Advert

KGC Basın Camiasının Bayramını kutladı.

KGC Basın Camiasının Bayramını kutladı.
KGC Basın Camiasının Bayramını kutladı. Ekspres
Bu içerik 257 kez okundu.
Advert

KGC Basın Camiasının Bayramını kutladı.

Türkiye Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle 24 Temmuz 1908 yılından bu yana Gazeteciler Günü-Basın Bayramının 110. Yıldönümü kutlanıyor.

 

Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Cemiyet adına başkanı Mehmet Halit Solhan tarafından yayınlanan kutlama mesajında, 1908 yılından beri her yıl 24 Temmuz tarihinde, Türkiye’de yayınlanan gazete, dergi ve mecmualarda kısacası basında sansürün kaldırılmasının yıl dönümünde her yıl Gazeteciler Günü-Basın Bayramı olarak kutlandığına dikkat çekerek şunları söyledi.

110. yılını kutladığımız gazeteciler ve basın bayramı en anlamlı günlerden biri olma özelliğine sahip. Geride bıraktığımız 110 boyunca dolaylı veya dolaysız olarak dönem dönem yaşanan gizli ve açık sansür veya baskılara rağmen gazeteciler bugüne kadar daha çok çaba sarf ederek, toplumun haber alma hakkını yerine getirmek için canı pahasına haber kovalayan basın mensupları zor şartlar altında görevini en iyi şekilde yapmaya gayret göstermeye devam etmekteler.

Demokrasi ve özgürlüğün önemli ayaklarından biri olan ve buna toplum adına sahip çıkan basın kuruluşları ve basın mensupları bir çok olayda bunu ortaya koymuş ve bunun son örneğini çeşitli kumpas davalarında ve 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde daha net göstermiştir. Demokrasinin askıya alınmasının hedeflendiği darbe girişiminde basın kuruluşları ve mensupları hem kendileri demokrasiye sahip çıkmış hem de halkın demokrasiye sahiplenmesi için ön ayak olup bir ülkenin kaderinde büyük bir pay sahibi olmuştur.

Demokrasinin gelişmesi ve yaşaması ile toplumun faydası için çaba sarf eden basını bu vesile ile önemsizleştirmek veya baskı ya da kontrol altına almak istense de, basının ülkesine demokrasisine sahip çıkma yönünde toplumu aydınlattığını, toplumun çıkar ve faydasına olan her olayda ne kadar söz sahibi olduğunu görülmektedir.

Yaşadığımız en küçük yerleşim mekanından en büyük metropol’lara kadar ülkede ve Dünya’da olup biten sosyal, siyasal, spor, yaşam haberlerini, düşünce ve bilgilendirme olarak kamuoyuna doğru ve tarafsız bir şekilde iletme, denetleme, kamuoyu oluşturma yükümlülüğünde olan basın, aynı zamanda farklı fikirlerin dile getirilmesine ve tartışılmasına da imkan sağlamakta.

 Kamuoyunu bilgilendirmek, aydınlatmak için her ortamda her koşulda zaman tanımaksızın sorumluluk duygusu içinde halkın haber alma özgürlüğü adına önemli bir görevi üstlenen ve bu görevi büyük özverilerle yerine getiren basın camiansın, mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmeden evrensel basın ilkelerine bağlı olarak başarılı çalışmalara imza atan basın mensuplarımızın ve üyelerimizin gazeteciler günü-Basın Bayramını gönülden kutlarım.

 

Meslektaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışma ortamına kavuşmaları için basın camiasının el birliği içinde olması ve birlikte hareket ederek çaba sarf etmesi gerekir.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!