Advert

MAR-KAR Tanıtım Ziyaretlerini Sürdürüyor.

MAR-KAR Tanıtım Ziyaretlerini Sürdürüyor.
MAR-KAR Tanıtım Ziyaretlerini Sürdürüyor. Ekspres
Bu içerik 1792 kez okundu.
Advert

Mardin-Karadeniz Kardeşlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Tanıtım Ziyaretlerini Sürdürüyor.

Mardin ve Karadeniz arasındaki Kardeşlik bağlarının kurulması amacıyla geçtiğimiz günlerde kurulan “Mardin Karadeniz Kardeşlik yardımlaşma ve Dayanışma derneği” (MAR-KAR)yönetimi derneğin amacı ve yapacağı faaliyetler konusunda tanıtım ve istişarelerde bulunmak üzere başlattığı Kamu ve STK ziyaretlerini sürdürüyor.

Kızıltepe Trabzonspor taraftarlar derneğinin Trabzonspor nezdinde başlattığı çalışmalar ile birlikte Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonunca pekiştirilen iki şehir ve iki bölge arasındaki bağların güçlendirilmesi, yeni kardeşlik ve dostluk köprülerinin kurulması amacıyla yeni kurulan derneklerden biri olan ‘Mardin Karadeniz Kardeşlik yardımlaşma ve Dayanışma derneği’ tanıtım ve tanışma ziyaretlerini sürdürüyor.

Mardin Karadeniz Kardeşlik yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi, Mardin Vali yardımcısı Ayhan Yazgan’ı ziyaret ederek başlattığı tanıtım ve tanışma ziyaretlerini İl Dernekler Müdürlüğü, Mardin İl Kültür Turizm müdürü Alaattin Aydın, Dicle Kalkınma Ajansı genel sekreteri Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Kaymakamı Ahmet Odabaş ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Cemil Aydoğan’ı ziyaret ederek sürdüren Dernek yönetimi daha sonra Kızıltepe Gazeteciler Cemiyetiniz ziyaret etti. Dernek başkanı İdris Demir ve yönetim kurulu üyeleri Özden Ünal Damar, Sıddık Erdoğan, İbrahim Öter ve Faruk Gökdemir’den oluşan konuk heyet Cemiyet başkanı Mehmet Halit Solhan ve yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ali Demir ile Mehmet Aslan tarafından karşılandı.

Cemiyet ziyaretinde Mardin Karadeniz Kardeşlik yardımlaşma ve Dayanışma derneği olarak Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kurulan Kardeşlik ve Gönül köprüleri kapsamında başlatılan kardeşlik projelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için bölgede bulunan Sivil Toplum Örgütlerine bu konuda çok iş düştüğünü belirten yönetim kurulu üyesi Özden Ünal Damar, “Derneğin, üyeler arasında tanışma, dayanışma, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygusunu sağlamak; çocukların ve gençlerin kültürel ve evrensel değerlerle donanımlı yetişmesine ortam hazırlamak, Öğrencilere burs vermek. Mardin-Karadeniz ve Ülkemizin kültür değerlerini incelemek, derlemek ve korumak, bu kültürel tarihi ve coğrafi zenginlikleri toplantılar ve yayınlar yolu ile üyelerine, Ülkemizin her yerine ve Dünya kamuoyuna tanıtmak; Mardin ve Karadeniz toplumu ile birlikte yaşadığı toplumların üyeleri arasındaki dostluk ve iş birliğini yaygınlaştırmak, toplumunun kültürel ve diğer sorunlarına çözüm önerileri üretmek; insan hak ve özgürlüklerinin ulusal ve uluslararası düzeyde gelişmesine katkıda bulunmak; böylece üyelerine, topluma ve insanlığa çok yönlü hizmetler amacı ile kurulmuştur.” Şeklinde derneğin amaçlarını anlatan Ünal Damar, “Bu sorumluluk bilinciyle projenin temeli 2014 yılında Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonunca Kadim şehir Mardin ile Karadeniz’in fırtınası Trabzon illeri arasında atılmıştır.

Simdi bu projenin Derneğimizce yaygınlaştırılmasını ve Karadenizin tüm illerini kapsayacak kardeşlik köprülerinin kurulmasını hedefliyoruz. Karadeniz’e gönül vermiş 7 kardeşimiz ile Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu ve Mardin Aile içi iletişim ve Toplumsal sorunlar Derneği öncülüğünde kurduğumuz "Mardin Karadeniz Kardeşlik ve Dayanışma Derneğimiz”,  Bütün Karadeniz’deki kardeş illerimiz arasında, karşılıklı kardeşlik ve gönül köprüleri kurularak bundan sonra atılacak adımlar ve projeleri Karadeniz’de bizlere destek veren dernek ve kurumlarla birlikte istişare ederek programlı bir şekilde hayata geçirmek hedefimiz olacaktır.  ‘’Mardin Karadeniz Kardeşlik ve Dayanışma Derneğimizin" Karadeniz ile Mardin halklarını sevgi ile hoşgörü ile önyargılardan arınmış "Kardeşlik" çatısı altında birleştireceğine inanıyoruz.” Şeklinde ifade etti.

Mardin Karadeniz Kardeşlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı İdris Demir ise ziyarette yaptığı açıklamada, “Dernek olarak kurumsal ziyaretlerimiz devam etmektedir. Ziyaretlerimizde Derneğimizin kuruluş amacı ile ilgili hedeflerimiz hakkında bilgi sunduk. Sivil toplum kuruluşu bir dernek olarak yapmamız gereken ne varsa her zaman her an hazırız. Mardin Karadeniz Kardeşlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak kurumsal ziyaretlerimiz devam edecektir.” Açıklamalarında bulundu.

Tüm şehirler arasında olması gereken dayanışma ve kardeşlik bağlarının bu şekilde kurulan dernekler üzerinden canlandırılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Cemiyet başkanı ve yöneticiler, Basın olarak bu tür çalışmalara her zaman destek çıktıklarını ve bunun yaygınlaşması için kamuoyuna iletme tanıtmada üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ifade ederek, Kızıltepe Trabzonspor taraftarlar derneğinin başlatıp Mardin Toplumsal Dayanışma federasyonunun destekleyip yaygınlaşmasını sağladığı iller ve bölgeler arasındaki kardeşlik köprülerinin Mardin Karadeniz Kardeşlik yardımlaşma ve Dayanışma derneği ile bu kardeşliğin ve işbirliğinin daha da güçleneceğini ve halklar arasındaki dayanışmaya katkı sunacağına inandıklarını belirtip hayırlı olmasını dilediler.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi
Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!
Çocuklar Hayalindeki Bayramı Çiziyor!