Advert

Bakan Kurum: Kızıltepe çevre yolu çalışmamız var

Bakan Kurum: Kızıltepe çevre yolu çalışmamız var
Bakan Kurum: Kızıltepe çevre yolu çalışmamız var Ekspres
Bu içerik 2894 kez okundu.
Advert

Bakan Kurum: Kızıltepe çevre yolu çalışmamız var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir çevre yolunun yapılması için çalışmalarının olduğunu, ancak bunun öncelik sırasına göre yapılacağını söyledi.

Mardin’de ziyaretlerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Valilik ziyareti sonrası kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Mardin’e yapılan projeleri yerinde incelemek üzere geldiğini belirten Bakan Kurum, Endonezya’daki depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilediklerini ve ülke olarak Endonezya'nın yanında olduklarını söyledi.

İstanbul'da meydana gelen selin de taşkınlara yol açtığını hatırlatan Kurum, 2 evde hasar meydana geldiğini, bakanlık olarak ekiplerinin sahada gerekli tespit ve çalışmaları yaptığını söyledi.

“Belediyelere gönderdiğimiz paralar PKK’ye gönderildi”

Belediyelere gönderdikleri paraların HDP’lilerin şehirlere ve halka harcamayarak PKK’ye gönderdiğini ama şimdi devletin gönderdiği kaynağın tamamının halk için harcandığını söyleyen Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

"Geçen hafta Hakkari'deydik, dün Şırnak’ta. Belediyelerimize gönderdiğimiz paraları şehirlere harcamadılar, halk yerine terör örgütlerine harcadılar. Tabi devlet onların elini, belini kırdı. Gereken cevabı devletimiz, güvenlik güçlerimiz verdi. Şimdi de Mardin'de valimiz, belediye başkanlığımızı yürütüyor. Yine ilçelerimizde kaymakamlarımız, belediye başkanlığı görevini yürüyor. Devletin gönderdiği kaynağın tamamı halk için harcanıyor. Hepimiz de şahit oluyoruz ki halk için harcandığı zaman parklar, bahçeler, çocukların oynayabileceği alanların hepsi Doğu'da ve Mardin'de yapılabiliyor. Mardin halkı en iyisini layık ve hak ediyor. İnşallah belediye başkanlığı ve valiliğimiz eliyle yapılması gerekenleri sahada bir bir yapıp halkımızın kullanımına açacağız.”

“Vatandaşın gönül birliği olmadığı hiçbir projeye izin vermeyiz”

Kentsel dönüşüm konusunda bütün ilçelerde çalışmaların yürütüldüğünü, vatandaşlarla iş birliği halinde olunmayan hiçbir projeyi kabul etmeyeceklerinin altını çizen Kurum, “Kentsel dönüşümde tüm Türkiye'de vatandaşın gönül birliği, iş birliği, el birliği olmadığı hiçbir projeye bakanlık olarak izin vermeyiz. Burada çoğunluğu sağladığımız projelerde kentsel dönüşüme gideceğiz. Kentsel dönüşüm tamamen yerinde hak sahipleriyle uzlaşı içinde olacağız." ifadelerini kullandı.

“Nusaybin’de konutları en kısa zamanda teslim edeceğiz”

Kurum, Nusaybin’deki çukur olaylarında yıkılan evlerin yerine vatandaşlar için yapılan konutlara da değinerek, "Nusaybin'de 6 bin 140 konut, toplamda yaklaşık 1,5 milyar değerinde bir yatırım yapıyoruz. Terörden zarar gören bütün vatandaşlarımıza evlerini en kısa zamanda inşallah teslim edeceğiz. Genel proje ortalaması yaklaşık yüzde 81 seviyelerinde. Bunun yanında 16 taziye evi yapıyoruz. 5 cami ve 3 okul inşaatı da devam ediyor. Bunları da inşallah kısa zaman da bitireceğiz.” dedi.

Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm mezheplerin yaşadığı Mardin'in, Güneydoğu'dan tüm ülkeye mesajlar verdiğini aktaran Kurum, bu kadim şehrin özelliklerini koruyarak turizm ve sanayi şehri olma yolunda yapılacak bütün çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

“Kızıltepe çevre yolu ile ilgili çalışmamız var, kısa sürede yapacağız”

İLKHA muhabirinin, “Kızıltepe çevre yolu ile ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklinde soruya ise Kurum, “İnşallah tüm Mardin’in ve ilçelerinin çehresini çok kısa zaman da değiştirdik ve değiştirmeye devam edeceğiz. Büyük ölçekli planlarımızı yapacağız. Bütün şehirler için biliyorsunuz bizim mastır plan çalışmamız var Mardin’de dâhil. Kızıltepe Mardin için olmazsa olmazdır.  Buna ilişkin bir çevre yolu çalışmamız var. Valimiz de ifade ettiler. İnşallah öncelik sırasına göre kısa zamanda yapıyor olacağız.” dedi.

“Mardin Kalesi halkın hizmetine açılacak”

“Mardin Kalesi’nin turizme ne zaman açılacağı” şeklindeki soruya ise Kurum, “Turizm Bakanlığımız ve Milli Savunma Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. O da en kısa zamanda Mardin halkının hizmetine açılacak. Gereken desteği, yardımı ne gerekiyorsa yapacağız.” diye konuştu.

“İmar barışı süresi sona eriyor”

Murat Kurum, "İmar Barışına" ilişkin soruya da şu yanıtı verdi: "İmar Barışıyla alakalı süreç devam ediyor. 31 Ekim'de başvuru süresi sona eriyor ve 31 Aralık'ta da bedellerin yatırılma süreci sona eriyor. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Mardin'de de kaçak binalar mevcut. İmar Barışımız 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile yapılmış bitirilmiş konutları içeriyor. Mardin'de kaçak binaların tespitini sahada yaptılar. Valiliğimize bunları bildiriyoruz ve yıkımları gerçekleştirilecek.” (Mehmet Aslan-İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…