Advert

USESAM'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

USESAM'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!
USESAM'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR! Ekspres
Bu içerik 906 kez okundu.
Advert

USESAM'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

USESAM (Uluslararası Siyaset, Ekonomi, Strateji ve Araştırma Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş yaptığı basın açıklamasında seçimlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğmuş yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“USESAM Araştırma Merkezi olarak, 24 Haziran 2018 seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz ve kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istersiniz başlıklı sorularla 25-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında 22 ilde 6370 kişiyle birebir görüşerek yapmış olduğumuz anketimizin sonuçlarını siz değerli kamuoyu ve basın mensuplarıyla paylaşıyoruz.

Anketimize dahil olan yurttaşlarımız, ortalama seçmen profilini temsil etmektedir. USESAM olarak yapmış olduğumuz anketin, geçerlilik ve güvenirliliği, seçmiş olduğumuz il ve yurttaş bazında Türkiye mozaiğini temsil ettiği için yanılma payı sadece yüzde 3’tür.

Bu seçimlerde halkın yüzde 55. 6’sı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. 

Anketimizden elde ettiğimiz sonuçlara göre;

CHP adayı Muharrem İnce’ye yüzde 22,8,

İyi Parti adayı Meral Akşener’e yüzde 5. 7,

HDP adayı Selahattin Demirtaş’a yüzde 8,5,

SP adayı Temel Karamollaoğlu’na yüzde 1. 3,

Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’e yüzde 0,2’

Seçimleri protesto ettiğini ve kesinlikle sandığa gitmeyeceğim diyenlerin oranı ise yüzde 5,9 olmuştur.

Bilindiği üzere, 24 Haziran seçimlerinden önce, Ak Parti oyları yüzde 30’ların altına düşmüştü.

Ancak özellikle ana muhalefet partisi genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, izlemiş olduğu yanlış ve tutarsız politikalar neticesinde, Cumhurbaşkanlığını Sayın Erdoğan’a, altın tepside sunmuştur.

Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül isminde günlerce ısrar etmesi, seçmende büyük bir tepki yaratmış ve bu ısrarda devam ederek Ak Parti’den kopan seçmenin, tekrar Ak Parti’ye yönelmesini sağlamıştır.

 CHP teşkilatları ve tabanının taleplerini göz ardı etmesi ve milletvekili adaylarını belirlemedeki kararları, CHP’ye emek vermiş adaylar yerine, geçmişinin hiçbir safhasında CHP’li olmamış ve mücadele vermemiş kişileri milletvekili adayı yapması, Kılıçdaroğlu tarafından, CHP teşkilatına ve seçmenlerine karşı yapılmış en büyük hata olup, bunun taban tarafından dillendirilmesi de Sayın Kılıçdaroğlu’nun siyasi hayatını bitirecek en talihsiz karar olmuştur.

Meral Akşener’in milletvekili adayları seçiminde tutarsızlığı ve belirsizliği de İyi Parti’ye olan ilgi ve güveni kökten sarsmıştır.

MHP’den İyi Parti’ye geçen oylar, aynı hızla MHP’ye geri dönüş yapmıştır.

Dolayısıyla, 24 Haziran gecesi CHP ve İyi Parti yönetiminde ciddi değişiklik olacağını söylemek bir kâhinlik olmayacaktır.

25 Haziran sabahı Türkiye’de yeni bir siyasi hareket başlayacaktır. İktidar ve muhalefet, seçimlerden sonra, tarihin tozlu raflarında yerlerini alacaktır. 

24 Haziran seçimleriyle ilgili bir başlık yazılması gerekirse ZORAKİ SEÇİM başlığı en uygun başlık olacaktır.

Vatandaşın yüzde 70’e yakını bunların hiçbirine oy vermek istemezken, maalesef vatandaş, önüne sürülen aktörler sebebiyle zoraki bir tercihte bulunmak durumuyla karşı karşıya bırakılmıştır.

Muharrem İnce ve Meral Akşener’in söylem ve üslupları topluma bir güven vermemektedir.

Hala yapılan tüm anketlerde İnce ve Akşener’in toplam oyları yüzde 30’u, bulamamaktadır.

Bu da gösteriyor ki, çaresizlikten bunalmış halkın önüne konulan İnce ve Akşener halka bırakın umut olmayı, halktaki umutsuzluk ve çaresizliği daha da derinleştirmiştir. Çaresiz kalan halk zoraki olarak umudu Ak Parti’de bulmuştur.

Kamuoyunda güçlü bir şekilde,  25 Haziran sabahının yeni bir siyasi oluşuma gebe olacağı ve 2019 Nisan veya Mayıs ayında tekrar bir erken seçim yapılacağı düşüncesi oluşmuştur.

Mevcut siyasi aktörlerin çoğunu tıpkı 2002 seçimlerinde olduğu gibi bir daha siyaset sahnesinde göremeyeceğimize emin olabiliriz.

USESAM Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!