Advert

Ahmet Türk HDP'den Büyükşehir'e Yeniden Aday Oldu

Ahmet Türk HDP'den Büyükşehir'e Yeniden Aday Oldu
Ahmet Türk HDP'den Büyükşehir'e Yeniden Aday Oldu Ekspres
Bu içerik 2612 kez okundu.
Advert

Ahmet Türk Yeniden Aday Oldu

 

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevindeyken görevden alınarak yerine kayyum atanan Ahmet Türk yeniden Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylık başvurusunda bulundu.

 

2014 Tarihinde yapılan Mahalli idareler seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye başkanlığına seçilen ve 2016 yılı sonlarında görevinden alınan Ahmet Türk 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerinde yeniden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine adaylık başvurusunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde partim görev verilse görevden kaçmayız ifadelerini kullanan Türk aday adaylık başvurusunu bugün HDP Mardin il teşkilatına giderek şahsen yaptı ve Hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Ahmet Türk'ün Özgeçmişi:

02 Temmuz 1942’de Mardin’de doğan Ahmet Türk Lise mezunudur. Çiftçi, siyasetçi, milletvekili, Mardin Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Halkın Emek Partisi (HEP) ve Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 15, 16, 18, 19, 23 ve 24. Dönemlerde TBMM’ye Mardin Milletvekili olarak seçildi. 19. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Türk, evli ve 8 çocuk babasıdır.

Türk’ün siyasete aktif olarak milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. 1973’te 15. TBMM döneminde Demokratik Parti’den Mardin milletvekilli seçilen Ahmet Türk, daha sonra DP’den istifa ederek CHP’ye katıldı. 1980 yılına kadar CHP bünyesinde siyaset yapan Türk. Daha sonraki yıllarda çeşitli sol partilerde görev aldı. 1987 yılında SHP'ye katıldı. Halepçe Katliamı nedeniyle 1989 yılında Paris’teki Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle milletvekili bulunduğu SHP’den ihraç edilmesinin ardından 1990'da Halkın Emeği Partisi’nin (HEP) ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) kurucu üyesi oldu ve Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi. Türkiye'de eş başkanlık sistemini ilk uygulayan partinin Genel Başkanı oldu. Türk, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlendi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bağımsız Mardin Milletvekili olarak meclise girdi. 2014 yılında Türk, BDP'nin desteği ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Ocak 2016'da Ahmet Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına 'muhalefet’ gerekçesiyle yedi yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 17 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı, 21 Kasım 2016'da gözaltına alındı. 24 Kasım 2016'da ‘örgüt üyeliğinden tutuklanarak İstanbul’daki Silivri Cezaevi’ne gönderildi. 15 Ocak 2017'de Elazığ T Tipi Cezaevi’ne nakledildi. 3 Şubat 2017 günü tahliye edildi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları