Advert

HDP Mardin Milletvekilleri mazbatalarını aldı.

HDP Mardin Milletvekilleri mazbatalarını aldı.
HDP Mardin Milletvekilleri mazbatalarını aldı. Ekspres
Bu içerik 1533 kez okundu.
Advert

HDP Mardin Milletvekilleri mazbatalarını aldı.

HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay mazbatalarını aldı.

 

TBMM 27. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde Mardin Milletvekilli olarak seçilen HDP adayları Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay mazbatalarını aldı.

 

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde Mardin il genelinde kurulan bin 634 sandıkta kullanılan geçerli 397 bin 182 oy’un 235 bin 453 oy’unu alarak TBMM 27. Dönem milletvekili olarak seçilen HDP milletvekili adayları Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay Mardin il seçim kurulunda mazbatalarını alarak milletvekilliğe ilk adımı attılar.

 

Milletvekili mazbatalarını alan HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay’a HDP Mardin il eş başkanı Ali Sincar ile Eylem Amak, HDP-DBP il-ilçe yöneticileri ve partililer eşlik etti.

 

Mazbatalarını aldıktan sonra adliye önünde basın açıklamasına izin verilmeyen il yönetimi ve HDP’li vekiller basın açıklamalarını daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve şehitler parkında gerçekleştirdiler. Burada yapılan basın açıklamasında ilk sözü alan HDP Mardin il eş başkanı Ali Sincar, 24 Haziran da yapılan seçimlerde parti olarak 4 milletvekili kazandıklarını ve Milletvekili arkadaşlarının bugün mazbatalarını aldıklarını hatırlatarak mutlu ve gururlu olduklarını belirterek, “ Bu yolda bu mücadeleyi veren bütün arkadaşlarımıza ve bize güvenerek, destek veren halkalara teşekkür ediyoruz. Bunu bilsinler ki onların mücadelesi bu arkadaşlarımız tarafından mecliste de devam edilecek hakları orada savunulacak. Mardin’de ki ve Türkiye’de ki bütün haksızlıkların takipçileri olacaklardır. Bu konuda kendileri bize söz vermişlerdir, sözlerini tutacaklarını ve yerine getireceklerini de inanıyoruz.” Açıklamasına yer verdi.

 

HDP Mardin Milletvekilleri arasında ilk sözü alan Ebru Günay yaptığı konuşmada “Bize oy veren ve güvenini beyan eden herkese teşekkür ediyorum. Çalışmalarda emeği geçen bizimle beraber seçim çalışmalarına katılan herkese buradan teşekkür ediyorum. Ama şunu da ifade etmek istiyorum. Bize oy veren vermeyen herkesin, aslında Mardin’in vekilleriyiz ve bundan sonra Mardin için ne gerekiyorsa onu yapmağa çalışacağız.” Şeklinde duygularını ifade etti.

 

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’de konuşmasında, “Uzun bir uğraş sonucunda, çok ciddi bir çalışma ve ciddi bir emek harcanarak bizler HDP’nin milletvekilleri olarak mazbatalarımızı aldık. Tabi Bunları almamızı engellemek için çok çaba sarf ettiler ama bu çabayı boşa çıkarmak içinde halklarımız, parti çalışanlarımız, sevenlerimiz bize çok büyük yardımlarda bulundular. Oyları, emekleri ile her şekilde çok büyük destek sağladılar. Bize sundukları bu katkıya, desteğe, yardıma layık olmak için bizde elimizden geleni yapacağız. Biz sözümüzü verdik, halkımıza layık olmak için seslerini duyurmak için elimizden geleni yapacağımızı tekrardan söz veriyoruz.”

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise Kürtçe olarak yaptığı konuşmada, “ Bize destek veren tüm Mardin halkına destekleri için teşekkür ediyoruz. Bugün aynı zamanda Sivas katliamının yıldönümü, burada hayatını kaybedenleri anarken katliamı yapanları Mardin şehrinden lanetliyorum. Bugün mazbatamızı aldık bunu Demokrasi, özgürlük ve barış yolunda mücadele edenlere, tutuklulara armağan ediyoruz. Bu mazbatayı Halkımız için aldık, bizde halkımıza armağan ediyoruz. Herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Son konuşmayı yapan 26. dönem milletvekili de olan HDP 27. Dönem Mardin Milletvekili Mithat Sancar, 3.Mazbatasını aldığını belirterek, 7 Haziran seçimleri sonrasında, 1 Kasım seçimleri sonrasında mazbatalarını aldıktan sonra Adliye çıkışında gayet rahat ve son derece olgun bir şekilde basın açıklamalarını yaptıklarına dikkat çekerek, bugün mazbatalarını aldıktan sonra basın açıklaması yapmalarına izin verilmediğini söyledi.

 

Sancar, “Şimdi çok doğal çok insani bir girişim olarak basın açıklamasını mazbatayı aldığınız yerde yaparsınız, gelip bize dediler ki Valiliğin kararıdır basın açıklaması yapamazsınız. Buna bir yasak getirmenin anlamını gerçekten çözmek zor ama biz biliyoruz Biz bu yasaklarla keyfi yönetim anlayışıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz Mazbatalar Mardin halkının, bize oy veren vermeyen her bir bireyinin iradesini içeriyor. Biz bu iradenin gereğini sonuna kadar yapmaya arkadaşlarımızla söz veriyoruz. Mardin için buradaki halklar için halkların huzuru, refahı, özgürlüğü için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Buradaki baskıcı yasakçı keyfi uygulama kimden gelirse gelsin kime yönelik olursa olsun karşısında bizi bulacak. Biz özgürlük, barış ve demokrasi şiarı ile yola çıktık. Özgürlük, barış ve demokrasi yürüyüşünü halklarımızla birlikte onların naçizane temsilcileri olarak her alanda ama en başta mecliste yürütmeye kararlıyız. Bu sözümüzü halklarımızın her bir bireyine buradan tekrar iletiyoruz. Çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, il-ilçe yönetimlerine, bütün çalışanlarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi minnetlerimizi iletiyoruz .” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Yeşil Bina Sertifikası Alan 6. Ülke Olduk
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!