Advert

Birlikte Güçlüyüz Söyleşi Programı Gerçekleştirildi

Birlikte Güçlüyüz Söyleşi Programı Gerçekleştirildi
Birlikte Güçlüyüz Söyleşi Programı Gerçekleştirildi Ekspres
Bu içerik 743 kez okundu.
Advert

Birlikte Güçlüyüz Söyleşi Programı Gerçekleştirildi

 

Birlikte Güçlüyüz “Erkekler ile Söyleyişi Programı” Kızıltepe Hububat Ticaret merkezi salonunda kadın ve erkeklerin ortak katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri çerçevesinde Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) ve Muhtarlar Derneği ile Lider Kadın Derneğinin ortaklaşa organize ettiği Birlikte Güçlüyüz “Erkekler ile Söyleyişi Programı” Kızıltepe Hububat Ticaret merkezi salonunda kadın ve erkeklerin ortak katılımı ile gerçekleştirildi.

Programda konuşan Lider Kadın Derneği Başkanı Leyla Onur Yanar, "Kadın ve erkekler birlikte bu mücadelenin içerisinde olacağız." dedi.

Davetlilerin masalarına kırmızı ve beyaz karanfillerin bırakıldığı programda Erkek davetliler çikolatalarını kadınların ellerinden aldı. Açış konuşmasının ardından Lider Kadın Derneği erbane grubu bir müzik dinletisi sundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Lider Kadın Derneği Başkanı Leyla Onur Yanar, derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgi vererek Toplumun en hassas gruplarından olan kadın ve çocukların eğitimleri ve korunma hizmetlerinden faydalanmalı için çalıştıklarını söyleyerek, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamın bugün bir program düzenledik. Bu programlarımız bir haftadır devam ediyor. Bugünde erkeklerin kadın şiddetine hakkında  fikir sahibi olması için, kadının hayatında tarihten buyana neler görmüş erkekleri de bu mücadeleyi anlatmak ve onları bu mücadelenin içine katmak istiyoruz.  Kadın ve erkekler birlikte bu mücadelenin içerisinde olacağız." dedi.

Kadın şiddetinin en az yaşanıldığı bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu belirten MTDF Başkanı Mehmet şerif Öter ise, "Bizim örf ve adetlerimiz, milletimizin inancı güçlü olduğu için ve dinimizin kadına verdiği önemden dolayı şiddet burada daha az oluyor.  Bugün bu programda da kadınlarımız erkelerin de kadına karşı verilen şiddetin önlenmesi mücadelesi içerisinde olması için erkekleri de davet ettiler. Ailenin kıymeti burada anlaşılıyor. Aile huzurluysa devlette, toplumda huzurlu olur. Bunun için bu program çok önemli. Kimsenin kimseye şiddet uygulamaya hakkı yok. Sadece dayakla yapılan şiddet değil, her türlü şiddet olmamalı. Kadına karşı yapılan şiddette erkeğin evden uzaklaştırılması çok uygun değil. Bunun yerine kurulan komisyonla bu ailenin kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılmalı. Çünkü aile çok önemlidir. Kadına karşı yapılan şiddete ilk önce erkeklerin karşı gelmesi gerekiyor. Kadın çok önemlidir." diye konuştu.

Mardin Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Destek Derneği Başkanı Adnan Yalçın da "Erkekler kadına şiddet uygulamamalı çünkü bu dilimizde de 3 kelime ile kadına verilen önemi gözler önüne seriyor." dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hidayet Şefkatli Tuksal'ın kadın’ın yaşamda karşılaştığı sorunlar ile ilgili konuşmasıyla son bulan Programda MTDF Başkanı Mehmet şerif Öter konuşmacı Tuksal’a tüm erkekler adına çiçek buketi verdi. Öter ayrıca başarılı çalışmaları nedeniyle Lider Kadın Derneği Başkanı Leyla Onur Yanar bir plaket takdim etti.

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…