Advert

Mardin Turizm Fakültesine kavuştu

Mardin Turizm Fakültesine kavuştu
Mardin Turizm Fakültesine kavuştu Ekspres
Bu içerik 1721 kez okundu.
Advert

Mardin Turizm Fakültesine kavuştu

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde bir Turizm Fakültesi’nin Mardin’e kazandırılması yönünde uzun zamandır sürdürülen çalışmalar meyvesini verdi.

 

Geçen yıl turizm alanında ülkenin en büyük ulusal organizasyonu olan Ulusal Turizm Kongresine ev sahipliği yapan Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun Turizm Fakültesi’ne dönüştürülmesi, Mardin ekonomisinde hızlı gelişen ve büyüyen Turizm Sektöründe büyük bir sevinçle karşılandı.

Bu kararın, Mardin Artuklu Üniversitesinin şehrin ekonomisinin gelişmesinde ciddi bir yeri olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitim, araştırma ve hizmeti geliştirmek için bilgi ve program üretebilmesine katkı sağlayacağını ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılama ve turizm alanında akademik bilgisi yüksek bilim insanı yetiştireceklerini belirtti.

Kurulacak Turizm Fakültesi için Doçent ve Dr.Öğretim üyesi kadrosunun hazır olduğunu ve bir Profesör kadrosunun da ilan sürecinin devam ettiği bilgisini veren Doç.Dr. Lokman Toprak ise fakültenin önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için İlahiyat Fakültesi ile ortak "İnanç Turizmi Rehberliği Yüksek Lisans Programı" ve "Mersin Üniversitesi ile de Gastronomi Turizmi Doktora Programına" başvurduğunu, yeni alınacak kadroları yetiştirerek önümüzdeki yıl için "Turist Rehberliği" Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına öğrenci alacaklarını söyledi.

Mardin’in sahip olduğu kültür mirasını koruma bilinci ve duyarlılığının geliştirilerek Turizm Sektörüne yansıtılması konusundaki akademik çabalarının kesintisiz sürdüğünü dile getiren Rektör Ağırakça,

“Şehrimizin sahip olduğu kültürel, mimari ve tarihi potansiyelin azami ölçüde kullanılması ve Mardin ilinin sahip olduğu turistik potansiyelinin farkındalığının artırılması adına Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulunun yeniden yapılandırılarak fakülteye dönüştürülmesi bir gereklilikti. Bunun için her platformda çaba sarf ettik. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi Akademik Teşvik değerlendirmesinde Yüksek Okul ve Turizm Fakülteleri sıralamasında üçüncü olarak yer alan Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde; 7 Fakülte, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, Rektörlüğe bağlı 3 bölüm ve 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mardinli     2018-06-30 Yüksekokul ile Fakülte arasında ne gibi bir fark var.İkiside dört yıllık lisans eğitimi veren okullar.Bu kadar sevinecek ne var.Asıl sevinecek taraf Mardine eğitim,ziraat ve hukuk fakültelerini açmak olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir!
Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir!
İlk Cemre Havaya Düştü
İlk Cemre Havaya Düştü