Advert

65 Yaş Üstü Vatandaşların Halk Otobüsü Çilesi Bitmiyor

65 Yaş Üstü Vatandaşların Halk Otobüsü Çilesi Bitmiyor
65 Yaş Üstü Vatandaşların Halk Otobüsü Çilesi Bitmiyor Ekspres
Bu içerik 678 kez okundu.
Advert

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN HALK OTOBÜSÜ ÇİLESİ BİTMİYOR

Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan  65 yaş üstü vatandaşların halk otobüslerine alınmadıklarına dair şikayetler aldıklarını ifade ederek, "Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için bu soruna çözüm bulunmalıdır" dedi.

 

Mardin Emekli Memur Sen il Başkanı Salih Çalhan, 4 Mart 2014 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları’ Yönetmeliğine göre 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirlerarasında demiryolları ve denizyollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkanı sağlandı hatırlatarak şöyle konuştu:

“Ancak her gün pek çok 65 yaş üstü vatandaşlardan, halk otobüslerine alınmadıklarına dair şikayetler almaktayız.  Bizi arayan vatandaşlar ‘bizler dilenci muamelesi görmek istemiyoruz, ya bu soruna çözüm bulunsun, ya da 65 üstüne sunulan bedava hizmet kaldırılsın. Halk otobüslerine binmek için otobüsün önüne kendimizi mi atmamız gerekiyor, bizleri duraklarda görmemezlikten geliyorlar’ şeklinde farklı farklı 65 yaş üstü vatandaşlardan şikayetler almaktayız.”

"Sorunun maddi boyutunun yanında ahlaki boyutu da incelenmeli”

Bu sorun artık maddi boyutunun yanı sıra ahlaki boyutu ile incelenerek mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerekmektedir diyen Çalhan, “Otobüse alınanlarında şoförlerden rencide edici söylem ve hakaretlere maruz kalındığına dair şikayetler de almaktayız. Kış aylarında halk otobüsünün görmemezlikten gelerek almadığı yaşlı teyze ve amcanın iki saat soğukta çektiği sıkıntıların vebali hepimizin üzerindedir. Devlet bu imkanı verdi ise bu yaşlı teyze ve amcanın suçu nedir?” diye konuştu. Çalhan, “İki durak arası olsa dahi otobüs değiştiren yaşlı insanlara hizmet etmekten hiç kimsenin rahatsız olmaması gerekir.

“Ağır yaptırım kararları alınması gerekir”

Başkan Çalhan, “Çözüm olarak 65 yaş üstü vatandaşları halk otobüsüne almayan şoförler ve otobüsler hakkında ağır yaptırım kararları alınması gerekiyor” dedi. ‘Görmedim’ bahanesine sığınmanın gerekçesi yoktur diyen Çalhan şunları söyledi:

“Toplum sevgiyle kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır. Halk otobüslerinin görevi duraktan yolcu almaktır. Durakta ki yolcuyu göremeyen adaletli yaşamayan,  insan sevgisi ve dürüst olmayan bir şoför o mesleği yapmamalıdır.”

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor