Advert

Kadına Değil Şiddete El Kaldıralım

Kadına  Değil Şiddete El Kaldıralım
Kadına  Değil Şiddete El Kaldıralım Ekspres
Bu içerik 369 kez okundu.
Advert

Kadına  Değil Şiddete El Kaldıralım

 

Kızıltepe Lider Kadın Derneği tarafından 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Gününe dikkat çekmek için etkinlik düzenleyeck.

 

25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü, 3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Günü, 6 Aralık Montreal Katliamını anma günü ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü gibi farklı günleri içeren günlerinin baz alınması nedeniyle 25-30 Kasım tarihleri arasında yürütülecek ve Mardin ilinde ilk defa düzenlenecek çalışmalar ‘’16 Gün Kampanyası’’ adını taşıyor.

 

Merkezi Kızıltepe’de bulunan Lider Kadın Derneği bünyesinde yapılacak etkinlikler ’16 Gün Kampanyası’’ kadına yönelik şiddettin önlenmesi ve diğer özel günleri kapsayan etkinlik ile ilgili olarak dernek başkanı Leyla Onur Yanar tarafından yapılan bilgilendirmede şu açıklamaya yer aldı;

“ 16 Gün Kampanyası, 1991 yılında Kadınların Küresel Liderlik Merkezi koordinasyonunda ilk olarak başlatılmış uluslararası bir kampanyadır. 25 Kasım, Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasındaki günleri baz alarak belirlenmiştir. Bu 16 Gün kapsamında 1 Aralık Dünya Aids Günü, 3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Günü ve 6 Aralık Montreal Katliamını anma günü gibi farklı günleri de içermektedir.


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde toplumun her kesiminden olan insanlara ulaşma çabası içerisinde çalışmalarını sürdüren Lider Kadın Derneği, çok yönlü hizmet veren hak temelli yaklaşımıyla insanların her türlü ihtiyaç ve sorunlarına cevap vermeyi amaçlar. Toplumsal Cinsiyet eşitliğinin olduğu, kadına şiddetin önlendiği, toplumsal güven ve huzur ortamının oluşturulduğu bir toplum yaratmaya katkı sağlama hedefi taşır.

Lider Kadın Derneği hassas ve dezavantajlı gruplara ulaşarak bu alanda hizmet sunan kişi, kurum ve kuruluşları güçlendirme amacı taşır. İnsan hakları çerçevesinde, yerel bölgede cinsiyete dayalı şiddetle mücadele çalışmalarının güçlendirilmesi için çaba sarf eder. Bunlardan yola çıkarak 16 gün kampanyasının imzacısı olarak söz konusu kampanya ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Lider Kadın Derneği 25-30 Kasım tarihleri arasında çalışmalar yürütecek. Mardin ilinde ilk defa 16 gün kampanyasının farkındalığını arttirmaya çalışan Lider Kadın Derneği; Birlikte öğrenme metoduyla sosyal uyumu güçlendirmek ve kadınlar arasındaki dayanışmayı büyütmek adına ‘’Kadına değil şiddete el kaldıralım’’ temasını benimseyerek atölyeler, söyleşiler, bilinçlendirme eoturumları ve film gösterimlerinden oluşan bir program hazırladı.”

 

25-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik proğramı ise aşağıdaki tablodaki gibi olacak.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…