Advert
Advert

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kızıltepe'de törenlerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kızıltepe'de törenlerle Kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kızıltepe'de törenlerle Kutlandı Ekspres
Bu içerik 1005 kez okundu.
Advert

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kızıltepe'de törenlerle Kutlandı

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü düzenlenen törenle Kızıltepe de coşkuyla kutlandı. 28 Ekim Pazar günü Çelenk koyma töreni ile başlayan kutlama programı 29 Ekim günü tebriklerin kabulü ve ilçe stadyumunda gerçekleşen programla son buldu.

Kızıltepe ilçesinde Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü kutlama etkinliklerine 28. Ekim Pazar günü Hükümet Konağı Tören alanında Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. yılı kutlamaları etkinliklerine 29 Ekim’de tebriklerin kabulü ile devam edildi. Bu sabah ilçe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Mehmet Yüzer’in Kaymakamlık Makamında 4. Hudut Alay Komutanı Albay Ekrem Yılmaz ve Başsavcısı Mehmet Karabulut ile birlikte tebrikleri kabul etmesi ile başlayan kutlamalara ilçe stadında devam edildi.

“Cumhuriyet Bizim İçin Vazgeçilmezdir”

Kızıltepe İlçe stadyumunda gerçekleşen programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan ilçe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Mehmet Yüzer, “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Cumhuriyet kurulmadan önce üç yıl boyunca milletimiz çok güç bir kurtuluş savaşı verdi. Genciyle, çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla, askeriyle ve siviliyle eskilerin dediği gibi yedi düvele karşı kendi devletimizi kurmak üzere bir savaş verdik. Tam 95 yıl öncede bu savaşın sonunda Cumhuriyeti kurduk.

Cumhuriyet devlet başkanlığı dahil olmak üzere devletin ve milletin yönetiminin bütün kademelerinin, milletin bütün evlatlarına açık olması demektir. Cumhuriyet bizim için bir nimettir, vazgeçilmezdir. Bizim Cumhuriyetimiz henüz çok genç inşallah beş yıl sonra 100. yılını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin nice yüzyıllar nice bin yıllar ve hatta ebediyete kadar payidar olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bugün bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.” Şeklinde konuştu.

Günün anlamını ifade eden şiirlerin okunduğu ve müzik dinletisi yapılan programda Anafartalar Ortaokulu halk oyunları ekibi ve Spor Lisesi öğrencilerinin gösterilerini sergiledi. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamaları öğrencilerin geçit töreni ile sona erdi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu