıtladı
LİDAŞ Buğday Üreticilerinin iddiaalarını yanıtladı Ekspres
Bu içerik 3651 kez okundu.
Advert

LİDAŞ Buğday Üreticilerinin iddiasını yanıtladı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Buğday üreticileri Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun kiraladığı LİDAŞ depolarına Müşterinin buğdayın taban alım fiyatının 1,05 olması ve çiftçinin günlerce sıra almaması üzerine üreticilerin mahsulünü tüccara 0,90 satmak zorunda kaldığı iddiası üzerine Lisanslı Depoculuk Uygulaması A.Ş ( LİDAŞ)  cevap verdi.

En önemli geçim kaynağı tarım olan Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçi Devletin buğday taban fiyatının 1.05 açıklamasına rağmen TMO LİDAŞ Depoları ile tüccarların anlaşıp lisanslı Depoculuk A.Ş (LİDAŞ) firmasının kendilerini sıra olmadığı gerekçesiyle buğdayını almayı geciktirdiği üreticinin ise mecburen buğdayını tüccara 0.90 Kuruş ile sattığı iddiasına cevap geldi.

Toprak mahsulleri ofisi (TMO)’nun kiraladığı LİDAŞ Depo sahibi Mahsum Öner, ‘’gelen her müşteriyi işleme alıp sıraya koyduğunu ve hiçbir müşteriyi geri çevirmediğini söyleyerek, biz gelen mahsulü geri çevirerek burası ne işe yarar kapatır gideriz.’’ Diyerek iddiaları yalanladı.

‘’Çiftçi malını buraya getirmezse o zaman bu depolar ne işle yarar,  kapatır gideriz.’’

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ya bağlı LİDAŞ sahibi Mahsum Öner ; ‘’Depoyu yeni açtık bir haftadır faaliyete geçtik. İki gündür mal alımına başladık. Yeni olduğumuz için ilk gün 20 araba aldık.  2 gün 25, 3. Gün 35 her geçen gün daha da arttırmayı planlıyoruz’’  diyen Öner,  ‘’Bu gün içinde 40 araba almayı düşünüyoruz. Şoför buğdaya kamyonunu getirdiği zaman Her gelen çiftçi önce güvenliğimizin yanına gidiyor. Güvenlikle beraber kamyonun içerisinde buğday olup olmadığına bakıyor buğday varsa kaydını alıyoruz eğer buğday yoksa onun kaydını almıyoruz. Hangi çiftçi buraya gelirse gelsin kendi sırasını belirliyor ve sırası geldikten sonra malını boşaltabilir ve boşaltıyor da.  Şahitlerimiz var, muhasebe kayıtları var kamyonculardan da sorabilirsiniz. Kim gelmişse buraya geri gönderilmemiştir zaten bizim geri gönderme gibi bir hakkımızda yok. Burası lisanslı depo çiftçiler için açılmış. Ben çiftçinin malını boşaltmasam kimin malını boşaltacağım. Bizim için önemli olan çiftçiye hizmet yani bu lisanslı depo çiftçiler için kurulmuş. Çiftçiler mahsulünü buraya boşaltmasa kapatıp gideyim o zaman ne işe yarar burası o zaman. Dedi.

‘’Burada haksızlık olmaz’’

Metin Ersoy Esnaf ve buğday üreticisi  ise, ‘’ Ben müşteriyim burada kamyonlarımız şu an sırada. Burada gördüğümüz muamele çok güzel. Kamyonlarımız sahaya geliyor. İlgili arkadaşlar plakalarını yazdırıyor şoförlerle beraber. Kimseye haksızlık olmuyor şu an. Şu anda güzel gidiyor inşallah böylede devam eder. Bütün müşteriler çiftçiler buraya gelebilir. Buğdayını kamyona koyup sahaya getirerek sıraya koyacak sırası geldiği zaman boşalacak. Haksızlık olmaz burada.

’Kimse kritereler uygun şekilde olduğu sürece boşaltmıyorum diyemez öyle bir lüksleri yoktur.’’

Çiftçilerin her zaman yanında olup bu durumun takipçisi olacağını dile getiren Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi’de  ‘’bir iki gün önce birkaç çiftçimiz ile  bir iftar programında bir araya geldik. Biz kedi buğdayımızı LİDAŞ’a götürüyoruz ve orada ki geçen senden beri Toprak Mahsulleri ofisi( TMO)’ya bağladığı (LİDAŞ) lisanslı depolarla ilgili sıkıntılarımız var. Biz malımızı götürdüğümüz zaman boşaltılmadığını dair bilgi verdiler. Bizde onu takipçisi olacağımızı söyledik. Ve bugün itibari ile o bahsi geçen lisanslı depolara gittik. Oradaki yönetimle görüşerek yerinde tespit ettik. Oradaki bazı çiftçilerimiz ve şoför arkadaşlarımızla görüştük. Oradaki işleyişi gördük. Burası devletimiz tarafından TMO’ya bağlı çiftçilerimize açılmış bir yerdir. Çiftçilerimizin burada mağdur olmasını istemiyoruz. Her gelen çiftçimizin orada malını oradaki kanun ve Toprak Mahsulleri Ofisinin fiyat ve öbür derecelendirmelerine uygun bir şekilde boşaltabileceklerini söyledik. Dedi. Erbeyi, DİDAŞ yönetim kurulu Başkanı ile görüştük. Biz günde 20-25 araba boşaltırken şu anda 40 civarında araba boşaltıyoruz. Bundan sonraki günlerde daha çok özen gösterip daha çok araba boşaltacağız, çiftçimizi mağdur etmeyeceğiz burası çiftçimizin yeri dedi. Bizde bunun takipçisi olacağını söyledik kendisine.  Son olarak şunu söylenmek istiyorum. Çiftçilerimiz LİDAŞ’a lisanslı depolara rahat rahat mallarını götürüp orada boşaltabilirler. Hiç kimse çiftçilerimizi o kapıdan geri çeviremez. Kimse kritereler uygun şekilde olduğu sürece boşaltmıyorum diyemez öyle bir lüksleri yoktur. Diye konuştu.

Haber-fotoğraf: Diler Erbeyi

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları