Advert
Advert

Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Qaro' büyük beğeni topladı

Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Qaro' büyük beğeni topladı
Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Qaro' büyük beğeni topladı Ekspres
Bu içerik 1189 kez okundu.
Advert

Kürtçe Tiyatro Karo (Qaro) büyük beğeni topladı

 

Kızıltepe’de Gez Tiyatro tarafından sahnelenen Karo (Qaro) Kürtçe komedi türü tiyatro oyunu büyük beğeni topladı. Oyun bugün saat 19.00 da yeniden sahne alıyor.

 

Kızıltepe ilçesinde Deniz Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneğinin desteklediği  Gez Tiyatro tarafından sahnelene Karo (Qaro) Kürtçe Tiyatro Oyunu büyük ilgi görüp beğeni topladı. Gerçek bir hikayeden esinlenen Komedi türü tiyatro oyununda izleyiciye kötülüğün kimseye fayda vermeyeceği ve toplumsal mesajlar veriliyor.

Kızıltepe’de yönetiminde aynı aileden 6 kişinin olduğu Deniz Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneğinin destek verdiği Gez tiyatronun sanatsal faaliyetleri devam ediyor. Gez Tiyatronun Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda sahneye koyduğu Karo (Qaro) Kürtçe Tiyatro Oyunu sanatseverlerin büyük ilgisini görüp beğeni gördü. Yaşanmış bir hikayeden alıntı olan oyunda kötülüğün bir fayda vermeyeceği vurgusu yapılıyor.  Oyun içinde topluma bir çok mesajlar da veriliyor. Köylü Bekir’in kendi köylüsü Ferhat’ı dolandırmak için ABD’ye kadar gitmesi ve Bekir’in başına gelen ve çeşitli olayların işlendiği tiyatro oyunu bugün yine aynı yer ve saatte tiyatro severler ile buluşacak.

Oyunun Yönetmenliğini Cengiz Koday, yazarlığını Orhan Elban, oyunculuğunu yine Orhan Elban, İzzettin  Kuday, Doğan Kuday, Ömer Günenç, Helin Yıldız, Hanife Sincar, İbrahim Budak ve Ömer Fırat Özdemir yaptığı Karo (Qaro) Kürtçe Tiyatro Oyunu ile ilgili olarak yapılan değerlendirmeler ise şu şekilde;

Tiyatroyu izleyen Kızıltepe Gençlik ve Spor Müdürü İmran Tekin, “Deniz Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneğindeki Kudaylar ailesi sanatçı bir aile olarak biliniyor. 300 bin nüfuslu Kızıltepe’mizde gençlerimiz ve çocuklarımız maalesef internet bağımlısı olmuş. Bu sanatsal çalışmalar inşallah daha da ilerleyecek. Kuday kardeşler gençlik merkezimiz de  gençlerimizle de çok ilgileniyorlar. Bundan dolayı kendilerine tekrar teşekkür ederim.” diye konuştu.

Yönetmen Cengiz Kuday, “Bu oyunuzuz kötülük üzerine çıktı. Amacımız kötülük yapmak isteyen insanlara kötülüğün bir fayda getirmeyeceği mesajını vermek.  Her şeyin kötülük olmadığını, iyiliğin de olduğunu anlatmak istedik. İnsanlarımız iyilik ile ön plana çıksın. Hiç kimse birbirini kandırmasın. Kimse kötülükle ön plana çımasın istiyoruz.” dedi.

Oyunun yazarlığını yapan  Orhan Elban, Kürtçe bir oyun sahnelediklerini ifade ederek mesajlarının kötülük üzerine olduğunu söyledi. Elban, “En önemli mesajımız dil ve kültür üzerineydi.” açıklamasını yaptı.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor