Advert

Medrese eğitimlerini tamamlayan 20 talebe icazet aldı

Medrese eğitimlerini tamamlayan 20 talebe icazet aldı
Medrese eğitimlerini tamamlayan 20 talebe icazet aldı Ekspres
Bu içerik 1954 kez okundu.
Advert

Medrese eğitimlerini tamamlayan 20 talebe icazet aldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde medrese ilimlerini bitiren 20 talebe için icazet merasimi düzenlendi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Ziyaret (Şex Tajdîn Köyü) Mahallesi’ndeki Tacettin Habeşi Medresesi’nde ilimlerini bitiren 20 öğrenci için icazet merasimi düzenlendi.

Yoğun katılımın sağlandığı köydeki icazet merasimi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Tacettin Habeşi Medresesi Seyda’sı Şeyh İsmail Akgüç’ün katılımcılara yönelik yaptığı selamlama konuşmasının ardından Medrese Müderrisi Mehmet Fatih Akgüç,  günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yaptı.

“İslam ümmeti büyük sıkıntı içerisinde”

Ardından Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) Sekreteri Nizamettin Yakışık, medreselerin ehemmiyetinden bahsederek şöyle devam etti:

“Bugün Peygamber Aleyhi Selatu Vesselamın ümmeti büyük bir sıkıntı içerisindedir. Tüm doğu ve batı emperyalistleri ve tüm kâfirler ümmeti ortadan kaldırmak için büyük bir çalışma içerisindeler. Bunun için Peygamber Aleyhi Selatu Vesselamın varisleri olan biz âlimler Dini Mübin’e sahip çıkmamız gerekir. Bu görev âlimlerin üzerindedir. Ancak âlimler ümmetin üzerindeki ağır yükü kaldırabilirler. Bundan dolayı Peygamber Aleyhi Selatu Vesselam âlimleri kendine varis kılmıştır. Allah (Celle Celaluhu) ve Resulü’nün üzerimize farz kıldığı şeyi yerine getirmemiz gerekir. İcazet sadece bir diploma almak değildir. İcazet manevi ağır bir sorumluluk yüklüyor, bunun ifa edilmesi gerekir. Bu vazifeyi yerine getirmesek Allah (Celle Celaluhu) ve Resulü’nün huzuruna gittiğimizde bunun hesabı bizden sorulacaktır.”

“Medrese eğitimini örgün eğitime taşımak zorundayız”

Mardin Müftüsü İsmail Çiçek ise ilk emri “oku” olan, ilk sürelerinden biri “yaz” olan bir dinin müntesibi olduklarını hatırlatarak,  “Medreselerimizi ilk kuranlardan ve devam ettirenlerden Allah razı olsun. Çocuklarımız medreselerde okurken onlara bir vizyon, misyon yüklemeliyiz. Okulları göstermeliyiz. Okullarda sadece cumartesi-pazar değil, medresedeki eğitimi örgün eğitime taşımak zorundayız. Acı ama öyle bir gerçekliğimiz var. Çocuklarımız medreseyi bitirince çoğunluğunun köylerde imam olması beni ziyadesiyle mutlu eder ama aynı zaman da medrese gibi bir eğitim almış çocuklarımızın yüzde 80’ninin hiç değilse milli eğitim de öğretmen olması, yüzde 50’lilerinin üniversitelere yerleşmesi, akademik kadroları doldurması ve oralarda eğitim vermesi arzumuzdur. Bunun için hedefi büyütmek lazım.” diye konuştu.

“İlimizdeki medrese sayımızı 100’e çıkartmamız lazım”

Kızıltepe Müftüsü Masum Taşçı da “Bu tür mekanlarda evlatlarını gönderip ilim tahsili yapan, Yüce Allah’ın kendisine bahşettiği nimetler istikametinde alim olmayı amaç edinen bir ortamda onların icazet merasimine şahit oluyoruz. Yüce Allah’a ne kadar hamd etsek azdır. Şu an ilimizde 52 civarında medresemiz var. Bu sayı her yıl artıyor Kızıltepe’mizde bu sayı 22’yi buldu. İlimizde 52 tane yetmiyor bunu 100’e çıkarmak lazım. Buradan varlıklı insanlarımıza, siyasetçilere bunu hatırlatmak istiyoruz. İşin maddi yönü onlara ait ilmi yönü ise ilim adamlarımıza ait. Bu konuda hepimizin seferber olması gerekir. Etrafı aydınlatan bu evlatlarımızın bu âlimlerimizin çoğalması sayesinde karanlıklar yok olacaktır.”

“Medreselerimiz geçmişte baskı altındaydı”

Bugünün kendileri için çok mutlu bir gün olduğunu söyleyen AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, şunları söyledi:

Emniyet güçlerinin ve hatta müftülerin baskısı altındaydılar. Öğrencilerini sık sık terhis etmek zorunda kalıyorlardı çünkü devlet o zaman medreselere dost gözüyle bakmıyordu. Ama şimdi görüyoruz ki; Cumhurbaşkanına varıncaya kadar medreselere dost ve kardeş gözüyle bakıyor ve yakın zamanda icazet alan bin tane kardeşimizi resmi olarak diyanet teşkilatında görevlendirdiler.”

Bazı ailelerin geride kalan ve tembel olan çocuklarını medreselere gönderdiklerini, akıllı ve girişken olan çocukları ise doktor veya avukat olması okula gönderdiklerine dikkat çeken Molla Mehdi Seydaoğulları, “O akıllı ve girişken çocuğu ilim öğrenmeye göndermek cami yapmaktan ve sadaka-i cariyeden daha hayırlıdır. Bin bir zahmetle öğrenilen ilmin kıymetini bilmemiz lazım, kendimizi teknolojiye kaptırmamamız lazım."

(Mehmet Aslan-İLKHA)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.