Advert

Erdoğan Mardin'de konuştu

"Mardinli çiftçilerimize toplam 2 katrilyon lira tarımsal destek verdik."

Erdoğan Mardin'de konuştu
Erdoğan Mardin'de konuştu Ekspres
Bu içerik 745 kez okundu.
Advert

Erdoğan Mardin'de konuştu
 

Seimlere 4 gün kala Mardin mitinginde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konuşmasına, "Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetler beşiği Mardin’in "Küçük Türkiye" olduğunu belirterek, Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Süryani'siyle hoşgörünün vatanı Mardin'in barışın simgesi, ilim ve hikmetin merkezi olduğunu belirterek, şehrin milletin birlik ve beraberliğinin timsali olduğunu Türk'ü, Arap'ı, Kürt'ü, Ezidi'si, Süryani'siyle barışın şimal yıldızı olduğunu ve “Mardin sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın göz bebeğidir." dedi.

Güney Hızlı Tren ile Mardin’in Ankara’ya, İstanbul’a bağlanacağını ve Mardin Kızıltepe Çevre yolunun yapılacağı müjdesini vererek, GAP Ana sulama kanallarının yakın zamanda tamamlanacağını, Nusaybin’de yeni konutların birkaç ay içinde biteceğini ve sahiplerine teslim edeceklerini, son 16 yılda Mardin'e 27 katrilyon yatırım yaptıklarını ayrıca Mardinli çiftçilere toplam 2 katrilyon lira tarımsal destek verdiklerini söyledi. Erdoğan, Artık Afrin bitti, şimdi Kandil var. Nerede terör var, nerede Türkiye'ye taciz var biz orada tepelerine  bineceğiz." Dedi.

"Mardin turizmi bu yıl  yüzde 400 büyüdü"
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mardin mitingine katılarak vatandaşlara hitap etti.

Merkez Artuklu ilçesi 15 Temmuz Demokrasi ve şehitler parkında düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çukur siyaseti sırasında tahrip olan şehirlere değinerek, “Maalesef o dönemde Nusaybin, Derik ve Dargeçit bundan etkilendi. Özellikle Nusaybin’in 6 mahallesinde ciddi tahribatlar oldu. Şimdi tahrip edilen şehirlerimizi yeniden kalkındırıyoruz. Çukur terörünün izlerini silmek için dört koldan çalıştık. Nusaybin’de 6 bin ev zarar görmüş hale gelmişti. Çukur terörünün izlerini silmek için 4 koldan çalışmalara başladık. Yıkılan evlerin yerine çok iyisini yapıyoruz. Hiç vakit kaybetmeden evlerini kaybeden vatandaşlarımıza yeni evleri inşa ediyoruz, yakında teslim edeceğiz. Biz yapım ekibiyiz, teröristler yıkım ekibi.” dedi.

Kandil operasyonu

Kandil’e yönelik operasyonu da değinen Erdoğan, “Nerede terör var, nerede Türkiye'ye taciz var, biz oralarda tepelerine bineceğiz. Hem ülkemiz içerisinde hem de sınırlarımız ötesinde yürüttüğümüz bu operasyonlarla Mardinli kardeşlerime yaşattıkları acıların, zulümlerin, yürek sızılarının hesabını teröristlerden misliyle sorduk. Bu süreçte bölücü terör örgütünün bizi çekmek istediği tuzağa da düşmedik. Örgütün sergilediği onca alçaklığa rağmen hukuktan, demokrasiden ve adaletten taviz vermedik.” dedi.

“Mardin'i İstanbul'a bağlıyoruz!”

Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin hattı demiryolunun yenilendiğini ve daha sonra Habur’a bağlanacağını belirterek Mardin'e her alanda yatırımlar yaptıklarını kaydeden Erdoğan, Mardin Kızıltepe çevre yolunun proğrama alındığına da dikkat çekerek son 16 yılda Mardin'e 27 katrilyon yatırım yaptıklarını söyledi.

"Mardinli çiftçilerimize toplam 2 katrilyon lira tarımsal destek verdik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mardin'e üniversiteyi biz kazandırdık. 8000 öğrencimiz burada eğitim görüyor. Sağlıkta, Mardin'e 34 sağlık tesisi yaptık. Şehit yakınlarımıza, gazilerimize 3 katrilyon lira yardım ayırdık. Mardin'in bölünmüş yol uzunluğunu 247 kilometreye çıkardık. Mardin'e demiryolu projesi etüt çalışması devam ediyor. Proje sonunda Mardin'i İstanbul'a bağlıyoruz. Mardin havalimanına 3 milyon kişilik yeni terminal yaparak, havalimanımızı büyüttük. Ilısı ve HES projesinde beklenen sona yaklaştık. 2 haftaya kadar su tutma çalışmaları başlayacak. Mardinli çiftçilerimize toplam 2 katrilyon lira tarımsal destek verdik. Bay Kemal'in, HDP'nin yaptığı bir yatırım var mı? Yok. Bunlara verilen oy haramdır haram. Mardin’de hendek siyaseti ve terör nedeniyle duran Turizm, Kayyum atanmasının ardından yapılan çalışma ve yatırımlar sonucu Mardin turizmi bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 400 büyüdü. Mardin'de yeni oteller açıldı. Burası turizmin merkezi, Burası Tarih ve Medeniyetin merkezi, yeter ki terör olmasın. Huzur ve güven ortamı, ekonomiye, ticarete turizme de yansıdı.” diye konuştu.

“2 bin kişiye istihdam sağlayacak”

Mardin’e yeni fabrika açacaklarını aktaran Erdoğan, “Bu fabrika 2 bin kişiye istihdam sağlayacak ve yılda 40 milyon Euro ihracat yapacak. Size bir müjde daha… Mardin'e 60 bin metrekarelik, bir Millet Bahçesi'ni Mardin'e kazandırıyoruz.”

“Ben ‘kek’ diyorum Bay Muharrem ‘Keklik’ anlıyor”

Dev ekranda Millet Kıraathanelerinden yansıtılan görüntülerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında CHP adayı Muharrem İnce’yi de eleştirerek, şunları söyledi:

“Böyle bir Millet Kıraathanesi Mardin'e yakışmaz mı? Ama ben ‘kek’ diyorum Bay Muharrem ‘Keklik’ anlıyor. Bu devlet güçlü, orada gençlerimize bir çay, kahve, kek ikram edemeyecek kadar aciz mi bu devlet? Bay Muharrem senin projen var mı? Sen Yalova'da bir dershaneyi bile işletemedin ya? Sen bu ülkeyi nasıl yöneteceksin. Bay Kemal'i zaten SSK'dan tanıyoruz, orayı nasıl batırdığını. O dönemdeki hastaneleri. Ama biz Mardin'e bir şehir hastanesi yapacağız. Siz Bay Muharrem'in ağzından terör örgütleriyle alakalı bir cümle duydunuz mu? FETÖ'yle alakalı tek bir cümle duydunuz mu? Bunların terörle alakalı bir derdi yok. Başörtülü kızlarımızın önünü Bay Muharrem, Bay Kemal kesti. Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı başörtüsü yasaklasın diye. Geçen gün sürçü lisan etmiş, her gün cumaya gidiyormuş Bay Muharrem. 24 Haziran'da gereken dersi veriyor muyuz? Daha 2 ayda araba su kaynattı. Ya sen 'Elif'i görsen Mertek zannedersin.' Ben size güveniyorum, sizin üzerinden prim yapanlara, dersi sandıkta vereceksiniz.” Şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını tamamladıktan sonra AK Parti Mardin Milletvekili adayları platforma davet edilerek hep birlikte halkı selamladılar.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı