Advert

Temelli Mardin mitinginde konuştu

Temelli Mardin mitinginde konuştu
Temelli Mardin mitinginde konuştu Ekspres
Bu içerik 1741 kez okundu.
Advert

Temelli Mardin mitinginde konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Mardin mitinginde konuştu.

Temelli, Konuşmasında 24 Haziran’a çok az zaman kaldığını, Barışın ve demokrasinin önüne kurulan barajı hep birlikte yıkacaklarını ve iktidarı hep birlikte düşüreceklerini söyledi.

 

24 Haziran’da HDP barajı yıkarak halkların iktidarına yürüyecek.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Mardin il merkezi Artuklu ilçesi 15 Temmuz Demokrasi ve şehitler parkında düzenlenen mitingde şunları söyledi; “Mardin, insanlık tarihine çok önemli bir ders vermiş bir şehir. Bir arada yaşamanın, yan yana olmanın örneği olmuş bir kent. O yüzden de Mardin demek bir arada yaşam demek, tarih demek, kültür demek, barış demek. HDP, kurulduğu günden bugüne demokrasi dedi, barış dedi, bir arada yaşam dedi. Yeni yaşam, yeni siyaset dedi. Halkları birbirine düşman edenlere karşı biz bir aradayız dedik. Yan yana geldik ve bir yeni yaşam siyasetini var ettik. Şimdi bu yeni yaşam siyasetinin iktidar olma zamanı gelmiştir. 24 Haziran’da HDP barajı yıkarak halkların iktidarına yürüyecek. 7 Haziran’da, 1 Kasım’da olduğu gibi yine yan yana geleceğiz. Bu barajı yıkacağız, Sadece bunların bize kurduğu barajı değil, insanlar arasına koydukları önyargı barajlarını da hep birlikte yıkacağız.

 

Arife günü Suruç’ta insanları katlettiler. Masum insanları, 25 yıldır esnaflık yapan insanları. Suçlu suçüstü yakalandı. Suruç’ta valinin, polisin gözü önünde 3 insan katledildi. Çok kısa zamanda suçlular ortaya çıkacak. Diyarbakır Barosu ve birçok kurum gidip yerinde inceleme yapmak istiyordu, çıkıp “bu baro terör örgütüne yardıma gidiyor” diyorlar. Senin görevin suçluları bulmak, sen içişleri bakanısın. Ama çok yakında bu provokasyonları yapanlar açığa çıkacak. Bunlar 24’ünde gidecek, bu ülkeye adalet gelecek. Bütün adaletsizliklerin hesabını bağımsız ve tarafsız yargı soracak. Yargı bu vesayetten kurtulacak. 

 

Ülkeye barış gelecekse en önde biz olacağız

Türkiye’ye demokrasi gelecekse, bu işin en önünde biz yürüyeceğiz. Bu ülkeye barış gelecekse en önde biz olacağız. Hiçbir hesap yapmadan, hiçbir kirli ittifakın içinde olmadan halklarımız için en önde biz olacağız.

 

Bütün tutsak arkadaşlarımız özgür kalacak. 

Soruyorlar “birinci turda ne yapacaksınız, ikinci turda ne yapacaksınız?” Geçin bunları, bir oy Demirtaş’a bir oy HDP’ye. İkinci turda da ya demokrasi ya Erdoğan rejimi. Bizim tercihimiz nettir, bizim tercihimiz demokrasidir. Bu kadar açık, bu kadar samimi. Kapalı kapılar ardında saklayacak bir şeyimiz yok. Tavrımız net: Bu Erdoğan rejimi düşecek. Sevgili Selahattin Demirtaş Türkiye’nin adayıdır. 25’inde Sevgili Selahattin Demirtaş da sevgili Figen Yüksekdağ da, Sebahat da Selma da Gültan da Gülser Yıldırım da bütün tutsak arkadaşlarımız özgür kalacak. 

 

Yan yana gelip demokratik bir anayasa yapacağız

Yan yana geleceğiz, bu ülkenin önünü açacağımız demokratik bir anayasa yapacağız. Öyle bir anayasa yapacağız ki, Mithat Hocam yazdı, ben okudum, çok şey öğrendim. Bütün dünya öğrendi bir tek bunlar öğrenmedi. O demokratik anayasayı hep beraber yapacağız. O anayasa eşit yurttaşlık temelinde bizi bir araya getiriyor. Ayrımcılık yapmıyor, ötekileştirmiyor. Bizleri birbirimizden ayırmıyor. Geçmişte olduğu gibi değil, evrensel hukuk değerleriyle güçlendirilmiş bir kuvvetler ayrılığı temelinde bir demokratik anayasa üzerinde yükselen bir siyaset bütün sorunları çözer. Başta da Kürt sorununu çözer.

Koca bir coğrafyayı kayyumlarla yöneten bu zihniyet, hiç sıkılmadan “Kürt sorunu yok” diyor. Biz senin kardeşin değiliz. Bunu aklından çıkar. Kimse seninle kardeş olmak istemiyor. Biz eşit yurttaşlar olarak ortak vatanımızda birlikte yaşamak istiyoruz. O eşit yurttaşlık temelinde bir araya geldiğimizde bu ülkede Kürt sorunu da çözülecek, bu ülkeye barış da gelecek. Kürt sorununu bir güvenlik sorunu olarak ele alıyorlar. O güvenlik sorunu üzerinden savaş bütçeleriyle bir rant ekonomisi yaratıyorlar. Buradan haksız bir servet yaratıyorlar. O yüzden demokrasi programımız kadar güçlü bir ekonomi programı yazdık. Hakça Dağıtım Programı dedik adına.

 

Mardin’in kaynaklarını çalacaksın, sonra da bizi suçlayacaksın

Mardin’de işsizlik sorununu çözecek herhangi bir yatırımları yok. Bunları yapacak olan belediyeye kayyum atıyorlar. O kayyum buranın kaynaklarını tüketiyor. Burayı perişan ediyor. Sonra da bizi suçlu gösteriyor. Halbuki bizim belediye eş başkanlarımız geldiğinde oturdukları koltuk bile hacizliydi. Mardin’in kaynaklarını çalacaksın, sonra da bizi suçlayacaksın, bunların da hesabını soracağız.

Bütün Mardin’i çölleştiriyorlar. GAP projesi 1962 yılında başlamış. Proje benden büyük. Sulama projesi bitmediği için Mardin çölleşiyor. Mardin ekilebilir toprakları kaybediyor yanlış sulama nedeniyle. Çiftçi perişan, halk yoksul; o diyor ki “İHA siha üretiyorum.” Kürt düşmanlığı üzerinden iktidarı devam etsin diye. Biz halkın kaynağını halka vererek, halk çiftlikleri kurarak bu sorunu çözeceğiz. Bu sorunu çözmek demek Kürt sorununu çözmek demek.

 

Vergide adalet yoksa toplumda adalet olmaz

Esnaf kan ağlıyor, habire esnafa vergi. Vergi alman gereken yerden vergi alıyor musun? Esnafa her gün yeni vergiler ekliyor. Binlerce esnaf dükkan kapatmış ama müteahhitlerin vergi borcu silinmiş, müteahhitlere kredi desteği, çiftçiye zulüm. Hep birlikte bu adaletsizliğe son vereceğiz vergide adalet yoksa toplumda adalet olmaz. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alacağız. 

 

Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz.

Başlarken dedik ki “kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz. Bir yeni yaşam siyaseti var edeceğiz” dedik. “İnadına HDP” dedik, şimdi de senle değişir diyoruz. 2014 yerel seçimlerinde başladığımız işi bitirme zamanıdır. İktidara gelme zamanıdır. Yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistemi hep birlikte var edeceğiz. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz. Bu darbe mekaniğini sonlandıracağız. Bunu hayata biz geçireceğiz. 

 

Hep birlikte sandıklara sahip çıkacağız.

Önümüzdeki 3 gün de 24 saat çalışacağız. Sandığa gideceğiz, sahip çıkacağız. Sadece oy vermekle kalmayacağız, oyumuzun akıbetini takip edeceğiz. Çünkü oylarımız geleceğimizdir. Hep birlikte sandıklara sahip çıkacağız. O yüzden hepimiz müşahidiz. Bizler 25’i sabahı kahkahalarımızla halaylara duracağız, türküler söyleyeceğiz. Bu türküler özgürlük türküleri olacak. 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı