Advert

Mardin HDP'den seçim güvenliği açıklaması

Mardin HDP'den seçim güvenliği açıklaması
Mardin HDP'den seçim güvenliği açıklaması Ekspres
Bu içerik 1278 kez okundu.
Advert

Mardin HDP'den seçim güvenliği açıklaması

HDP Mardin il teşkilatı, partilerinin seçim çalışmalarında engellemelerle karşılaştığını belirterek konuyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

 Mardin merkez Artuklu ilçesi Ravza caddesinde bulunan secim bürosunda yapılan basın açıklamasına TBMM Başkan Vekili HDP Mardin Milletvekili ve 27. Dönem milletvekili adayı Mithat Sancar, HDP il eş başkanları Ali Sincar ile Eylem Amak, Milletvekili adayları  Pero Dündar, Tuma Çelik, Ebru Günay, Gülbin Şahin Dağhan, HDP Parti Meclisi üyesi Nazım Kök, DBP parti meclisi üyesi Davut Şahin, HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı.

 

HDP il eş başkanı Ali Sincar tarafından okunan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi;
18 Nisan tarihinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından baskın bir seçim kararı alınmıştır. Erken seçim önergesinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, 30 Nisan günü seçim süreci resmen başlamıştır. OHAL şartları altında başlayan bu süreçte, iktidarın baskıları gün geçtikçe artmaktadır. Seçim süreci adil, eşit ve özgür bir ortamda yürütülmemektedir. AKP'nin seçim stratejisi, HDP'nin baraj altında kalması üzerine kuruludur. Bu nedenle HDP bu baskı ve yıldırma politikalarının hedefindeki siyasi parti konumundadır.
Bugün, 24 Haziran seçimlerine on gün kala, Mardin'deki seçim çalışmalarımıza yönelik baskıcı uygulamalarla ilgili kamuoyuna genel bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Öncelikle seçim çalışmalarının yürütüldüğü seçim büroları ve kadın seçim bürolarının açılamaması için, mal sahiplerinin büroları kiraya vermeleri baskı ve tehditlerle engellenmeye çalışılmaktadır. Örneğin Dargeçit'te bu nedenle seçim bürosu bir süre açılamamıştır, başka bir büronun kiralanması üzerine, bu büronun sahiplerine yönelik tehditler sürmüştür.

Seçim bürosu açılışlarına katılmak isteyen halkı engellemeye yönelik girişimlerde de bulunulmuştur. Bayrak taşıyan gençlere yönelik sözlü saldırı bu caydırıcı uygulamaların belki de en basitidir. Seçim bürosu açılışlarında, Kızıltepe'de olduğu gibi büronun etrafı çok sayıda zırhlı araçla çevrilmekte, büro açılışına gelenler teker teker kamera ile kaydedilip soruşturma tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Programın akışını bozacak kadar kalabalık bir ekiple yapılan kamera kaydı, mahalle ve köy ziyaretlerinde de devam etmekte, böylece sadece seçim çalışmasını yürütenler değil, HDP'nin seçim programını ulaştırmak istediği kitle de soruşturma tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır.

Seçim bürosu etrafına asılan bayraklar sökülmekte, seçim bürolarında çalışanlar, sivil görünümlü kişiler tarafından tehdit edilmekte ve sözlü tacize uğramaktadır. 10 Haziran sabahı, Nusaybin Kadın Seçim Bürosu uzun namlulu silahlarla kalabalık bir ekip tarafından basılmıştır. İki günde bir, ihbar olduğu gerekçesiyle polisler kalabalık bir şekilde seçim bürosuna gitmekte, hem çalışanlar, hem bilgi almak isteyenler üzerinde baskı kurmaktadırlar. Aynı günün akşamı Artuklu ilçesinde seçim bürosu çalışanı darp edilmiştir.

Seçimler yaklaştıkça, HDP'nin yerel yöneticileri ve seçim günü görev alan kişilere yönelik gözaltılar da hız kazanmıştır. 12 Haziran sabahı yapılan ev baskınlarıyla, Derik'te 5 HDP'li yönetici ve saha çalışanı gözaltına alınmıştır. Aynı gün Mazıdağı'nda iki HDP seçim koordinasyon üyesi de gözaltına alınmıştır. (serbest bırakılmışlar mı?), Savur’da 6 yönetici ve sandık kurulu görevlisi, Artuklu’da ilçe eşbaşkanımız ve aralarında yöneticilerimizin olduğu 7 kişi gözaltına alınmıştır.(Bir kısmı serbest bırakıldı.)
Seçim güvenliğinin olmadığı bu iklimde, tüm tehdit, baskı ve yıldırma çabasına rağmen HDP seçim çalışmalarına büyük bir coşku ve dirayetle devam etmektedir. Yönetici ve çalışanlarımızın sağduyulu tavırları sayesinde, tüm provokatif girişimler boşa çıkarılmıştır. HDP'nin bu tavrını sürdüreceği bilinmelidir. HDP tüm bu baskıcı politikalarıyla beraber AKP iktidarını sandığa gömecektir.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı