Advert
Advert

DİKA’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

DİKA’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
DİKA’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Ekspres
Bu içerik 474 kez okundu.
Advert

DİKA’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

 

KOSGEB ile Dicle Kalkınma Ajansı iş birliği kapsamında DİKA’da “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” gerçekleştirildi.

 

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Mardin Müdürlüğü iş birliğiyle Mardin’de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yapıldı. DİKA’nın organize ettiği eğitim Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lokman Toprak tarafından otuz kişilik katılımcı grubuna verildi. Ajans’ın eğitim salonunda gerçekleştirilen girişimcilik eğitimi dört gün sürdü.

Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Amacımız özellikle 18-29 yaş arası genç girişimcilerin bu eğitimler sonucunda iş kurmaları ve bu işi sağlıklı bir şekilde yürütmeleri konusunda bilgi, beceri sahibi olmaları, yatırım süreçlerinde bilinçli ve iş planı hazırlayabilecek deneyimi kazanmalarını sağlamaktır” dedi.

Avrupa’daki girişimci yaşının 23-25 yaş aralığında seyrettiğini, ülkemizde ise girişimcilik yaşı ortalamasının 35 olduğunu dile getiren Genel Sekreter bunu 30’un altına çekmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bundan sonrada Ajans olarak genç girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

KOSGEB ile geliştirilen iş birliği kapsamında yeni girişimci adaylarının fizibilite ve iş planına dayanarak bilinçli yatırım yapmalarını desteklemek amacıyla uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlerle ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörlerinden biri olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması sağlanacaktır. Ajans Bölgesindeki gençlerin yenilikçi fikirlerini destekleyip iş planı yapmaları ve başarılı bir şekilde iş kurmaları hedeflenmektedir.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar alacakları sertifika sayesinde “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yer alan yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir. Yeni girişimci desteği ile girişimcilere 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL geri ödemeli faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 Bin TL’ye kadar mali destek KOSGEB Mardin Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu