Advert

DİKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı

DİKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
DİKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı Ekspres
Bu içerik 1085 kez okundu.
Advert

DİKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile KOSGEB arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Ajans tarafından gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifikaları verildi.

Mardin’de DİKA’nın ana hizmet binasında otuz kişilik katılımcıya verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (UGE) dört gün sürdü. Eğitimin sonunda Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Genel Sekreter Altındağ konuyla ilgili yaptığı konuşmada, Avrupa’daki girişimci yaşının 23-25 bandında seyrettiğini, ülkemizde ise girişimcilik yaşı ortalamasının 35 olduğunu belirterek bunu 30’un altına çekmeyi hedeflediklerini ifade etti. Altındağ şunları söyledi: “Amacımız Bölgemizde gençlerin yenilikçi fikirlerini destekleyip başarılı bir şekilde iş kurmaları için iş planı yapmalarını sağlamaktır. Genç girişimcilerin kâr amacı ile kurdukları işyerlerinde para kazanırken ekonomiye canlılık katmalarını istiyoruz. Ajans olarak bundan sonrada genç girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin amacı özellikle 18-29 yaş arası genç girişimcilerin iş kurmaları ve yürütmeleri konusunda bilgi, beceri sahibi olmaları, yatırım süreçlerini bilinçli yürütmeleri ve iş planı hazırlayabilecek deneyimi kazanmalarıdır. Yeni girişimci adaylarının fizibilite ve iş planına dayanarak bilinçli yatırım yapmalarını desteklemek amacıyla KOSGEB ile geliştirilen iş birliği kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlerle Ajans Bölgesi’ndeki (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörlerinden biri olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması sağlanacaktır.

UGE konuları dört ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleridir. İkincisi iş planı kavramı ve öğeleri olan pazar araştırma, pazarlama, üretim, yönetim ve finansal planlardır. Üçüncüsü iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmalarıdır. Dördüncüsü iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlardır. Bu eğitim konularına %80 oranında devam eden katılımcılar “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Belgesi” almaya hak kazanırlar.

 

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılar “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yer alan yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir. KOSGEB’e başvuran girişimcilere 50 Bin TL geri ödemesiz (Hibe) ve 100 Bin TL geri ödemeli (Kredi) olmak üzere toplam 150 Bin TL’ye kadar mali destek sağlanmaktadır.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları