Advert

Mardin Odaları/Borsaları Yeni İktisadî Uygulamalar Ve Açılımlar Arayışında

Mardin Odaları/Borsaları Yeni İktisadî Uygulamalar Ve Açılımlar Arayışında
Mardin Odaları/Borsaları Yeni İktisadî Uygulamalar Ve Açılımlar Arayışında Ekspres
Bu içerik 663 kez okundu.
Advert

Mardin Odaları/Borsaları Yeni İktisadî Uygulamalar Ve Açılımlar Arayışında

 

TOBB/TEPAV tarafından yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi kapsamında, Mardin’de yerel/ulusal/uluslar arası kalkınma faaliyetlerine katkı amacıyla tüm Odaların/Borsaların katılımıyla düzenlenen müşterek toplantılar serisine devam ediliyor. Bu çerçevede Mardin İli/İlçeleri Odaları/Borsaları, XII. Müşterek Oda/Borsa Toplantısını Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

 

Yapılan toplantıya Odalardan/Borsalardan, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Başkan Yardımcıları Gümar Budak ve Kenan Özçelik, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan; Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci adındaki temsilciler katıldı.

 

Toplantının gündem maddeleri şu başlıklardan oluştu: Mardin Odalarının/Borsalarının İyi Uygulama Örnekleri, MAÜ-Oda/Borsa Araştırma Raporları, Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibinin İşlerliği, Üye Memnuniyet Araştırması, Odalarda/Borsalarda Yeni Uygulamalar/Açılımlar, Akademik Danışmanlık Dönem Faaliyetleri, Akademik Danışmanlık Dönem Aksiyon Planı.

 

Toplantıda, Mardin Odalarının/Borsalarının iyi uygulama örnekleri ele alındı. Bu çerçevede, başta Nusaybin Ticaret Borsası olmak üzere Odaların/Borsaların anız yakımının zararlarına ilişkin bilinçlendirme ve önlenmesine dair tedbir alma faaliyetleri incelendi. Bunların istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine karar verildi.

 

Odaların/Borsaların Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) ile işbirliği hâlinde gerçekleştirdiği araştırma raporları diğer bir gündem maddesiydi. 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde, 5.Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı (Magrotex 2018) katılımcı firmalarına yönelik olmak üzere, MAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencilerinin katkılarıyla gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda hazırlanan rapor değerlendirildi. Bunun yerel/ulusal medya kanallarında daha yoğun bir şekilde görünürlüğünün sağlanmasına ve başta üyeler olmak üzere ilgili kişilerle/kurumlarla paylaşmaya devam edilmesine karar verildi.

 

Toplantıda, Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibi özel bir önemle masaya yatırıldı. Ekibin fonksiyonelliğinin artırılmasına dair müzakerelerde bulunuldu. Bu çerçevede, yeni dönemde müşterek proje ekibinin münferit ve müşterek yerel/ulusal ve uluslararası çapta projelere yoğunlaşmasına dair organizasyonel değişikliklerin yapılması hususunda mutabakat sağlandı.

 

‘Üye Memnuniyet Araştırmaları’ ile elde edilen veriler değerlendirildi. Bu amaçla, üye memnuniyetinin artırılması hususunda alınabilecek tedbirlere dair müzakereler gerçekleştirildi. Ayrıca, Müşterek Proje Ekibinin katkılarıyla Odaların/Borsaların doğrudan üyelere yönelik icra edeceği faaliyetlerle kurumsal bir hareketliliğe yol açılmasına karar verildi.

 

Odalarda/Borsalarda yeni dönem uygulamaları ve açılımları, özel önemle ele alınan diğer bir gündem maddesiydi. Bu çerçevede; kamu/özel ve karma kuruluşlarla işbirliklerinin artırılması, münferit ve/veya müşterek birtakım iktisadî teşekküllerin gerçekleştirilmesi vb. hususlarda müzakereler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Odaların/Borsaların fonksiyonelliğinin artırılması ve bulundukları mahallerle ilişki derecesinin ve etkilerinin/katkılarının artırılmasına dair fikir alışverişinde bulunuldu. Bu ve benzeri hususların müteakip toplantılarda da ele alınması kararlaştırıldı.

 

XIII. Müşterek Toplantının, 2018 Ekim’inde Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlandı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!