Advert

Derikli emekçi kadınlar ürünlerini satmak için Pazar yeri istiyor.

Derikli emekçi kadınlar ürünlerini satmak için Pazar yeri istiyor.
Derikli emekçi kadınlar ürünlerini satmak için Pazar yeri istiyor. Ekspres
Bu içerik 1022 kez okundu.
Advert

Derikli emekçi kadınlar ürünlerini satmak için Pazar yeri istiyor.

Mardin Derik ilçesinde gelişi-güzel cadde ortasında kaldırımlarda köylerinde yetiştirdikleri ürünleri satan emekçi kadınlar düzenli, gölgelikli ve sağlıklı bir ortamda ürünlerini pazarlayıp satmak için Pazar yeri istiyor.

Her yıl Nisan ile Kasım ayları arasında ayına mevsimine göre köylerinde yetiştirdikleri doğal ürünlerini Derik ilçe merkezine getiren tarım emekçisi kadınlar halk arasında şeytan pazarı denilen yere getirip perakende satışını yapmakta. Derikli Annelerin kendi yetiştirdikleri kanatlı hayvan ve bahçelerinde yetiştirip topladıkları doğal sebze ve meyveler ile süt, yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinin yanı sıra Zeytin, Pekmez, Pestil, Turşu, Domates salçasını ve benzeri gıda maddelerini olumsuz koşullar altında yere serip satmakta.

 Şeytan pazarı ismi verilen alanda ürünlerini satan kadınlar, ilgili ve yetkililerden üstü kapalı veya gölgelikli daha iyi koşullarda ürünlerini satabilecekleri bir mekan istiyor.

Konu ile ilgili düşüncelerini, anılarını anlatan emektar gazetecilerden Mehmet Emin Karakulak şunları aktarıyor,  “1973’lerde Derik’in Bozok (Meşkinan)köyünde ikamet ediyorduk, çocuktum. Hayvanları olan köylüler yazın köyümüzün yukarısında bulunan Kaniya Pala’ya göç ederlerdi. Köylüler hayvanlardan sağdıkları sütler ile yaptıkları peynirleri eşeksırtına yükleyip Derik’in yolunu tutardı. Bir gün Kanıya Pala’ya yatıya misafir gittim, akrabam arkadaşım olan Şerif Ayhan Azizë ve Heci Fettah Resul Çelik sabah namazında beni çağırdı kalk Deriğe peynir götürelim diye. Öyle sevindim ki çünkü daha kaza (ilçe) görmemiştim. Peynirleri eşeklere yükleyip gittik, aynı o pazarın yanında Ermeni Henneşin dükkanı vardı peyniri tartarak ona teslim ettik. Eşşeklerimizi 25 kuruşa hana bırakıp Derik çarşısını gezmeye gittik. Keyiften uçuyordum, sanki Paris, Londra yada Dubaiye gitmiş gibi seviniyordum.”  Şeklinde duygularını ifade ederek, Pazar isminin de yakışık almadığını ve değiştirilmesi gerektiğini dile getirerek şunları söyledi.

“Benim Deriklilere bir önerim var o sokağa güzel bir isim söylesinler şeytan pazarı emekçi annelerimize yakışmayan hakaret gibi gelmekte

Derikteki yetkililere de sesleniyorum o sokakta ürünü satan annelerimize tezgah gölgelik ve yağmurluklar kursunlar böyle sokak ortasında beton zemin üstünde oturmak bizim Deriklilere hiç yakışmaz.”

Foto: Emrullah KARAKAŞ (Derik)

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı