Advert

Günay'dan Kızıltepe Çevre Yolu Projesi ile İlgili Soru Önergesi

Günay'dan Kızıltepe Çevre Yolu Projesi ile İlgili Soru Önergesi
Günay'dan Kızıltepe Çevre Yolu Projesi ile İlgili Soru Önergesi Ekspres
Bu içerik 2266 kez okundu.
Advert

Günay'dan Kızıltepe Çevre Yolu Projesi ile İlgili Soru Önergesi

 

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay'dan Kızıltepe İpekyolu’nda Gerçekleşen Kaza ve Çevre Yolu Projesi ile İlgili Soru Önergesi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebrü Günay; Kızıltepe İpekyolu’nda gerçekleşen kaza sonucu bir kişinin yaşamını yitirmesi ve çevre yolu projesi ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi iletti.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turha tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması talebi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde:

“5 Ağustos 2018 tarihinde Kızıltepe ilçe merkezinden geçen tarihi İpekyolu’nda bir tırın çarpması sonucu karşıya geçmeye çalışan 85 yaşındaki Alihan Daş yaşamını yitirmiştir. Edinilen bilgilere göre son bir haftada aynı güzergah üzerinde 3'üncü kaza gerçekleşmiştir. Ağır tonajlı araçların kullandığı Kızıltepe ilçe merkezinden geçen İpekyolu’nda, sık sık kazalar gerçekleşmekte ve bu kazalar can kayıpları ile sonuçlanmaktadır. Tarihi İpekyolu’nda gerçekleşen kazaların önlenmesi, can kayıplarının yaşanmaması ve insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için planlanan çevre yolu projesine bir an önce başlanmalı ve ağır tonajlı araçların çevre yolunu kullanmaları sağlanmalıdır.” İfedelerine yer veren Günay, soru önergesinde Bakan Turhan’ın cevaplaması istemi ile ‘şehir dışından geçmesi planlanan çevre yolu projesinin ne aşamada olduğunu ve söz konusu çevre yolu projesi ihalesinin yapılıp yapılmadığını, Karayolu trafik güvenliğinin sağlanması ve yayaların rahatlıkla kullanabilmeleri için tarihi İpekyolu’nda planlanan düzenlemelerin neler olduğunu. Yayaların sıklıkla kullandığı yerlerde yaya üst geçidi yapılmasının planda olup olmadığı ile ilgili sorular yöneltti.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor