Advert

İşte HDP Mardin Milletvekilleri

İşte HDP Mardin Milletvekilleri
İşte HDP Mardin Milletvekilleri Ekspres
Bu içerik 3964 kez okundu.
Advert

İşte HDP Mardin Milletvekilleri

Pazar günü yapılan Milletvekili genel seçimlerinde HDP’den meclise giden Mardin Milletvekilleri belli oldu.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem TBMM Milletvekili genel seçimlerinde 6 milletvekilinin çıkacağı Mardin’den HDP 4 Milletvekilliği kazandı. 

Mardin il genelinde alınan kesin olmayan resmi sonuçlara göre, % 30 oran ile aldığı 116 bin 440 oy ile ikinci sırada yer alan Ak Parti 2 Milletvekili kazandı.

456 bin 424 seçmenin kayıtlı olduğu Mardin il genelinde alınan sonuçlara göre, % 59.9 ile birinci parti konumunda olan HDP 232 bin 462 oy ile 4 milletvekili kazanmış oldu.

Mardin il Genelinde kesin olmayan seçim sonuçları göre oyların partilere göre dağılımı ise şu şekilde oluştu.

HDP: 232.462

Ak Parti: 116.440

CHP: 11.506

MHP: 9.656

Hüdapar: 7.749

İyi Parti: 3.987

SP: 3.197

İyi Parti: 3.987

Vatan Partisi: 930

Kesin olmayan resmi sonuçlara göre alınan oy oranlarına göre Mardin ilinden HDP adına TBMM'ye seçilen milletvekilleri şunlar:

Mithat Sancar (HDP)

Pero Dündar   (HDP)

Tuma Çelik     (HDP)

Ebru Günay    (HDP)

 

Mithat Sancar Kimdir?

1963 yılında Mardin Nusaybin ilçesinde dünyaya geldi.

Diyarbakır Öğretmen Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1995 yılında “Temel Hakların Yorumu” konulu teziyle doktorasını tamamladı. 1999 yılında “Hukuk Devleti” konulu teziyle doçent olan Sancar, 2007 yılında da profesörlüğe yükseldi. Aynı fakültede Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalında doçent ve profesör unvanlarını aldı.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde görev aldı.

Kürt sorunu ve çözümü üzerine yazılar yazan Sancar, 2013’te çözüm sürecine yönelik oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti’nde Marmara Bölgesi Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

İnsan hakları, devlet teorisi ve siyaset bilimi alanında yayımlanmış çeşitli kitapları; Türkçe, Almanca ve İngilizce makaleleri bulunmaktadır. Çeşitli basın yayın organlarında köşe yazarlığı ve televizyon programları yaptı.

Çok iyi derecede Almanca, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürtçe bilen Mithat Sancar, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

Pero Dündar. Kimdir:

1971 Nusaybin doğumluyum. İlkokul 5.sınıfa kadar Nusaybin’de okudum. Ortaöğretim ve liseyi açık öğretimden bitirdim. 1991 yılında siyasi faaliyetlerde bulunmaya başladım. 1992 yılında Diyarbakır’da tutuklandım. 2 yıl Saraykapı merkez cezaevinde kaldım. Daha sonra Sivas cezaevine sürgün gönderildim. 10 yıl Sivas cezaevinde kaldım. 2004 yılında yapılan yasal düzenlemelerle cezaevinden çıktım. Cezaevinden çıktıktan sonra Demokratik Toplum Hareketi’nin kurucularından biri olarak siyasi faaliyetlerime kaldığım yerden devam ettim. Özgür Kadın Hareketi ve genel çalışmalarda merkezi düzeyde çalışmalar yürüttüm. 2005 yılında Demokratik Toplum Partisi(DTP)nin parti meclis üyesi olarak çalışmalarıma devam ettim. 14 Nisan 2009 yılında KCK siyasi soykırım davasında tekrar tutuklandım. Bu davadan kaynaklı 5 yıl daha cezaevinde kaldım. Sırasıyla Diyarbakır, Midyat ve Mardin cezaevlerinde 5 yıl kaldıktan sonra 2014 yılında serbest kaldım. Bu kez Demokratik Bölgeler Partisi(DBP)’inde merkezi düzeyde çalışmalarımı sürdürdüm. 2016 yılının nisan ayında tekrar 21 arkadaşımla gözaltına alınıp tutuklandım. 1 yıl 1 ay tutuklu kaldıktan sonra 2017 yılında serbest kaldım. Bu cezaevi sürecinden sonra da siyasi faaliyetlerime tekrar kaldığım yerden devam ettim. Ve bugün 2018 yılında Halkların Demokratik Partisi(HDP) Mardin Milletvekili Adayı olarak siyasi ve politik faaliyetlerimi sürdürmekteyim.

 

Tuma Çelik Kimdir:

1964 yılında Midyat’ın Yemişli (Anhil) köyünde doğdum. Aynı köyde başladığım ilkokulu, 1977 yılında İstanbul’da bitirdim. Anadolu Üniversitesi AÖF İktisat Bölümü mezunuyum. 1985 yılında Yurtdışına (İsviçre'ye) gittim ve 2011 yılında tekrar Türkiye'ye geri dönüp Midyat/Mardin’e yerleştim.

1990 yılından beri Süryaniler arasında oluşturulan örgütlenmeler içerisinde her ülkede ve her alanda çalışmalar yürüttüm. Avrupa'da bulunduğum süre içinde önce MED TV'de daha sonra kuruluşunda da yer aldığım Süryanilerin Televizyonu (Suroyo TV)'de yöneticilik yaptım. Yine Avrupa'da yayın yapan Süryani dergisi Renyo Hiro'nun kuruluşunda ve daha sonra yönetiminde yer aldım. Bunun yanında Türkiye’de yayınlanan Özgür Gündem gazetesinde değişik konularda birçok makale yazdım. Şu anda Merkezi Midyat'ta bulunan ve 2012 yılında yayın hayatına başlayan Süryanice-Türkçe yayın yapan aylık Süryani gazetesi Sabro'yu çıkarıyorum.

Avrupa Süryaniler Birliği (ESU)’nun Türkiye Sorumluluğunu yapıyorum. ESU temsilcisi olarak HDK'nın kuruluş çalışmalarına katıldım ve ilk kongreden beri Genel Meclis Üyesiyim. HDP'nin kurucuları arasında yer aldım ve iki dönem PM üyeliği yaptım.

Başta tarih konusunda olmak üzere Süryaniler üzerine birçok sempozyumda sunum yaptım ve şu ana kadar yayınlanmış beş; “Mezopotamya Uygarlığında Süryani Tarihi, Umudumuz Başka Bahara Kalmasın, Mızrak Çuvala Sığmıyor, Turabdin'de Kalanlar ve Var ile Yok Arasında” kitabım bulunuyor.

Ana dilim Süryanice’nin yanında çok iyi derecede Türkçe, iyi derecede Almanca ve az İngilizce ile Kürtçe biliyorum. Evli ve 4 kızım var.

 

Ebru Günay Kimdir:

1982 Bingöl doğumlu. Dicle üniversitesi hukuk fakültesi mezunu 2008 yılından itibaren avukatlık yapıyor. Müvekkili sn. Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yaparken 2009 yılında tutuklandı. 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye oldu. İstanbul bilgi üniversitesi’nde insan hakları hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Halen Asrın Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmakta.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!