Advert

Kızıltepe’de içme suyu şebekesine başlandı.

Kızıltepe’de içme suyu şebekesine başlandı.
Kızıltepe’de içme suyu şebekesine başlandı. Ekspres
Bu içerik 1706 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de içme suyu şebekesine başlandı.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kızıltepe’de içme suyu şebekesi çalışması başlattı.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU tarafından Kızıltepe ilçesinde 252 kilometrelik içme suyu şebekesi çalışmaları başlatıldı. 58 yıl önce döşenen şebeke borularının kullanıldığı ilçede yenileme çalışmalarını ilçe kaymakamı/Belediye başkan vekili Mehmet Yüzer yerinde inceledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan yenileme çalışmaları kapsamında 1960 yılından kalma içme suyu şebekesi ile 1980 yılında yapılan kısmi ilave su şebekesinin yapımına start verdi. Yenileme çalışmalarında toplamda 252 kilo metrelik içme suyu şebekesi ve abone bağlantıları yapılacak.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde hayata geçirdiği büyük projelerine bir yenisini daha ekliyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi İçme Suyu ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünce (MARSU), büyük bir bölümü 1960 yılında diğer bir bölümü ise 1980’lerde tamamlanan içme su hattında, yenileme çalışmasını başlattı.

Yaklaşık yarım asırdır yenilenmeyen içme su hattı, yıpranma, eskime, gördüğü zarardan dolayı yüzde 70’in üzerinde su kaybı yaşanıyor. Özellikle artan nüfus yoğunluğuna cevap verememesi nedeniyle, başlatılan çalışmalar, Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Kızıltepe Belediyesi koordinasyonunda sürdürülüyor.

MARSU, 250 kilometrelik alt yapı çalışması kısa sürede bitirerek ilçe merkezinde yaklaşık 320 bin aboneye ulaşmayı hedefliyor.  

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Kızıltepe ilçemizin yarım asırlık içme suyu hattını yeniliyoruz” dedi.

 İlçemizin büyük bir sorunu haline gelen içme suyu şebeke sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalara başladıklarını belirten Yaman, “Kızıltepe ilçesinin içme suyu şebekesinin büyük bir bölümü 1960’lı yıllarda diğer bir kısmı ise 1980’li yıllarda yapılmış. Geçen bu süre içerisinde hatta yıpranma, eskime, zarar görme nedenlerinden dolayı yüzde 70 civarında içme suyu kaybımız yaşanıyor. Bunların yanında artan nüfus yoğunluğundan dolayı yetmeyen şebekeler nedeniyle sürekli sularda kesilme meydana geliyordu. Bu sorunları kökten çözmek için 45 milyon liralık yatırımla içme suyu hattını yeniliyoruz” diye belirtti.

Projeyi koordineli bir şekilde kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini aktaran Yaman, şunları söyledi: “Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak Kızıltepe Belediyesiyle ilçeye büyük projeler kazandırdık. Kanalizasyon, Kızıltepe Atık Su Arıtma Tesisi, doğalgaz ve elektrik hatları yerin altına çekti. İçme suyu hattını yeniliyoruz. Bitirdiğimiz yerleri hemen asfaltlamak ve kaldırımını yapmak suretiyle işlerimizi bir bütün olarak tamamlayacağız.” 

YÜZER YENİLEME ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Mehmet Yüzer MARSKİ tarafından başlatılan ve yapımı devam eden altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Yüzer’in incelemelerine MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen'de eşlik ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor