Advert

Mardin Milletvekili Günay’dan Zergan soru önergesi

Mardin Milletvekili Günay’dan Zergan soru önergesi
Mardin Milletvekili Günay’dan Zergan soru önergesi Ekspres
Bu içerik 3147 kez okundu.
Advert

Mardin Milletvekili Günay’dan Zergan soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebrü Günay; Kızıltepe ilçesinden geçen Zergan Deresi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi iletti.

Soru önergesinde Zergan Deresinin Kış aylarında sağanak yağışta taşarak çevreye maddi hasara ve hayvanların telef olmasına sebep olduğunu, Yaz aylarında ise lağım ve kirlilik sebebiyle çevrede yaşayan halkın kokudan duramaz hale geldiğini ileten Milletvekili Günay, Bakan Kurum tarafından yanıtlanması istemi ile verdiği önergede şu soruları gündeme getirdi:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ebrü GÜNAY Mardin Milletvekili

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki Zergan Deresi her sağanak yağışta taşmakta ve çevrede maddi hasara ve hayvanların telef olmasına sebep olmaktadır. Yaz aylarında ise lağım ve kirlilik sebebiyle çevrede yaşayan halk kokudan duramaz hale gelmektedir. Deredeki lağım ve kirlilik çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmaktadır. 7 yıl önce Dere’nin ıslah edilmesi ve kamulaştırılması için çalışma başlandığı bilinmekte ancak ıslah ve kamulaştırma çalışmaları bitirilmemiş, Dere o şekilde bırakılmıştır. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalar kimyasal ve zehirli atık sularını Zergan Deresi’ne bırakmakta ve bu durum halk sağlığını etkilemekte ve çevreye ciddi zararlar vermektedir.

Bu bağlamda;

  1. Yıllar önce Zergan Deresi ıslahı ve kamulaştırma çalışmaları neden durdurulmuştur?

 

  1. Islah ve kamulaştırma ihalesini alan Müteahhit kimdir? Bu ihale hangi yılda ne kadar bir bütçeyle verilmiştir?

 

  1. Zergan Deresi için yapmayı düşündüğünüz projeler nelerdir?

 

  1. Zergan Deresi çevresinde yaşayan halkın mağduriyetlerini gidermek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

  1. Organize Sanayi Bölgesi’nde hangi fabrikalar vardır? Bu fabrikaların atık su arıtma tesisleri var mıdır? Bu fabrikaların denetimi hangi peryotlarla yapılmaktadır?

 

  1. Atık sularını Zergan Deresi’ne bırakan fabrikalar tespit edilip, haklarında hukuki işlem başlatılacak mıdır?
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Rusların Tatil Rotası Değişmiyor
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!