Advert

Mevlid Kandili Mardin’de ihya edildi

Mevlid Kandili Mardin’de ihya edildi
Mevlid Kandili Mardin’de ihya edildi Ekspres
Bu içerik 634 kez okundu.
Advert

Mevlid Kandili Mardin’de ihya edildi

Mevlid Kandili, Mardin merkez ve ilçelerindeki camilerde düzenlenen programlarla ihya edildi. Programlarda dualar edildi Hazreti Muhammed'e salavatlar getirildi.


 

Âlemlere rahmet olarak gönderilen iki cihan güneşi Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla Mardin İl Müftülüğü tarafından yatsı namazının ardından camilerde "Mevlidi Nebi" programları düzenlendi.

Mardin merkezde bulunan Fuat Yağcı Camii, Ulu Camii, Latifiye ve Şehidiye camileri ile Kızıltepe Yeni Camii başta olmak üzere tüm camilerde düzenlenen programlar, yatsı namazının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetleri ile başladı.

Kur’an tilavetinin ardından üç dilde Mevlid-i Şerif okundu, ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi, dualar edildi.

Kızıltepe Yeni Cami’deki programa İlçe Kaymakamı Mehmet Yüzer de katıldı. Camiyi dolduran vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Kızıltepe İlçe Müftüsü Masum Taşçı, tüm Müslümanların kandilini kutladıktan sonra, Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrif etmesinin yıl dönümü münasebetiyle bir araya geldiklerini söyledi.

Taşçı, "Rebiülevvel ayının 12’nci gecesinde Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) dünyaya teşrif etti. Bugün de bu vesile ile bu programı icra ediyoruz. Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlidi Şerif ve ilahilerin okunmasının ardından yapılacak dua ile inşallah programı bitirmiş olacağız. İnşallah bu program tüm insanlık için, tüm İslam âlemi için, ülkemiz ve halkımız için hayırlara vesile olur. Yüce Allah, daha nice kandilleri ihya etmeyi cümlemize nasip eylesin. Özellikle çocuklarımıza Peygamber Efendimizin hayatını öğretelim, hatta ezberletelim. Gençlerimiz O’nu örnek almalıdır. Cenab-ı Allah, bizleri O’nun şefaatinden mahrum bırakmasın." dedi.

Mevlid Kandili'ni ihya etmek için camilere gelen vatandaşlar da duygularını İLKHA ile paylaştı. Okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim’i dinleyen vatandaşlar, özellikle İslam âlemi için dua ettiklerii kaydettiler.

"Müslüman kardeşlerimiz için dua ettik"

Mevlid-i Nebi programına katılan vatandaşlardan Mehmet Salih Kahraman, Peygamber Efendimizin doğum yıldönümü sevinci içerisinde olduklarını belirterek, bu vesile ile camiye geldiğini, namaz kılıp dua ettiğini söyledi.

Kahraman, "Rabbim bizi Peygamberimizin sünnetini yerine getirenlerden eylesin. Rabbim bizi Peygamberimizin sünnetinden mahrum etmesin. Allah-u Teâlâ bizi bu günlere kavuşturduğu için ona hamd ediyoruz. Rabbim bizleri bu gecenin fevz ve bereketinden mahrum etmesin. Camiye geldik, cemaatle namaz kıldık, programa katıldık. Tüm Müslüman kardeşlerimiz için dua ettik, etmeye devam edeceğiz. Bugün başımıza ve İslam ümmetinin başına gelen felaketlerin sebebi Allah Resulünden uzaklaştığımızdan kaynaklanmıyor mu? İnşallah Müslümanlar kendine gelir, birlik olur ve Peygamberinin izinden giderler." diye konuştu.

Mevlid Kandili münasebetiyle camide kadınlara ayrılan bölümde programa katıldığını belirten Ülkü Bilen, Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandili münasibiyle camiye gelerek namaz kılıp dua edeceklerini söyledi.

Onar isimli bir çocuk ise Mevlid Kandili vesilesi ile babasıyla birlikte camiye geldiğini belirterek, "Herksein Mevlid'i mübarek olsun. Camide namaz kılıp dua edeceğiz. Geçen sene de katılmıştım, Çok güzel programdı, çok mutluyum." dedi.

"Peygamber Efendimize ne kadar salâvat çeksek azdır"

Mevlid Kandili'nin tüm İslam âlemi ve mazlumların kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulunan Selahaddin Yaray ise "Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) üzerine ne kadar salâvat çeksek azdır. Peygamber Efendimizin bu doğum gününde bolca dua edeceğiz. Bu gece tüm İslam âlemine, Müslümanlara mübarek olsun." dedi.

Program katılımcılara yapılan ikramın ardından okunan dua ile sona erdi. Camiye gelen vatandaşlara kandil simidi ikram edildi.

Nusaybin

Mevlid Kandili nedeniyle Nusaybin Müftülüğü tarafından Nusaybin’in tarihi camisi olan Zeynel Abidin Camii'nde program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program mevlid, kasideler ve salavat-ı şerifelerin okunmasının ardından, Nusaybin Müftüsü Üsame  Anlağan, Hazreti Muhammed'in ahlakını konu alan bir sohbet verdi.

Günahlarının affedilmesi ve dualarının kabul edilmesi için ellerini semaya kaldıran cami cemaati, bol bol dua etti. Program ilçe müftüsü Üsame  Anlağan’ın duasıyla son buldu.

Program sonrası vatandaşlar Zeynel Abidin Camii'nde türbeleri bulunan Hazreti Hüseyin’in 13'üncü kuşak torunlarından Zeynel Abidin ve onun kız kardeşi Sitti Zeynep türbelerini ziyaret etti.

Cami çıkışında hayırseverler tarafından cami cemaatine ikramlarda bulunuldu. Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mardin Masa ekibi kandil simidi dağıttı.

Nusaybin Müftülüğü ile Nusaybin Belediyesi de ortaklaşa bastırdıkları 40 hadis kartelasını camiye gelen cami cemaatine dağıttı. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan,Cihat Şayık - İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…