Advert

DİKA Yönetim Kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı

DİKA Yönetim Kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı
DİKA Yönetim Kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı Ekspres
Bu içerik 510 kez okundu.
Advert

DİKA Yönetim Kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Yönetim Kurulu, kasım ayı toplantısını Mardin'de düzenledi.


 

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Yönetim Kurulu'nun kasım ayı toplantısı, Mardin Valisi Mustafa Yaman başkanlığında yapıldı.

Bir otelde yapılan toplantıda, ajansın faaliyet raporlarının kurul üyelerine sunulurken, önerilen projeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bazı projeler kurul üyelerine sunulurken, projelerle ilgili izlenecek süreç hakkında kararlar alındı.

DİKA'nın desteğiyle yürütülen ve uygulama süreleri sona eren projelerden gelen yazılı taleplerin de görüşüldüğü toplantıda,  nihai durumları ve sözleşme hükümleri hakkında bilgiler verildi, projelerle ilgili izlenecek süreç hakkında karar alındı.

Olağan toplantıda genel gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerinin sanayi ve teknoloji müdürlükleri, KOSGEB il müdürlükleri, organize sanayi bölgeleri başkanlıkları, üniversiteler, iş adamları ve sanayicilerin katılım sağlayacağı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği" konulu özel gündem maddesine geçildi.

Basına kapalı yapılan toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Özel gündem maddeli toplantının amacı; illerde karar alma düzeyinde yer alan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilgili paydaşların sanayimizin sorun, talep ve beklentilerini değerlendirmeleri ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının önümüzdeki dönem çalışmalarına ışık tutacak katkıların alınmasıdır." denildi.

Açıklamanın devamında, "2019-2021 yıllarını kapsayan 'Yeni Ekonomi Programı' ile kısa vadede finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Sanayi ürünlerini yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi amacıyla yerel ve merkezi düzey arasında bilgi ve görüş alışverişinin sürekli biçimde sağlanması gerekliliği söz konusudur. 'Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesinin' başarılı sonuçlar üretebilmesi, ancak Türkiye'nin sınai kalkınması konusundaki sorunların doğru bir teşhisiyle birlikte vizyoner, yenilikçi, nitelikli, kesimlerin talep ve beklentilerine cevap veren önerilerin alınabilmesiyle mümkün olacaktır. Sorunların ve önerilerin net ve öz bir şekilde ortaya konulması, ilerleyen aşamalarda geliştirilecek politika ve uygulamaların daha odaklı ve isabetli olmasına imkân verecek." ifadeleri kullanıldı.

Tooplantıya Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın yanı sıra Batman Valisi Hulusi Şahin, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, oda ve il genel meclis başkanları, teknoloji il müdürleri, organize sanayi bölgeleri müdürleri katıldı. (M. Salih Keskin - İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları