Advert

Çiftçi çamurlu yol nedeniyle ürününü biçemiyor.

Çiftçi çamurlu yol nedeniyle ürününü biçemiyor.
Çiftçi çamurlu yol nedeniyle ürününü biçemiyor. Ekspres
Bu içerik 1576 kez okundu.
Advert

Çiftçi çamurlu yol nedeniyle ürününü biçemiyor.

Çitçinin tarlasına rahatça gidebilmesi için GAP tarafından yaptırılan bazı yollar yüklenici firmaya tarafından standartlara uygun yapılmadığı için çamur yoluna dönüştü. Kızıltepe ilçesi Bağrıbütün ve civar köylerde artlalar arasında yapılan ancak çakıl veya mıcırın çok az kullanılması sonucu yağışlardan sonra yol çamur bataklığına dönüştü.  Çiftçiler duruma isyan ederek, bataklığa dönen yoldan dolayı tarladan ekinlerini toplayamadıklarını ve yetkilileri göreve çağırdıklarını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında çiftçilerin tarlalarına rahat bir şekilde gidip ürünlerini toplayabilmeleri için tarlalar arasında yapılan yolların bir kısmı kötü ve yetersiz malzeme kullanan yüklenici firma yüzünden çamurlu yola dönüştü. Kızıltepe’de de birçok köyde bu yolların yapıldığını belirten Bağrıbütün Mahallesi (Demire Köyü) çiftçileri,  diğer köylerdeki yüklenici firmaların yolları usulüne uygun yaparken kendi ve çevredeki bazı köylerin ihalesini alan firmanın yollarını yaparken yetersiz ve kalitesiz malzeme kullandığını bu nedenle yağan yağmurların ardından yolların adeta bataklığa döndüğünü öne süren çiftçiler, Yoldaki çamurdan dolayı tarladan mısırlarını toplayamadıklarını, yetkililerin buna bir çözüm bulmasını istiyor.

"Yüzlerce kez GAP’ı arayıp şikâyet ettim ama…"

Köy sakinlerinden İbrahim Aydın, yoldan dolayı tarlasına biçerdöverin giremediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Bizim yollarımız iki yıl önce yapıldığı zaman derenin kenarındaki toprağı alıp döktüler. GAP Bölge Müdürlüğünü yüzlerce kez arayıp şikâyet ettim. Dedim ki; ‘Bakın yola toprak döküyorlar. 50 metre aralıklarla bu malzemeden döktüler ve kepçeyle düzeltip gittiler. Burası böyle olmaz.’ Yağan yağmurla birlikte ne ürünümüze gidebiliyor, ne tarlamıza gidebiliyor, ne kuyularımıza gidebiliyoruz, ne mısırımızı biçebiliyoruz. Ancak traktörlerle gidip gelirsin. Ancak çift çeker traktörle tarlaya gelebiliyoruz, yürümek imkânsız. Yol göz önünde bir tane çakıl taşı bile yok. Devlet bu yol yapıldığı için firmaya para ödedi, ama onlar bu şekilde bırakıp gittiler."  dedi.

"Firma kalitesiz malzeme kullandı, yola sadece toprak döktü"

Borçtan dolayı çaresiz olduğunu aktaran Aydın, "Bu gün her birimizin 80 bin lira elektrik parası gelmiş. 50-60 bin TL gübre, tohum borcumuz var. Ürünümüz de hepsi yerde, biçemiyoruz. Makineler tarlaya giremiyor. Devlet bu firmaya parasını kuruşu kuruşuna verdi. Ama firma kalitesiz malzeme kullandı. Bunu çok iyi biliyoruz.  Ama bu firmaya söyledik. Yolumuza toprak döktüklerini söyledik ama bir netice alamadık. Denetim mekanizması olmadığından dolayı bunlar böyle oluyor. Bu yola bir çare bulsunlar, şikâyetçiyiz." diye konuştu.

"Çamurdan dolayı ürünlerimiz tarlada kalmış"

Çiftçi Haco Tarhan, "Bu yolda topraktan başka bir şey dökmemişler, bir tane çakıl taşı bile yok. Tabi böyle olunca en ufak bir yağmurda çamur deryasına dönüşüyor. Çamurdan dolayı ürünlerimiz tarlada kalmış, ürünlerimizi toplayamıyoruz. Devlet yetkililerini göreve davet ediyoruz, bu yola bir el atsınlar ve firmadan hesap sorsunlar." dedi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor