Advert

Yarar: Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tavrı çok net

Yarar: Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tavrı çok net
Yarar: Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tavrı çok net Ekspres
Bu içerik 642 kez okundu.
Advert

"Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tavrı çok net"

 

Mardin’de, Kızıltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından düzenlen “Oyun Kuran Türkiye” konulu Panele Gazeteci Veyis Ateş ile birlikte konuşmacı olarak katılan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar panel sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Panel sonrası Fırat’ın doğusuna düzenlenecek operasyonla ilgili gazetecilerin sorularına cevap veren Yarar, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesini Türkiye’nin kararlı tutumuna bağladı. ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesini Türkiye’nin kararlı tutumuna bağlayan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tavrının çok net olduğunu söyledi.

“Türkiye; ülkesine gelen mültecilerin dönmesini istiyor”

Yarar, “Suriye’nin bütünlüğü konusunda başından beri Türkiye’nin tavrı çok net.  Bu olay olmadan önce de tavrını ortaya koymuştu. Türkiye ülkesine gelen mültecilerin dönmesini istiyor. Kendi ülkelerinde kardeşçe ve huzur içerisinde yaşamalarını istiyor. Bunu yaparken hiçbir etnisite ayırmadan, mezhep ayırmadan, bu ülkenin bütünlüğünü koruyarak yapmaya çalışıyor. Ben şu an Mardin Kızıltepe’deyim, burada yaklaşık 30 bine yakın vatandaş var. Ülkeye içeri alınırken kimsenin ne mezhebi, ne etnisitesi soruldu. Yalnızca Türkiye’ye gelmeleri yeterliydi. Yaklaşık 6 senedir de misafirlik gösteriyoruz, onları ülkemizde ağırlıyoruz. Şimdi onlar için en son hamleyi yapıyoruz. Karşı tarafta güvenli bir bölge oluşturup bu civarda yaşayan yaklaşık 500 bin insanın tekrar ülkelerine dönmeleri için evlerini kurmalarına fırsat vermeye çalışıyoruz. İnşallah bu operasyon da siviller zarar görmeden bitirilir ve Türkiye’deki misafirlerimiz ülkelerine tekrar kavuşurlar.” dedi.

“Türkiye garantör devlet olarak süreci takip edecek”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını da değerlendiren Yarar, “Ben bu çekilmenin olumlu olacağını düşünüyorum. Çünkü Astana süreci dediğimizin içerisinde Türkiye, İran ve Rusya var. Yani bu sorunun çözülmesi için uğraşıyor. Otomatik olarak bu ülkelerden sonra yani İran ve Rusya’nın da Suriye üzerinde bir ağırlığı var. Muhtemelen önümüzdeki günlerde onlar da bir operasyona katılacaklardır. Özellikle Deyrizor bölgesindeki DEAŞ’ın temizlenmesi konusunda. Daha sonra anayasal süreç başlayacak ve tekrar eski bütünlüğüne kavuşmuş bir Suriye’yi görmüş olacağız. Biliyorsunuz seçim başlayacak. Bu sene içerisinde bir anayasal süreç sağlansa olası bir seçim yapılması isteniyor. Ondan sonra hepsine Türkiye bir garantör devlet olarak süreci takip edecektir. Türkiye ‘Bu iş temizlenene kadar ben terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceğim.’ demişti. Bu kararlı tutumu sonucu çekilme oldu. Yani eğer Türkiye ister ve arzularsa sonuçta bir hedefe yöneltebiliyor ve ülkeleri de o çizgiye getirebiliyor. Astana ve Cenevre'de öyle ve en sonunda bu süreçte Türkiye’nin istediği gibi oldu.” diye konuştu.

Mehmet Halit Solhan

M. Salih Keskin – İLKHA

HABERİN VİDEOSU

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor