Advert

Milletvekili Çelik’ten Bakan Ersoy’a Mardin'in kültürel mirasının korunması önergesi

Milletvekili Çelik’ten Bakan Ersoy’a Mardin'in kültürel mirasının korunması önergesi
Milletvekili Çelik’ten Bakan Ersoy’a Mardin'in kültürel mirasının korunması önergesi Ekspres
Bu içerik 919 kez okundu.
Advert

Milletvekili Çelik’ten Bakan Ersoy’a Mardin'in kültürel mirasının korunması önergesi

HDP Mardin Milletvekili Çelik Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Mardin'de kültürel mirasın korunması ile  ilgili olarak soru önergesi verildi.

 

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından Mardin'deki Manastır, Kilise ve Camiler özelinde genel olarak kültürel mirasın korunması ile  ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a sorulmak üzere meclise yazılı soru önergesi sunuldu.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz edilen soru önergesinde, “Mardin, Mezopotamya’nın tarihsel ve kültürel mirasını günümüze taşıyan, aynı zamanda günümüzde yaşayan bir kent olması açısından özel bir kenttir. Ancak sahip olduğu bu özelliğe rağmen cumhuriyetin kuruluşundan bu yana gerekli ilgiyi, önemi ve hizmeti alamamış ve hükümetlerce sahip olduğu bu değerin farkındalığını içeren politik yaklaşım ile Mardin’in sorunları ele alınamamıştır. Bu yönüyle Mardin, sadece bir bölgenin veya bir ülkenin değil bütün dünyanın ve bütün insanlığın ortak değeridir. Dolayısıyla Mardin ile ilgili üretilecek projelerin bu çerçevede ele alınması gerekmektedir.” İfadelerine yer verilen soru önergesinde Aşağıda yer alan soruların yazılı olarak cevaplandırılması talep edildi;

  1. Mardin ilinde restorasyonu devam eden kaç tene Manastır, Kilise, Cami ve diğer tarihi eser bulunmaktadır?
  2. Önümüzdeki süreçte, Mardin ilinde restorasyon çalışması yapılması düşünülen Manastır, Kilise, Cami ve diğer tarihi eserler ile ilgili bir planlamanız var mıdır? Varsa bu planlama hangi aşamadadır ve bu kapsamda hangi eserler bulunmaktadır?
  3. Mardin’in Midyat ilçesinde 2.derece sit alanı ilen edilen yerlerde tarihi doku dikkate alınmadan konut ve imar çalışması yapılmaktadır. Buradaki tarihsel mirasın korunması ve yapılan bu uygulamaların önlenmesine yönelik bakanlığınızca bir çalışma yapılacak mıdır?
  4. Mardin Kalesi’nin turizme açılması ile ilgili bakanlığınızda yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışma hangi aşamadadır?
  5. Tepe Başı Mahallesi Kilise Caddesi’nde bulunan kilisenin onarılması ve korunması ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır?
  6. Kızıltepe Tepesi’nin sit alanına dönüştürülmesi ve buranın halkın hizmetine açılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
  7. Mardin için kültürel değeri yüksek olan Mardin’e özgün Telkâri, Basma ve benzeri el sanatları ile Midyat taş yapı ustalığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi
Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!