Advert

Kızıltepe’de 247. Kg Patlayıcı ele geçirildi

Kızıltepe’de 247. Kg Patlayıcı ele geçirildi
Kızıltepe’de 247. Kg Patlayıcı ele geçirildi Ekspres
Bu içerik 1223 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de 247. Kg Patlayıcı ele geçirildi

 

Mardin’de yapılan operasyonda bir araçta eylem amaçlı metropol illere taşınmakta olan 247.kg 864 gram PETN patlayıcı ve patlayıcı düzenekleri ele geçirildi.

 

Mardin ve çevre il valiliklerinin güvenlik birimlerinin çalışmaları sonucunda Suriye’den illegal yollar ile Türkiye’ye sevk edilmiş yüklü miktarda Patlayıcı Maddenin, Ceylanpınar- Kızıltepe karayolu kullanılarak eylem amaçlı metropol illere taşınacağı istihbaratı üzerine harekete geçen Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri Ceylanpınar- Kızıltepe karayolu üzerinde durdurdukları araçta yapılan aramada toplam 247,864 Kg PETN olduğu tespit edilen Patlayıcı madde, düzenekleri ele geçirdi. Operasyon kapsamında 5 kişi gözaltına alındı.

Patlayıcı madde, düzenekler ile birlikte araçta yakalanan V.T. , F.T. ile A.D. isimli 3 kişi ve onlara yardım ettikleri belirlenen F.T. ile Y.O. isimli şahıslar bulundukları adreslerde olmak üzere 5 kişi gözaltına alınan olayda ayrıca 1 adet ruhsatsız Tüfek ve 6 adet kartuş ele geçirildi.

 

Adli tahkikatın Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyon ile ilgili Mardin valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifade ve bilgilere yer verildi:

PKK/KCK-PYD/YPG Silahlı Terör Örgütü ve uzantılarının faaliyetlerinin deşifresine ve engellenmesine yönelik çevre İl Valilikleri ve Güvenlik Birimleri ile müştereken Mardin İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmada;

Terör örgütü mensuplarınca Suriye ülkesinden illegal yollar ile ülkemize sevk edilmiş yüklü miktarda Patlayıcı Maddenin, Ceylanpınar- Kızıltepe karayolu kullanılarak  milis/işbirlikçilik faaliyetlerinde bulunan şahıs/şahıslar tarafından eylem amaçlı metropol illere  taşınacağı bilgisinin alınması üzerine  operasyona başlanmıştır.

♦ YAPILAN OPERASYON NETİCESİNDE;

31.10.2018 günü Saat:19.30 sıralarında Ceylanpınar- Kızıltepe  karayolu üzerinde 72 …. plaka sayılı araç üzerinde yapılan uygulamada; toplam 247,864 Kg PETN olduğu tespit edilen Patlayıcı madde, düzenekler ile birlikte V.T. , F.T. ile A.D. isimli (3) şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Adı geçen şahıslar ile yapılan ön görüşmede, kendilerine bu konu ile ilgili yardım ettikleri değerlendirilen F.T. ile Y.O. isimli şahıslar aynı gün düzenlenen eş zamanlı operasyon ile yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili olarak tüm milis/işbirlikçi şahıslar ile eyleme ilişkin faillerin tespitine yönelik çalışmalar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir. Bu Operasyon kapsamında  (5) şahıs gözaltında bulunmaktadır.

Ele geçen malzemeler;

♦247.kg 864 gram PETN patlayıcı

♦6 adet alpha fire Kumanda

♦32 adet alpha fire alıcısı

♦62 adet elektrikli kapsül

♦40 metre infilaklı fitil

♦1 adet ruhsatsız Tüfek

♦6 adet kartuş ele geçirilmiştir.

Bölge halkımızın desteğiyle huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla, ilimiz genelinde terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerimiz kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!