Advert

"Yazımda Kardeşlik Var"

Ekspres
Bu içerik 1576 kez okundu.
Advert

"Yazımda Kardeşlik Var"

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı paydaşlığında yürütülen "Yazımda Kardeşlik Var" Projesi kapsamında, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Mardin'den terör mağduru gençler TBMM'de bir araya geldi.

TBMM'de terör mağduru gençler, Katip üyeliğine seçilen AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel ile TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya tarafından ağırlandı.

Programda gençlerle bir araya gelen Ak Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel; terör mağduru gençlerimizi Gazi Meclisimizde ağırlamak bizler için ayrı bir önem arz ettiğini belirterek, Milli Mücadele döneminin köşe taşlarından olan ve Erzurum Kongresiyle gerçekleşen bu önemli yerde gençlerimizle bir arada olmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. 

Konuşmasının devamında Dinçel, “Yurdumuz saldırı altında olduğu o dönemde işgalci güçlere karşı gösterilen milli ruh 15 Temmuz’da aynı şekilde darbecilere karşı gösterilmiştir. 15 Temmuz’da ülkemizin yarınlarına kast eden darbeci hainlere karşı gösterilen milli irade ruhu en çok geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz tarafından yol gösterici olmuştur. Gençlerimizin bu bilinçle daha azimli, daha inançlı bir şekilde çalışarak ülkemizi bugün bulunduğu yerden daha iyi yerlere taşıyacaklarına inanıyorum. Tarihini, kültürünü, medeniyetini bilen bir gençlik bir ülkenin en önemli zenginliğidir. Bu nedenle böyle projelere destek vermeliyiz ve daha yaygın hale getirmeliyiz.” dedi.

Güneydoğu’nun artık terör lanetinden kurtularak huzurun, üretimin ve ticaretin merkezi haline geldiğine vurgu yapan Dinçel, “Bugün kadim memleketimiz Mardin’de oteller dolup taşıyorsa, ticari ilişkiler en üst seviyede devam ediyorsa bilin ki sebebi terör lanetinden kurtulmamızdır. Güçlü Türkiye'mizin şefkat eli tüm mağdur kardeşlerimizim derin yaralarını silecek ve bundan sonra da bu topraklarda terörün adı dahi yaşamayacaktır. Bugünün sahipleri, geleceğin mimarı siz kıymetli gençlerimiz sayesinde yerli ve milli kalkınmamızı 2023 hedeflerimizi kararlılıkla ve azimle gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya ise gençler için gerçekleştirilen bu projeden memnuniyet duyduğunu belirterek, bu tarz projelerle gençlerimizin daha bilinçli yetişeceğini söyledi.

Demirkaya, “Bu proje ile bu güzel vatan topraklarında asırlardan beri birlik, beraberlik ve muhabbet içerisinde nasıl yaşanmışsa Doğu ve Güneydoğu Anadolu’muzun çocukları bir ve beraber olduklarını kardeş olduklarını göstermişlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu “Yazımda Kardeşlik Var” projesi kapsamında genç nesillerimize kardeşliğin kutlu ve güçlü bir bağ olduğu kadar büyük bir sorumluluk olduğu bilincini de aşılamaktadır. Kardeşler arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiğini en güzel şekilde anlayacakları bir kamp olarak değerlendiriyorum. Millet olarak örnek aldığımız sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde 'Hiçbiriniz, kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe olgun mü'min olamaz' hadisi ile kardeşliğinin önemine vurgu yapmaktadır. İşte bu şuurla yetişen yavrularımız geleceğimizin teminatı olacaklardır. Hayat birlik içerisinde kardeşler ile birlikte yaşanırsa güzeldir.” temennisinde bulundu.

Program boyunca 15 Temmuz’da TBMM'de bombalanan yerler gezilirken, gençler TBMM’nin tarihi ve işleyişi hakkında bilgiler aldı.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!