Advert

Kızıltepe’de arefe akşamı çıkan yangın çevrede korku yarattı

Kızıltepe’de arefe akşamı çıkan yangın çevrede korku yarattı
Kızıltepe’de arefe akşamı çıkan yangın çevrede korku yarattı Ekspres
Bu içerik 3520 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de arefe akşamı çıkan yangın çevrede korku yarattı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bayram arefesi halkın alışverişte bulunduğu sırada trafoda yaşanan patlama ve yangın esnaf ve vatandaşlara büyük korku yaşattı.

Kızıltepe’nin merkezinde yer alan ve en işlek noktası olan Cumhuriyet Meydanı'nda gündüz patlayan trafodan akan ve yanıcı madde olan yağa tedbir alınmayınca akan yağ akşam saatlerinde büyük olasılıkla izmaritten kaynaklı olarak aniden alev alarak daha önce patlamış olan trafoyu, elektrik kablolarını ve bazı esnafların eşyalarını sardı. Yangında can kaybı yaşanmazken, büyük bir aleve dönüşen yangının çevredeki ev ve işyerlerine sıçrama korkusu yaşandı. Yangın çevredeki esnaf ve eski itfaiye müdürünün çabası sonucu yangın tüpleri ile söndürürdü.

Çevrede bulunan esnaf ve olay yerindeki vatandaşlar, olayın ihmalden kaynaklandığını belirterek, yanan trafodan yağ aktığını ekiplerin gördüğü halde trafoyu yerinden söküp götürmediği için biriken yağların yangına davetiye çıkardığını ve DEDAŞ’ın zamanında önlem almadığını iddia ederken, yangın başladıktan ve esnaf tarafından söndürüldükten sonra olay yerine gelen itfaiyeye ekiplerine tepki göstererek alkış ve ıslıklarla protesto ettiler.

KHK ile görevden alınan Mardin Büyük şehir belediyesi itfaiye daire başkanı Davut Aslan’ın olay mahallinde olması bir facianın yaşanmasına engel oldu. Esnafın bulundurduğu yangın tüpleri ile yangına bilinçli bir şekilde müdahale eden Aslan yangının kısa sürede sönmesini sağlarken, İtfaiyenin olay yerine geç gelmesi tepkilere yol açtı. Olay yerine ambulan ve polis ekiplerinden sonra gelen itfaiye ekipleri ile vatandaş arasında sözlü sürtüşme yaşandı

Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin ise söndürülmüş trafoya su sıkarak soğutma çalışması yaptığı görüldü.

 

“Yangın trafodan değil, yere akan yağların alev almasıyla yaşandı.”

Yaşanan olayı anlatan gördü tanığı esnaf Fatih Karaozan “Trafo patladıktan sonra yağ akmaya başladı. Hemen DEDAŞ’ı aradık, yarım saat sonra ekip geldi. Enerjiyi kestiler ama yağ akmaya devam ediyordu. İtfaiyeyi aradım ve ‘Akan yağ yanıcı maddedir, bayram arefesi nedeniyle çarşı çok kalabalıktır, birisi bir izmarit atsa tutuşur’ diye uyardım. Yangın trafodan çıkmadı alev yerden aldı birisi izmarit mi attı nasıl olduysa yerden tutuştu ve alevler trafoya kadar sardı. Alevler 20-30 metre yükseldi. Biz esnaflar yangın tüpleriyle kendi imkânlarımızla söndürdük. İtfaiyenin herhangi bir müdahale olmadı. Olay bitti daha yeni itfaiye geldi. Çevrede bulunan seyyar satıcıların ayakkabı ve giyim eşyaları yandı. Benimde dükkân önünde bulunan elbiseler kullanılamaz hale geldi. Esnafların büyük bir zararı oldu. Zaten 3-4 saattir DEDAŞ elektriği kesmişti. Hala da elektrik yok.” dedi.

Yağ aktığında DEDAŞ’a haber verdiklerini, ekiplerin elektriği kestikten sonra gittiklerini ve aradan 3 saat geçtikten sonra akan yağın alev aldığını söyleyen çevre esnafından Bünyamin Çiğci ise şunları söyledi:

 “İtfaiyeyi arıyoruz, 2-3 saat aradan geçtikten sonra geliyorlar. Esnaf kendi imkânlarıyla yangını söndürdü. Bayram arefesinde birisine bir şey olsaydı bunun hesabını kim verecekti? Herkesin gözü bayram alışverişindedir. Ayakkabılarımız mahvoldu, maddi zarar çoktur. 4 saat önce bu olay çözülmüş olsaydı böyle bir durum yaşanmayacaktı.”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Kızıltepe Gurup İtfaiye Amiri Yusuf Yiğit de “Saat 16. 56’da trafodan yağ akıyor diye ihbar geldi. Ekimiz 6 dakikada olay yerine gidiyor. Gittiklerinde hala trafodan yağ akıyor. Bizim ekipten, Ozan Gökçen orada bulunan DEDAŞ ekibi elemanlarına ‘Biz buna müdahale edemeyiz, bunun elektriğini keseceksiniz ve bu trafonun değişmesi lazım çünkü bu yağ aktıkça ve elektrik varsa patlar ve yangın çıkar.’ diyor. DEDAŞ personeli ise ‘Yok bu yağ durur’ diyor. Daha sonra saat 19.15’ te trafo alev alıyor. Bize gelen ihbardan sonra ekip 6 dakikada olay yerine vardı ama yangın söndürülmüştü. Hem kamera kayıtları var ve araç takip sisteminde kaç dakika da olay yerine varılmışsa sistemde kayıtlıdır.”

Dicle EDAŞ Diyarbakır Bölge Müdürü Murat Karagüzel ise “Kızıltepe ilçemizde saat: 17.00 de trafo yanma ihbarı alınmış olup ekiplerimizin olay yerinde yaptığı incelemede trafo yağ kaçırdığı değişmesi gerektiğinden fotoğraf çekip, trafo postasında ayırıcı açılarak enerji kesilip trafo değişimi için trafoyu almaya gidilmiş. Bu arada itfaiyeye alanın yıkanması için bilgi verilmiştir. Enerjisiz olduğu halde 30 dakika sonra trafo postamız alev aldı. Ekiplerimiz akan yağa vatandaşların müdahalesi ile yangının başladığından şüphelenilmekte. Bölge merkezi bir yer olduğu için trafosunun değiştirilerek hemen enerji verilmesi gerekiyor. Yani beklemeye tahammülü olmayan yerler. Trafo değişimi için vinç kamyon gibi araç gereçler tedarik edilmeye başlanmış, bu arada itfaiyenin de olay yerine intikali istenmiştir.” dedi. 

Öte yandan daha önce ilçede bulunan itfaiye ara istasyonunun kaldırılmış olmasından dolayı itfaiyenin havaalanı yakınından gelmesi yangına geç müdahale etmesine de sebep olduğunu belirten bazı vatandaşların yeniden ara istasyon kurulması gerektiğine dikkat çektiler.

Bayram arefesinde yaşanan bu olayın ardından merkezde bulunan bir kısım esnaf akşamı elektriksiz geçirdi.

(Mehmet Aslan-İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı